Ako si poradiť s vnútorným kritikom

 • zvyknete byť k sebe prehnane kritický?
 • zvyknete byť k druhým prehnane kritický?
 • máte pocit, že vás druhí pričasto kritizujú?

Poďme sa pozrieť, ako ste na tom so svojím vnútorným kritikom. Povieme si, odkiaľ sa ozýva ten hlas, čo tak rád znižuje vašu sebahodnotu, a prečo by ste sa mali naučiť, ako s ním „zatočiť“ a vrátiť si späť svoju silu a čaro osobnosti.

Všimla som si, že keď na kurzoch osobného rozvoja otvorím tému vnútorného kritika, mnohí spozornejú. Niektorí o ňom počujú prvýkrát, iní už čo-to vedia. Je to téma, ktorá ľudí zaujíma, pretože je spojená s našim podvedomím a postojom k sebe samému (často i k druhým).

Rovnakú úľavu, akú som pocítila ja, keď som o ňom počula prvý raz, registrujem u účastníkov kurzov. V momente, keď pochopia, že sa nemusia stotožňovať s výrokmi svojho vnútorného kritika, uvedomia si, že sú oveľa lepší ľudia a majú oveľa väčšiu silu, ako si mysleli.

Ako a kedy sa prejavuje náš vnútorný kritik

Vnútorný kritik je expertom v znižovaní sebahodnoty. Dokáže nás ľahko znechutiť, odradiť, pokaziť náladu a urobiť z nás nevýrazné šedé myšky. Prejavuje sa ako tichý neodbytný hlások v hlave, ktorý nás núti o sebe pochybovať, znižuje naše sebavedomie i motiváciu.

Rád sa hlási o slovo, keď sa rozhodujeme o niečom dôležitom, stojíme pred niečím novým, prípadne je na nás vyvíjaný tlak, v dôsledku čoho sa dostávame do vnútornej nepohody.

Uvediem pár príkladov:

 • sme pod časovým stresom, nestíhame a deadline sa blíži
 • stojíme pred nejakou náročnou úlohou, a nie celkom si veríme
 • čaká nás niečo nové, nepoznané, možno sa púšťame do nového projektu…
 • robíme niečo, na čom nám veľmi záleží a možno pre niekoho, na kom nám veľmi záleží
 • ideme na pohovor a v našej hlave sa spustí lavína pochybností
 • musíme sa v niečom prekonať, vykročiť zo svojej komfortnej zóny
 • stojíme pred niečím, čo sme v minulosti nezvládlicítime sa pod tlakom
 • ak máme za sebou nejaké faux pas, náš vnútorný kritik nás svojimi trefnými komentármi veľmi rád „dorazí“
 • opakovane sa púšťame do niečoho, pri čom z nejakého dôvodu nevydržíme (zdravá strava, pravidelný šport, meditácia…)

Vychádzajúc z vlastnej skúsenosti a skúseností mojich klientov, verím, že by ste zoznam vedeli rozšíriť o vlastné situácie.

Ako je to s našou motiváciou a sebahodnotu?

Tí, čo bývajú prehnane kritickí k sebe, bývajú často prehnane kritickí aj k svojim deťom, žiakom, kolegom, partnerom… Ak vás trápia myšlienky, ktoré znižujú vašu motiváciu, sebahodnotu či sebavedomie, je viac než pravdepodobné, že pochádzajú od vášho vnútorného krtika.

Prečo to tak je? Prestavte si, že sa vášmu dieťaťu alebo parnterovi niečo nepodarí. Namiesto toho, aby ste ho ukľudnili a povzbudili, začnete ho kritizovať a ponižovať. Myslíte si, že to zvýši jeho sebahodnotu? Alebo jeho motiváciu? Asi ťažko. Možno ho to vybudí k výkonu, ale s aký pocitom zo seba samého?

