Uzdravte svoje vnútorné dieťa

Uzdravením svojho vnútorného dieťaťa vytvoríte priestor pre sebaprijtie a sebalásku. Naše zranenia a potlačené potreby siahajú často až do ranného detstva. Prijatím a spracovaním potlačených emócií sa náš život sa začne meniť k lepšiemu.

Šťastie v našom živote by sa dalo merať kvalitou vzťahov, ktoré máme s druhými ľuďmi. Kvalitu týchto vzťahov zas určuje ten najdôležitejší vzťah: VZŤAH k sebe samému.

Dotknutie sa vnútornej bolesti pomáha odhaliť naše vnútorné svetlo

Vnútroné dieťa je súčasťou našich životov, či si to uvedomujeme, alebo nie. Nie je to len spomienka na detstvo či nás samých v detskom veku. Vnútorné dieťa je odrazom prežitkov z detstva, ktoré sa premietajú do našich emócií v dospelosti - tak pozitívnych, ako aj negatívnych. Je to tá časť v nás, ktorá sa prejavuje hravosťou, zmyslom pre humor, kreativitou, nadšením či zvedavosťou. V detstve sme ale prežíval aj negatívne emócie, ktoré vychádzali z našich nenaplnených potrieb a zanechali v nás stopy strachov, hnevu, zranení, pocity krivdy či straty bezpečia.

Emócie, ktoré sme kedysi nedokázali spracovať, sú stále uložené v našom podvedomí a čakajú na našu plnú pozornosť. Ovplyvňujú naše vzťahy, rozhodnutia a presvedčenia, jednoducho naše životy. Keď sa rozhodneme uzdraviť svoje vnútorné zranenia, naplniť potreby, ktoré neboli v detstve naplnené, naliať lásku tam, kde sme zažili sklamanie a bolesť, naše emócie sa začnú hojiť a získame potrebný nadhľad a odsup od situácií, ktoré nás trápili.

 

Vedomé stretnutie s vnútorným dieťaťom

Keď sa na kurzoch opýtam účastníkov, či poznajú pojem „vnútorné dieťa“, väčšinou dostanem zápornú odpoveď. Niektorých táto téma zaujme natoľko, že sa prihlásia na terapiu, aby sa so svojim vnútorným dieťaťom mohli stretnúť. Väčšinou to býva ich prvé vedomé stretnutie. Bývajú to pre nich krásne a silné momenty. Aj keď na začiatku často bolestivé.

Po uvoľnení emočného napätia a bolesti však cítia vďačnosť, sebaprijatie a veľa lásky - presne to, čo naše vnútorné dieťa potrebuje.

Hneď na začiatok musím povedať, že my všetci máme svoje vnútorné dieťa, otázka je, aké máme s ním spojenie a či ho vnímame. Mnohí po uvedomení si toho, že vnútroné dieťa je súčasťou nášho “duševna”, začnú hľadať spôsob, ako s ním nadviazať spojenie.

Ten najdôležitejší vzťah

Šťastie v našom živote by sa dalo merať kvalitou vzťahov, ktoré máme s druhými ľuďmi. Kvalitu vzťahov zas určuje ten najdôležitejší vzťah: VZŤAH K SEBE SAMÉMU.

Sebaláska nie je prejavom egocentrizmu či samoľúbosti, ako si mnohí myslia. Je to prejav hlbokej lásky, úcty, rešpektu a pochopenia k vlastnému bytiu.  Je to prijatie seba samého so všetkým – s dobrými i menej dobrými stránkami, s kvalitami i tým, čo vnímame ako nedostatky.

Sebaláska

Sebaláska nie je prejavom egocentrizmu či samoľúbosti, ako si mnohí myslia. Je to prejav hlbokej úcty, rešpektu a pochopenia vlastného bytia. Sebeláska je prijatie seba samého so všetkým – s našimi dobrými stránkami, i s tými, ktoré považujeme za menej dobré; s kvalitami, i tým, čo vnímame ako nedostatky. Skúste si predstaviť, ako by vyzeral svet, keby každý človek dokázal bezvýhradne milovať a rešpektovať sám seba. Jeho vzťahy s okolím by nadobudli úplne nové rozmery a svet by vyzeral ako jedno čarovné miesto.

