Mentálne upratanie mysle

Je vaša myseľ zahltená chaotickými myšlienkami, negatívnymi emóciami a nepríjemnými spomienkami? Vraciate sa ku krivdám a zraneniam, od ktorých sa ani po rokoch nedokážete oslobodiť?

Aké by to bolo zbaviť sa starých programov a presvedčení, čo vám už neslúžia a vytvoriť priestor pre nové, svieže, príjemné prežitky?

Urobiť si mentálne upratovanie mysle a zbaviť sa starých postojov, presvedčení a programov, ktoré nás oberajú o energiu, je nesmierne oslobodzujúce.

Zvykli sme si denne čistiť zuby, ruky, telo, no na svoju myseľ zabúdame. Aj tú treba pravidelne zbavovať starých nánosov, negatívnych spomienok či rôznych prežitkov, ktoré nás zbytočne ťažia. Aj keď mnohí si myslia, že na to zlé stačí zabudnúť, nie je to pravda.

Zahojením emočných zranení z minulosti umožníte, aby sa do vášho života prinavrátila sebadôvera, sila, zdravie a vnútorná rovnováha. Uvoľnenie nahromadeného stresu a nefunkčných programov mysle vám prinesie úľavu a umožní žiť naplnený, šťastný život.

Viem, že pre mnohých nie je príjemné vracať sa do minulosti, hlavne ak je tam veľa bolesti a sklamania. No nespracované negatívne prežitky samé od seba nezmiznú. Ak ste ich celé roky zametali pod koberec v snahe zabudnúť, mali by ste vedieť, že ste ich nespracovali.

Čakajú vo vašom podvedomí a pri rôznych príležitostiach sa budú vynárať a vyvolávať vo vás nepríjemné pocity – strach, smútok, hnev, bezradnosť… To je príčina, prečo sa vám vracajú staré spomienky a nespracované emócie. Ten začarovaný kruh nezmizne, kým ich nevyvediete na svetlo.

Keď nájdete odhodlanie a možno aj odvahu upratať si v mysli a nazrieť do jej temných zákutí, rozsvieti sa tam svetlo. Kvalita vášho života sa výrazne zlepšení.

Ako sa zbaviť presvedčení, ktoré vám už neslúžia

Ono sa to ľahko povie, že „upratať si v mysli“, ale čo to presne znamená? Upratať si kabelku, izbu, dom či garáž, to poznáme, ale upratať si v mysli, to je niečo iné. Ako sa to robí a kde vlastne začať?

Jednou z ciest je pozrieť sa na to, čo vás ťaží v spojení s druhými. Potrebujete odpusiť druhým? Alebo možno sebe? Alebo by ste mali by ste vy niekoho poprosiť o dopustenie? Tak neváhajte – odpustenie oslobodzuje.

Niektoré presvedčenia, ktoré sme počas života nadobudli, nám už dávno neslúžia. Treba ich prehodnotiť a jednoducho zmeniť svoj postoj a názor. Možno vám postačí uvedomenie, že je úplne v poriadku zmeniť názor na niečo, čo sa deje okolo mňa (politika, vedenie firmy, značka zubnej pasty, očkovanie, stará kamarátka, globálne otepľovanie…).

Neznamená to, že neviem, čo chcem alebo že obraciam kabát. Môžem len vychádzať z iných zdrojov informácií a môj názor sa formuje. Je to jednoduché, chce to len trochu nadhľadu a uvedomenia.

O čosi náročnejšie to bude s negatívnymi presvedčeniami, ktoré sa nás bytostne dotýkajú. Tie vyživujú nášho vnútorného kritika a oberajú nás o istotu v rôznych oblastiach života. Tu je pár príkladov:

 • nie som dosť dobrá
 • nie som dosť múdra / pekná / mladá / stará / skúsená / vzdelaná…
 • toto nedokážem, to nedám, na to nemám
 • nezaslúžim si to a pod.

S týmito už treba pracovať vytrvalejšie a na hlbšej úrovni. Môžu pomôcť napríklad afirmácie, techniky na uvoľnenie emočných blokov, koučing, rôzne dychové cvičenia, meditácia, ale aj množstvo mentálnych techník, metód a praktických cvičení, vďaka ktorým tieto nefunkčné vzorce preprogramujete. Dôležité je ísť do toho a nevzdať to.

Záhrada našej duše

Ak ste sa rozhodli pracovať na svojom osobnom rozvoji, dnes sa vám už núka veľa možností. Dôležité je chcieť a cesta sa vám otvorí. Stojí to za to, prinesie vám to oslobodenie a prinavráti do života radosť, sviežosť, ľahkosť, pozitívnu energiu…

Nebudem vám hovoriť, ktorá cesta je lepšia či horšia. Nájdite si takú, ktorá s vami rezonuje a je vám sympatická. Aj ja osobne som vyskúšala rôzne metódy a nástroje, niektoré mi sedeli viac, iné menej. U každého je to indivduálne. Načúvajte svojmu vnútru, svojim pocitom – to je kompas, ktorý vám ukáže správny smer.

Naša myseľ má neuveritľné schopnosti, ak jej to umožníme a vytvoríme priestor, aby prekvitala ako záhrada. Tým, že vytrháte burinu a necháte svoje dary rozkvitnúť, prejavíte sebe i tomuto svetu veľkú láskavosť.

Miroslava Atanasová
Sprevádzam druhých na ceste sebarozvoja a objavovania vnútornej rovnováhy. Ako OneBrain terapeutka vám pomôže uvoľniť emočné bloky a spojiť sa s vašim vnútorným svetlom. Ako motivačná koučka vám ukážem váš skutočný potenciál a pomôžem dosiahnuť sny a ciele. Ako lektorka osobného rozvoja rozšírim vaše vedomosti v oblasti komunikačných, prezentačných, manažérskych zručností, pripravím vás na pohovor, naučím vás motivovať seba i druhých, zvládať stres, organizovať svoj čas ai. Viac informácií o mne sa dozviete TU>> Môžete mi napísať na e-mail: atanasova@sebarozvoj.eu alebo sa pridať do mojej FB skupiny: https://www.facebook.com/groups/www.sebarozvoj.eu/

Pre stiahnutie ZDARMA klikni na obrázok

 • Čo mám pre vás na stiahnutie ZDARMA

  Pre viac info kliknite na obrázok.

  Pre stiahnutie zdarma kliknite na tlačítko a vyplňte formulár.

 • ESENCIA ÚSPECHU

  Nalaď sa na svoju esenciu úspechu a vykroč na cestu za úspešným a naplneným životom.

 • AFIRMÁCIE PRE ROZKVET DUŠE

  Stiahnite si afirmácie a spojte sa so svojím vnútorným svetlom. Nechajte svoju dušu rozkvitnúť...

 • TAJOMSTVO EFEKTIVITY PRI PRÁCI Z DOMU

  Time manažment ponúka šikovné tipy a nástroje, ktoré vám pomôžu skĺbiť pracovné povinnosti s ostatnými aj v home office.

 • Vidíme sa na Facebooku :)
 • Najnovšie články