Rozprávky pre bábätká v brušku

Počuli ste o tom, že tehotné mamičky by mali svojim bábätkám v brušku čítať rozprávky?

Je to takmer 20 rokov, čo som bola prvý raz tehotná, a už vtedy odborníci na prenatálnu psychológiu odporúčali mamičkám komunikovať s bábätkom v brušku, čítať mu a spievať.

Dilemou pre mňa ale bolo, čo také by som bábätku čítala, keďže Červená čiapočka alebo Perníková chalúpka sa mi nezdali vhodné... Teraz už sa nad tým trápiť nemusíte.

Pre tehotné mamičky som napísala jemne ladené rozprávky a vedené relaxácie plné citu a lásky, ktoré môžu byť pre ne inšpiráciou, ako komunikovať s tým malým zázrakom vo svojom brušku. Ak vás zaujíma, čo ma k tejto krásnej téme inšpirovalo, na konci tejto stránky sa dozviete viac...

Knižka Rozprávky pre bábätká v brušku je venovaná veľmi špecifickému čitateľovi, alebo skôr poslucháčovi – bábätkám v brušku, čo vyplýva už z jej názvu. Harmonické netradičné rozprávky sú písané jemným štýlom, aby tehotným mamičkám spríjemnili toto krásne obdobie a umožnili im komunikovať so svojím bábätkom ešte pred jeho narodením.

Takáto komunikácia umožuje nadviazať blízky vzťah s bábätkom a rozvíjať jeho emocionálnu inteligenciu ešte v prenatálnom období. Na knižnom trhnu však len ťažko nájdete rozprávky, ktoré by boli venované konkrétne týmto malým poslucháčom. Z klasiky, na ktorú sme zvyknutí sa vyberá len ťažko...

Súčasťou knižky sú aj meditácie, alebo skôr vedené relaxácie, ktoré mamičkám ešte viac umožnia uvoľniť sa, zrelaxovať a naladiť sa na svoje bábätko.

Rozprávky sa vždy začínajú milým prihováraním sa mamičky bábätku a pokračujú rozprávaním o živote alebo príbehmi, v ktorých sú ukryté životné posolsvtá a pravdy. Sú písané jemným a láskavým štýlom, aby pôsobili harmonizače tak na mamičku, ako aj na dieťatko. Niektoré rozprávky sú spestrené o básničky.

Nejde o typický boj dobra so zlom, ako v bežných rozprávkach. Sú písané v pozitívnom duchu a odrážajú sa od životných a rodinných hodnôt. Vytvárajú pocit harmónie, bezpečia a lásky, pripravujú bábätká na pôrod a na ďalšie životné etapy.

Bábätká vnímajú, keď sa im mama prihovára, a to najmä ak si na takéto spoločné chvíľky zvyknú. Láskavý hlas mamy a pozornosť, ktorú do tejto aktivity vloží,  prehlbuje to krásne spojenie medzi mamičkou a dieťatkom už počas tehotenstva.

Bábätká vnímajú, keď sa im mama prihovára, a to najmä ak si na takéto spoločné chvíľky zvyknú. Láskavý hlas mamy a pozornosť, ktorú do tejto aktivity vloží,  prehlbuje to krásne spojenie medzi mamičkou a dieťatkom už počas tehotenstva.

Tehotné mamičky, ktoré moje rozprávky “testovali” si z toho urobili taký malý rituál, na chvíľku zabudli na svet okolo seba a dovolili si ponoriť sa do rozprávkového sveta fantázie. Pri čítaní si všimli zmeny v správaní bábätka, najmä ak si na túto aktivitu už zvykli. Každé reagovalo po svojom, no mamičky to vnímali, akoby sa bábätko už tešilo na ich čítanie.

Súčasťou knižky sú aj vedené relaxácie, ktoré mamičkám umožnia sa príjemne uvoľniť, zrelaxovať a naladiť na hravosť, láskavosť...

Mamička môže postupovať intuitívne, podľa toho ako to JEJ vyhovuje- buď si relaxáciu urobí po jej prečítaní, alebo si môže urobiť nahrávku, ktorú si bude púšťať, prípadne poprosí partnera alebo niekoho blízkeho, aby ju cez danú relaxáciu previedol.

Tak ako rozprávky, aj relaxácie sú písané láskavou a hravou formou, aby mali priaznivý vplyv na vnútorný kľud a rovnováhu mamičky aj dieťatka.

Stačí trochu fantázie, predstavivosti, uvoľnenia… a potom už len otvoriť svoje srdiečko a myseľ… a dovoliť si ponoriť sa do prítomného okamihu a spolu s bábätkom si vychutnať túto krásnu spoločnú chvíľku.

Doprajte si čas, v ktorom sa môžete venovať len sebe a bábätku, čo sa vám určite zúročí. Vytvorí to medzi vami krásne puto a priaznivo to ovplyvní emocionálnu inteligenciu bábätka.

Pokojne do tejto milej a hravej činnosti zapojte aj starších súrodencov. Krásne ilustrácie, mamičkine čítanie a milé príbehy ich pripravia na príchod nového súrodencia.
V rámci posilnenia rodinných vzťahov a možo aj prevencie žiarlivosti voči mladšiemu súrodencovi, ich tak môžete postupne pripraviť na príchod nového člena rodiny.

