Zbavte sa syndrómu „šedej myšky“ a nechajte svoju krásu rozkvitnúť

Patríte medzi ľudí, čo sa dávajú na posledné miesto, často o sebe pochybujú, a nemajú odvahu sa prejaviť? Sedíte radšej skromne v kúte, len aby ste na seba zbytočne neupozornili? Chodíte okolo iných po špičkách, bojíte sa ozvať a najlepšie sa cítite, ak si vás nikto nevšimne?

Možno kdesi v kútiku duše túžite ukázať svetu, akí skutočne ste, no neodvážite sa ísť s kožou na trh. Radšej si nájdete dôvody a argumenty, prečo to nerobiť a schúlite sa v bezpečí svojej komfortnej zóny. Občas to tak máme všetci, čo je v poriadku.

No ak sa z toho stane váš spôsob fungovania a prejavu, to už v poriadku nie je. Ja to nazývam „syndróm šedej myšky„. Každá taká šedá myška má čo tomuto svetu ponúknuť, len nenašla odvahu odhodiť svoj myšací kožúšok. A to je škoda, lebo pod ním sa často skrýva krásna bytosť.

Kde sa vytráca čaro osobnosti?

Prečo to tak niekedy máme? O čo ľahšie by sa nám žilo, dýchalo, tvorilo, keby sme mali pocit slobody a vedeli sa prejaviť ozaj naplno? Neriešiť, čo si o nás druhí myslia, nebáť sa, že niečo pokazíme, niekoho neurazíme… Nie vzdy je ľahké odhodil myšací kožúšok a užívať si naplno.

Všímajte si deti – tie majú sebadôveru, vedia sa radovať zo života, zo seba, z maličkostí.

Tak kde sa to potom na ceste životom vytratí?

Žiaľ, často sme to práve my, dospelí, kto v ďetoch „udupe“ ich čaro a sebadôveru, a potom sa to s nimi už ťahá životom, až kým sa nerozhodnú to zmeniť.

Nemám to načítané zo žiadnej odbornej literatúry. Mám to prežité zo sedení s mojimi klientami, kedy sme sa pri uvoľňovaní emočných blokov dostali až ku koreňu problému, ktorý sme riešili. Najčastejšie išlo o nepríjemné zážitky a zranenia zatlačené hlboko do podvedomia, ktoré (väčšinou nevedomky) spôsobili učiteľky, rodičia, starí rodičia, starší súrodenci a pod.

V snahe vyhnúť sa bolesti sa snažíme na tieto momenty zabudnúť. No zvyknú sa usídliť v našom podvedomí, odkiaľ sa radi pripomínjú v podobe hlasu nášho vnútorného kritika. Ten sa nás snaží presvedčiť, že sme nedokonalí, nešikovní, nemožní, neschopní… a urobiť z nás šedé myšky.

Vysvetlím to na príklade

Po školení Stres manažmentu za mnou prišla jedna účastníčka a zdôverila sa mi, že aj napriek tomu, že v práci boli s jej výsledkami vždy spokojní, ona o sebe pochybuje a nikdy nie je spokojná s tým, čo vytvorí. Aj keď mala vynikajúce výsledky, nedokázala byť hrdá ani na seba, ani na svoju prácu. Nevedela sa oceniť a stále na sebe hľadala chyby.

Neustále sebapochybovanie a sebakritický postoj vytvára na človeka veľké tlaky. Možno ste si všimli, že ak máte niekoho s podobným správaním vo svojom okolí, tak ani vy sa pri ňom necítite komfortne a uvoľnene.

Keď sme sa hlbšie pozreli na jej problém, zistili sme, že v jej podvedomí šarapatil program z detstva, ktorý súvisel s jej perfekcionistickým otcom. Doma muselo byt vždy všetko na svojom mieste, nikde nesmela byť ani špinka. V jeho očiach nebola jej izba nikdy dostatočne uprataná, koberec dokonale povysávaný, prádlo poriadne poskladané…

Takýto perfekcionistický postoj rodiča dokáže poriadne stresovať zvyšok rodiny. Otec to nerobil so zámerom, aby im ubližoval, ale aby boli do života pripravení. Aj on mal takú prísnu výchovu, a chtiac-nechtiac ju posúval ďalej. Neuvedomil si, aký to bude mať dopad na jeho dcéru.

Každý by to znášal po svojom, no konkrétne na tejto klientke sa to podpísalo tým, že si neverila a trpela komplexom menejcennosti. Bola milá, sympatická, no už z jej chôdze priam kričala neistota. Bola mierne zhrbená a mala sklopený zrak. Táto dobrá osôbka by neublížila ani muche, no na seba bola veľmi kritická a stále mala pocit, že nie je dosť dobrá.

