Ako by vyzeral váš život, keby ste si bezvýhradne verili?

Aj vám sa občas zdá, že vám život nedá ani na chvíľu vydýchnuť? Len čo zvládnete jednu skúšku a máte pocit, že si už zaslúžite pokoj, vtom sa zase niečo objaví.

Niektoré skúšky (rozumej životné udalosti či výzvy) zvládame s prehľadom, iné nám dajú zabrať. Tie, čo na prvý či druhý raz nezvládneme, majú tendenciu vracať sa.

Patríte aj vy medzi ľudí, ktorí si občas posťažujú: „Prečo sa mi toto deje? Prečo práve mne?“ Nuž ktovie, možno práve preto, aby ste mali šancu raz si povedať „Dal som to!

Takto to máme všetci. Niekedy je toho na nás skutočne moc. Možno nás to aj unavuje, otravuje a občas máme všetkých tých skúšok plné zuby. Tie skúšky však nie sú na škodu. Formujú náš charakter, rozširujú naše obzory, vybrusujú nás ako diamant. Učia nás spoznávať a prekračovať vlastné hranice.

Asi by bolo naivné očakávať, že to raz skončí. Neskončí. To nezmeníme, to je sám život. Neustále bude prinášať nové a nové výzvy, radosti i starosti. Jednu vec však zmeniť vieme – náš postoj.

Nie sme to niekedy my sami, kto nám hádže polená pod nohy vo forme pochybností o vlastných schopnostiach a kvalitách? Všimli ste si, o čo ľahšie sa žije tým, ktorí o sebe toľko nepochybujú? Viete si predstaviť, o čo ľahšie by ste aj vy všetko zvládali, keby ste sa zbavili pochybností o vlastnej sile?

Uvediem príklad, aj keď tak trochu mimo reality: predstavte si, že by James Bond začal o sebe pochyboval, či „tú priepasť ozaj preskočí“ alebo či „stihne vyskočiť z horiaceho auta“.

Alebo taký lev: predtým, než sa vyberie na lov, najprv by popremýšľal, či skutočne má na to, aby tú antilopu ulovil.

Aké by to bolo nepochybovať o sebe a uveriť v svoje schopnosti?

Ako by vyzeral váš život, keby ste si bezvýhradne verili?

Čo by ste vo svojom živote zmenili?

Veríte v zázraky? Poďme trochu snívať…

Predstavte si, že večer si ľahnete do postele a spokojne zaspíte. Bez toho, aby ste niečo tušili, v noci sa stane kúzlo. Ráno, keď sa zobudíte, pocítite na sebe istú zmenu.

Tá zmena sa prejaví v tom, že všetko, čoho sa chopíte, vám doslova prekvitá pod rukami. Čokoľvek, do čoho sa pustíte, sa vydarí. Všetko zvládnete na jedničku.

Aké by bolo začať deň s vedomím, že všetko dobre dopadne? Aký by to bol pocit ani na chvíľu o sebe nepochybovať? Kráčať si spokojne krok za krokom životom, prijímať situácie ako prídu a bez zbytočných pochybností nimi s ľahkosťou preplávať?

Bez narušenia vnútornej rovnováhy sa spokojne postaviť ku každej výzve. S prehľadom sa viezť na tejto príjemnej pozitívnej vlne a naplno si to užívať. S vedomím, že všetko dopadne najlepšie (a ešte lepšie), ako je len možné. Nebolo by to skvelé?

Skúsme to dať na jedničku

So spomínaným kúzlom by to šlo ľahko. Čo ak vám ale poviem, že žiadne kúzlo nepotrebujete? Čo ak stačí zmeniť niečo v nazeraní na svet? Niečo, čo vám pomôže skutočne a bezvýhradne v seba uveriť a nastaviť svoju myseľ na úspech? Mohli by ste začať vierou v to, že napokon všetko dobre dopadne.

Viem, že pre tých, čo si často robia starosti, to nie je jednoduché. No spomeňte si na akúkoľvek situáciu vo svojom živote – napokon aj tak všetko nejako dopadlo. Dobre? Zle? Všetko je relatívne… To, čo sa nám v jednej chvíli javí ako „zlé“, neskôr sa môže ukázať ako najlepšie riešenie. Dôležité je, že napokon ste to zvládli. S menším či väčším úspechom, ale zvládli. Ináč by ste tu teraz neboli.

Najhoršie je žiť s vnútorným nastavením: „Toto určite nedopadne dobre“, alebo „Čo ak to nezvládnem, čo ak zlyhám?“. Práve tá neistota a pochybnosti nás oberajú o silu a šikovnosť. V podstate je to proti prírode. Ako by asi s takýmto nastavením išiel loviť náš lev?

Oveľa praktickejšie je vopred sa nastaviť tak, že všetko napokon dopadne najlepšie, ako je len možné. Dodá nám to nielen odvahu, ale aj rozhodnosť a sebadôveru. Takto máme šancu dať to na jedničku alebo preto aspoň všetko urobiť.

Aj keď nemusí byť vždy ľahké bezvýhradne v seba uveriť, treba sa o to aspoň pokúsiť. Veď kto by mal vo vás uveriť, ak nie vy sami? Koľkokrát sa vám v živote už niečo vydarilo? Myslíte, že to bola náhoda? Isteže nie.