 

Čo môžete vy urobiť pre to, aby sa svet takýmto čarovným miestom stal? Môžete začať bezvýhradne milovať samých seba. Áno,  viem, je tam príliš veľa „ALE“. Poznám tie dôvody, prečo všetko sa to nedá, pretože ich počúvam často a po tých rokoch práce s ľuďmi vám môžem povedať jedno: nie ste sami, kto to takto má.

Každý z nás má o sebe samom pochybnosti, dokonca, verte či nie, mávame ich aj my, terapeuti. No my poznáme techniky, ako s tým pracovať a ako to spracovať. Mnohí to skutočne aj robia, ináč by ich práca uviazla len v teoretickej rovine.

 

 

Vnútorné dieťa a JA

Téma vnútorného dieťaťa mi bola blízka od prvého momentu, kedy som sa s ňou stretla, a to som nemala ani 20 rokov. Vtedy som ešte netušila, že sa raz stanem terapeutkou a uzdravovanie cez vnútorné dieťa bude jedným z mojich najobľúbenejších spôsobov, ako druhým pomôcť spojiť sa s ich vnútorným svetlom. Mám bohaté vedomosti a skúsenosti z kurzov, terapií, tisícok prečítaných kních, workshopov a práce na sebe samej. Vytvorila som si svoj vlastný spôsob, ako ľuďom na práci s vnútorným dieťaťom pomáhať, ktorý je založený na mojej intuícii a obrazoch, ktoré mi pri sedení s klientom prichádzajú.

 

Keď som naplno pochopila význam vnútorného dieťaťa, postupne sa mi odkrývali spôsoby, ako svoju minulosť vyliečiť: cez spracovanie toho, čo sme tam po celé roky či desaťročia nosili ako bremeno, ktoré nás ťažilo a nedovolilo nám slobodne dýchať a možno aj spávať. Keď sa nám podarí vyslobodiť z väzenia našich vlastných emócií, náš život nadobudne nové rozmery.

 

Ak v seba neuveríte vy sami, kto potom?

Ako sa dá naplno žiť svoj potenciál, ak v seba neveríte, ak sa nemáte radi, ak o sebe pochybujete? Potom sa vám stáva to, že skĺzate do role obete či agresora a ste sami sebe najväčším kritikom. To všetko môže mať základ práve v nespracovaných emóciách z detstva, ktoré uviazli vo vašom podvedomí, kde robia šarapatu. Dobrá správa je, že existujú rôzne spôsoby, ktoré liečia vnútro a hoja staré rany, aby vám vrátili vaše právom naplno si vážiť samých seba. Jedným z tých spôsobov je práve uzdravenie vnútorného dieťaťa.

Postupne, krok za krokom váš život nadobudne viac farieb a pestrosti, napokon sa celkom rozjasní a vy budete vďační sami sebe, že ste sa naučili, ako so svojím vnútorným dieťaťom pracovať, ako mu poskytnúť starostlivosť, ktorú tak veľmi potrebuje, ako mu prinavrátiť pocit bezpečia, lásky a porozumenia, ktoré kdesi na ceste svojho života stratilo.

Niekedy sa stáva, že druhí v nás neveria a môžu mať na to rôzne dôvody. V podstate nám to môže byť jedno. Avšak, ak v seba neuveríte vy sami, kto potom? Keď sa konečne rozhodnete prijať samých seba - to, kým ste, aké máte dary a čo možno máte tomuto svetu priniesť, nesmierne sa vám uľaví.