Celé jej vyžarovanie by sa dalo zhrnúť do 3 slov: syndrómom šedej myšky. Keď sme objavili a odblokovali hlavnú príčinu, dosť sa jej uľavilo. Už po prvom sedení sa rozžiarila, no ešte to nebolo ono. Pocity menejcennosti a sebapochybností boli tak hlboko zakorenené, že sa ich podarilo uvoľniť až po troch odblokoch. Bolo krásne sledovať tú premenu zo šedej myšky na krásnu mladú usmiatu ženu.

Hľadajte spôsob, ako z toho vonku

Človek, ktorý je uvoľnený, v harmónii a jednote so samým sebou, vyžaruje spokojnosť. Takého človeka aj jeho okolie ho vníma pozitívne.

Ak máte pocit, že aj vy trpíte „syndrómom šedej myšky“, že potláčate svoje potreby na úkor druhých, podceňujete sa a niekedy by ste sa najradšej schovali pred svetom, hľadajte spôsob, ako z toho vonku. Je veľa možností, ako si pomôcť, no v prvom rade si musíte uvedomiť, že máte problém.

Nie vždy je potrebný emočný odblok, ste znovu objavili svoju sebahodnotu a začali sa mať radi. Niekomu postačí uvedomenie a jasný zámer. Niekomu pomôže, keď sa konečne začne starať viac o seba, než o svoje okolie. Niekomu pomôže, keď si dožičí to, čo si celé roky odopieral, alebo sa naučí povedať NIE a jasne si stanoví hranice.

Každý z nás má v sebe niečo, čo môže tomuto svetu ponúknuť. Môžu to byť aj maličkosti – niečo, čo zahreje pri srdci. Nemusíte hneď vymýšľať cestu na Mesiac či do jadra Zeme. Keď sa rozhodnete odhaliť svoju vnútornú krásu a podeliť sa o ňu zo svetom, urobíte radosť sebe i okoliu.

Nechajte svoju krásu rozkvitnúť

Odhoďte svoje myšacie kožúšky a nedovoľte, aby mala vašej minulosti nad vami moc. Nedovoľte ani svojmu vnútornému kritikovi, ani ktirikom vo vašom okolí, aby vás oberali o vaše čaro.

Namiesto nedostatkov hľadajte na sebe to, čo je dobré, určite toho nájdete veľa. Prestaňte sa podceňovať a znižovať vlastnú hodnotu. Naučte sa oceniť samých seba, nečakajte pochvalu od druhých.

Dovoľte si vyrásť nad túto časť seba samých, objavíte nielen svoje osobné čaro, ale aj odvahu púšťať sa do nových vecí. Výzvy budete zvládať s úsmevom na tvári a zóny komfortu prekračovať s pocitom víťaza. Dovoľte svojej vnútornej i vonkajšej kráse naplno rozkvitnúť.

V mojom novom eBooku Cvičenie pre omladenie tváre i duše sa venujem okrem cvičenia tváre a krku. No rozvíjam tam aj témy, ktoré zo skúsenosti zo svojich školení i individuálnych sedení viem, že trápia mnohé z vás.

Miroslava Atanasová
Sprevádzam druhých na ceste sebarozvoja a objavovania vnútornej rovnováhy. Ako OneBrain terapeutka vám pomôže uvoľniť emočné bloky a spojiť sa s vašim vnútorným svetlom. Ako motivačná koučka vám ukážem váš skutočný potenciál a pomôžem dosiahnuť sny a ciele. Ako lektorka osobného rozvoja rozšírim vaše vedomosti v oblasti komunikačných, prezentačných, manažérskych zručností, pripravím vás na pohovor, naučím vás motivovať seba i druhých, zvládať stres, organizovať svoj čas ai. Viac informácií o mne sa dozviete TU>> Môžete mi napísať na e-mail: atanasova@sebarozvoj.eu alebo sa pridať do mojej FB skupiny: https://www.facebook.com/groups/www.sebarozvoj.eu/

Pre stiahnutie ZDARMA klikni na obrázok

 • Čo mám pre vás na stiahnutie ZDARMA

  Pre viac info kliknite na obrázok.

  Pre stiahnutie zdarma kliknite na tlačítko a vyplňte formulár.

 • ESENCIA ÚSPECHU

  Nalaď sa na svoju esenciu úspechu a vykroč na cestu za úspešným a naplneným životom.

 • AFIRMÁCIE PRE ROZKVET DUŠE

  Stiahnite si afirmácie a spojte sa so svojím vnútorným svetlom. Nechajte svoju dušu rozkvitnúť...

 • TAJOMSTVO EFEKTIVITY PRI PRÁCI Z DOMU

  Time manažment ponúka šikovné tipy a nástroje, ktoré vám pomôžu skĺbiť pracovné povinnosti s ostatnými aj v home office.

 • Vidíme sa na Facebooku :)
 • Najnovšie články