Začnite od konca

Ako na to v praxi? Mne sa osvedčili viaceré techniky a spôsoby, či už v mojom osobnom živote alebo v živote mojich klientov. Tá najjednoduchšia a pritom vysoko účinná je začať od konca: predtým, než sa do niečoho pustím, predstavím si dokonalý výsledok. Čím viac detailov si viete predstaviť, čím viac zmyslov dokážete zapojiť, tým lepšie.

Dôležité je hneď na začiatku v sebe ukotviť pocit víťazstva. Ako by ste sa chceli cítiť na konci? Chcete pociťovať radosť? Vďačnosť? Hrdosť? Pocit zadosťučinenia? Keď svoju myseľ vyladíte na tieto pocity ešte predtým, než sa do niečoho pustíte, všetky prekážky zvládnete oveľa ľahšie.

Pred pár rokmi som pracovala súbežne na viacerých projektoch. Končili v jednom termíne a ja som mala pár mesiacov na to, aby som ich dotiahla do úspešného konca. Keď som videla to množstvo práce, netušila som, kde začať a čo skôr urobiť. No potom som sa na to pozrela z iného uhla pohľadu.

Aby som neprepadla panike, najprv som sa skľudnila a hneď na začiatku som nastavila svoju myseľ na úspech: moja fantázia zaletela o „deň po„. Predstavila som si úľavu deň po odovzdaní projektov – ako sa teším z výsledku, hrdá na to, že všetko super dopadlo. A výsledok? Dopadlo to nad moje očakávania.

Odtvedy to používam vždy, keď sa do niečoho púšťam. Či ide o nový projekt, školenie, konzultáciu s klientom, alebo trebárs aj návštevu u zubára, vždy si predstavím že už je „po tom“. Vidím samu seba usmiatu a nadovšetko spokojnú s výsledkom (seba, aj tých, ktorých sa to týka). Keď si svoju myseľ už dopredu nastavíte na pozitívny výsledok, vyskladá sa vám to krásne ako mozaika. Chce to len vieru v seba a trpezlivosť.

Nepredstavujte si však dokonalý priebeh, ale dokonalý výsledok. Nie je to to isté. Naša myseľ nám totiž rada podsúva obrazy, ktoré nám na sebavedomí skôr uberú, ako pridajú.

Preto je dobré vžiť sa do predstavy, že už je po tom. Precítiť úľavu, radosť, hrdosť… možno oslavu s priateľmi pri pohári vínka. Hlavné je, že sa pritom spokojne usmievate a vychutnávate si svoj úspech. Skúste to a budete prekvapení výsledkom.

Chce to istý tréning. Začnite preto s niečím malým. Napríklad pri varení večere sa zahrajte na suverénneho šéfkuchára. Už na začiatku si predstave perfektný vvýsledok. A potom robte každý pohyb so sebaistotou. Kombinujte chute a ingrediencie, zapojte hravosť a kreativitu.

Keď vám to vyjde, ukotvite v sebe ten pocit úspechu a postupne sa púšťajte do väčších projektov. Tento pocit úspechu prenášajte do každej oblasti vášho života. Vneste ľahkosť a sebadôveru do všetkého, čo robíte a uvidíte ten rozdiel – príliv energie, zvýšenie sebadôvery, entuziazmus.

Ak sa vám to podarí jeden deň, určite sa to podarí aj ďalší. Vyskúšajte to. Urobte si z toho návyk. Verím, že sa vám to zapáči. Hlavne nepodliehajte sebakritike, pretože tá vám uberá energiu a chuť do života. Odrazí sa aj na vašich výsledkoch. Hlas vnútorného kritika sa ozýva v každom z nás, no je na nás, či ho budeme počúvať. Ale o tom viac inokedy.

Dôležité je uvedomiť si, že vlastne nemáte dôvod neveriť v seba. Je to len o vašom postoji. Už v minulom článku som písala, že robíme to najlepšie, čo v danej chvíli vieme. Ak navyše svoje konanie obohatíte o ingredienciu sebadôvery, sami uvidíte, ako sa vám začne dariť v rôznych oblastiach života. Budem rada, ak mi dáte vedieť.

Miroslava Atanasová
Sprevádzam druhých na ceste sebarozvoja a objavovania vnútornej rovnováhy. Ako terapeutka uvoľňujem emočné bloky, ako koučka rozvíjam potenciál a ako lektorka vzdelávam a rozširujem obzory. Viac informácií o mne sa dozviete TU>> Môžete mi napísať na e-mail: atanasova@sebarozvoj.eu alebo sa pridať do mojej FB skupiny: https://www.facebook.com/groups/www.sebarozvoj.eu/

Pre stiahnutie ZDARMA klikni na obrázok

  • Esencia úspechu

    Nalaď sa na svoju esenciu úspechu a vykroč na cestu za úspešným a naplneným životom.

  • Tajomstvo efektivity pri práci z domu

    Time manažment ponúka šikovné tipy a nástroje, ktoré vám pomôžu skĺbiť pracovné povinnosti s ostatnými aj v home office.

  • Vidíme sa na Facebooku :)
  • Najnovšie články