 

Sebaláska, sebaprijatie, sebavedomie

Vedľajší účinok takéhoto procesu sa prejaví v podobe SEBALÁSKY, SEBAPRIJATIA a SEBAVEDOMIA. Keď pochopíte svoje pocity, prijmete svoju minulosť, odpustíte sebe i druhým, je to akoby ste sa napili liečivého elixíru, ktorý zahojí staré bolesti a rany.

Niekedy uviazneme na celý život v pocitoch, ktoré súvisia so nejakým zranením z nášho detstva. Ak napríklad niekto v detstve prežíval pocit, že rodičia uprednostňovali viac jeho súrodenca, tento pocit sa mohol zakoreniť hlboko v podvedomí a v podobe "nelásky" alebo sebapodceňovania, porovnávania sa s druhými sprevádzať človeka celý život.

Často to bývajú len subjektívne pocity tohto človeka, ktoré vyvierajú z nejakého zážitku či presvedčenia. Ak by sme sa opýtali jeho rodičov, zrejme by sme sa dozvedeli, že svoje deti milovali rovnako a neroblili medzi nimi rozdiely. Ak by sme sa opýtali jeho súrodenca, je dosť možné, že sa tiež porovnával a uviazol v presvedčení, že rodičia viac milovali toho druhého.

Už len fakt, že sa s týmto javom stretávam na kurzoch a sedeniach ozaj často, ten pocit, že v tom nie sú sami, že aj niekto iný to takto prežíva, vyvoláva v ľuďoch značnú úľavu. 

Už len uvedomenie, že aj náš rodič je len človek, ktorý má právo robiť chyby, môže mať občas zlú náladu, byť nepríjemný, smutný, nahnevaný, zúfalý, proste nesprávať sa dokonale, ako to od nich očakávame - už len to nám donesie úľavu.  Je normálne, že rodičia robili aj iné rozhodnutia, aké s nám páčili a s ktorými sme súhlasili. Ale aj to je súčasťou výchovy. Možno vás ich správanie zraňovalo.

Niektoré veci už nezmeníme, no keď sa rozhodneme ich prijať, odpustiť sebe i druhým a zahrnúť sa láskou a pocitom bezpečia, naše životy rozkvitnú a práve to je cieľm  uzdravenia vnútorného dieťaťa - zahojiť staré rany, oslobodiť sa od negatívnych pocitov, ktoré nás sťahujú dolu a uberajú o energiu  a konečne žiť naplnený, šťastný život, na ktorý máme právo.

 

Priebeh sedenia

Výhodou tejto terapie je, že je možné ju robiť tak pri osobnom stretnutí, ako aj na diaľku, z pohodlia vášho domova. V prípade online terapie je potrebné mať v prvom rade zabezpečené súkromie, aby ste sa dokázali uvoľniť. Tiež je nutné dobré internetové spojenie, nakoľko sedenie sa robí cez Skype/Messanger alebo Whatsup a slúchadlá. Začíname úvodným rozhovorom, ktorý trvá cca 15-20 minút a potom sa pod mojím vedením vybrieme na stretnutie so vašim vnútorným dieťaťom.

Rada by som poznamenala, že táto terapia nie je vhodná pre deti. V prípade záujmu o terapiu pre svoje dieťa odporúčam terapiu OneBrain. Aj keď v prvom rade by sa mal riešiť problém s rodičom, čoho pozitívnym vedľajším účinkom býva zlepšenie stavu u dieťaťa.

 

Cena za sedenie v rozsahu 1 - 1,5 hod  je  60 €

Ak máte záujem o vytvorenie osobných afirmácií + 10 €

Sedenia momentálne prebiehajú online, je potrebné objednať sa vopred mailom alebo telefonicky: 00421 948 048 641 / e-mailom: atanasova@sebarozvoj.eu

UPOZORNENIE:

Uzdravenie vnútorného dieťaťa nie je náhrada za riadnu lekársku či inú odbornú starostlivosť.

Neodporúča sa pacientom, ktorí sa liečia pomocou antidepresív alebo sú v ťažkom psychickom či fyzickom stave.

Ďakujem za pochopenie.