Ak máte vo svojom okolí nejakú tehotnú mamičku, táto milá knižka je dobrý tip na darček. Okrem jemne ladených harmonických rozprávok verím, že poteší aj uvoľňujúcimi vedenými relaxáciami.
Vydavateľstvu Ikar ďakujem za dôveru!

Pripájam aj knižný podcast z Knižného kompasu (k mojej knižke nájdete cca od 42. minúty): Apple podcasty alebo na Spotify.

Čo na knižku povedali mamičky, ktoré už svojim bábätkám čítali knižku?

Čítanie pre bábätká v brušku od Mirky Atanasovej sa ku mne dostalo v tom najvhodnejšom čase, práve v tom období som ležala v nemocnici pre hroziaci predčasný pôrod. Mala som dostatok času si knižku dôkladne prečítať a po veľmi dlhej dobe som dokonca čítala nahlas a prvýkrát pre drobca, ktorého príchod na tento svet očakávame v najbližších týždňoch. Nemocničné prostredie nie je nič príjemné, hoci som sama lekárka. Po čítaní som mala každý večer pocit, že sa bábo upokojilo, zaspalo a ja takisto. Knižku odporúčam všetkými desiatimi nastávajúcim mamám, ak neviete ako, tak veľmi pekne Vám pomôže nadviazať kontat s Vašim dieťatkom a pri každom jednom príbehu sa budete určite doširoka usmievať.

Lívia Nízka, lekárka

Veľmi som si nevedela predstaviť čo čítanie pre bábätká v brušku bude a čo mi to prinesie. Tieto krásne fascinujúce príbehy sa mi dostali do rúk niekedy okolo tretieho mesiaca môjho prvého tehotenstva.  Poviem Vám, spravila som si z toho náš večerný rituál. :) Príbehy o zvieratkách  a vôbec o spolunažívaní ľudí a zvierat som si obľúbila natoľko, že po pár dňoch som začala bábätku čítať príbehy druhýkrát. Teda až na posledné tri kapitoly, tie som si schválom nechala na  posledné týždne pred príchodom drobca. Bolo mi ľúto prečítať ich hneď. Veď bábätko má rado prekvapenia už v brušku a teší sa z každého veselého príbehu.

Budúca mamička Lucka P.

Roprávky pre bábätká v brušku som s nadšením privítala, pretože som počula, aké je dôležité komunikovať s ešte nenarodeným bábätkom. Kdesi som čítala, že Francúzi učia bábätká v brušku matematiku, čo sa mi zdá nezmysel. No tieto krásne príbehy z knihy Rozprávky pre bábätká v brušku majú zmysel. Sú krásne, nežné, hravé, dokonca knižka obsahuje aj meditácie pre mamičku a bábatko. Mne ako mame sa to čítalo veľmi ľahko a jednoducho. A som presvedčená, že keď toto malé klbko v mojom brušku budeme o pár rokov uspávať v posteli a čítať mu  príbeh o malej myške či inom hrdinovi z knižky, bude sa mu zdať, že to už niekde počulo. Kde asi? No predsa v maminkinom brušku :)

Nadšená prvorodička Zuzka L.

Ako inak, nemohol chýbať ani krst knižky :)
Krstnou mamou sa stala na slovo vzatá odborníčka - malá čitateľka, resp. poslucháčka, ktorá ju medzi prvými počúvala, keď ešte bola v brušku. A viete, čím ju pokrstila? No čím iným, ako materským mliečkom, ktoré nám jej maminka pripravila do malého hrnčíčka. Bolo to milé, nežné a veselé stretnutie.

Pár slov o mne:

Ako mindfulness koučka a facilitátorka metódy OneBrain pomáham ľuďom uvoľňovať stres, napätie a vnútorné zranenia. Občas sa s klientom dostaneme až do prenatálneho obdobia alebo pôrodu, kde je potrebné uvoľniť emočný blok, ktorý tam vznikol. V takýchto chvíľach si človek uvedomí, ako už to maličké bábätko vníma svet okolo seba, a aké je krehké a zraniteľné.

Samozrejme, bábätká vnímajú aj tie príjemné pocity. A tiež hlas, spev, pohyby mamičky, pohladenie či prihováranie sa svojich rodičov či starších súrodencov. Aj keď si vaše slová pamätať nebudú, ukotví sa v nich niečo z toho príjemného pocitu, z tej atmosféry lásky a nehy. To v nich upevní pocit, že sú prijaté a milované - tento pocit mnohým v dospelosti chýba...

Ak by som mala na základe týchto skúseností niečo poradiť budúcim mamičkám, určite by to bolo, aby so svojim bábätkom komunikovali, prihovárali sa mu, tancovali, veľa sa smiali, a keď im treba poplakať, nech si len kľudne poplačú, veďaj to patrí k životu... Zdravšie než potláčať svoje emócie je nechať im voľný priebeh, aby sa tak čo najskôr znovu dostali do vnútornej rovnováhy.

Pôsobím tiež ako trénerka meditácie a lektorka mindfulness kurzov pre deti, čo ma inšpirovalo k vytvoreniu mnohých meditácií pre deti. Už pri písaní svojej prvej detskej knihy Sedem farieb dúhy som sa ako špeciálny znak svojej tvorby pre deti rozhodla vytvoriť vedené meditácie, ktoré majú dodnes úspech. Už onedlho vyjdú moje nové, personalizované "stromorozprávky" - [meno] a Dobrostrom, Múdrostrom a Zlatostrom, na ktoré sa veľmi teším.