Presne tak to máme aj my s naším vnútorným kritikom. Nikomu ešte sebakritika nezvýšila dobrý pocit zo seba samého. Práve naopak. Ak sa zvyknete podceňovať, prehnane sa obviňujete alebo kritizujete, že nie ste dosť dobrí, môže to znamenať, že ste svojmu vnútornému kritikovi poskytkli príliš veľký priestor.

Nenechajte si siahnuť na úspech

Vaša sebahodnota by ale nemala závisieť od „postoja“ vášho vnútorného kritika. Ani váš vzťah k druhým by nemal zrkladliť postoje vášho vnútorného kritika, žiaľ, často sa to deje.

Kritika ako taká – či už vnútorná alebo vonkajšia – oberá človeka o radosť zo života a chuť naplno prejaviť svoje dary a kvality. Má negatívny vplyv na sebavedomie a znižuje naše šance na úspech. Pravdaže, je niečo iné, ak sa jedná o konštruktívnu kritiku, ktorá nás posúva dopredu.

Ťažko nájdete človeka, ktorý si jednou rukou sype popol na hlavu a druhou žne úspech. Aj úspešní ľudia majú vnútorného kritika, ale naučili sa odolávať jeho tlakom.

Ak priveľmi počúvate svojho vnútorného kritika, ak mu dáte príliš veľký priestor, pílite pod sebou konár. Keď sa ale naučíte pokračovať aj napriek jeho neutíchajúcemu hlasu, máte šancu rásť, rozvíjať sa a v konečnom dôsledku aj uspieť.

Ako znie ten hlas vo vašej hlave?

Odkiaľ vlastne pochádza hlas nášho vnútorného kritika a čo to znamená, že je spojený s našim podvedomím?

Výroky, ktoré vnútorný kritik rád používa, ste zrejme počúvali už v detstve od niekoho zo svojich najbližších. Ak si začnete zapisovať všetky tie nepríjemné sebakritické myšlienky, ktoré vás občas prepadnú, je pravdepodobné, že v nich spoznáte hlas niektorého z rodičov, starých rodičov, učiteľov, trénerov či súrodencov (poväčšine starších).

Niekedy stačí škaredý pohľad, výsmech alebo štipľavá poznámka smerom k našej osobe, a ten ponižujúci pocit negatívne ovplyví váš sebaobraz (môže, ale aj nemusí – to závisí od okolností, vašej odolnosti a stability).

Skúsme sa teda pozrieť na obľúbené výroky vnútorného kritika. Uvediem pár príkladov, možno sa v tom nájdete, pokojne ich doplňte o tie svoje:

 • Na toto nemám…
 • Toto nedám…
 • Určite to nedokážem…
 • Som ja ale hlupák/babrák/nešika…
 • Toto sa mi nikdy nemôže podariť…
 • Budem všetkým na posmech…
 • Ako vždy to zbabarem…
 • Zase sa strápnim…
 • Určite vyzerám smiešne…
 • Som na to príliš mladá/stará, pomalá/rýchla, vzdelaná/nevzdelaná, chudá/tučná, skúsená/neskúsená …

Pripomína vám to niečo? Ako sa asi cíti človek, ktorému behajú mysľou takéto výroky? Ako je pripravený na životné výzvy, ako realizuje svoje nápady, dosahuje svoje ciele? Zo skúsenosti viem, že mnohí z vás by vedeli tento zoznam rozšíriť o ďalšie a ďalšie sebakritické poznámky, na ktoré ste sa počas svojho života naučili.

Nenechávajte o svojom živote rozhodovať vnútorného kritika a nedovoľte mu, aby znižoval vašu hodnotu, pochovával vaše nápady a idey. Aj vy máte právo stať sa tvorcom svojho života a viesť sa na vlne radosti, úspechu a naplnenia!

Získajte nad vnútorným kritikom kontrolu

Kým som nemala svojho vnútorného kritika pod kontrolou, tiež si rád „vyskakoval“. Ozýval sa hlavne vtedy, keď som sa chcela pustiť do nejakého nového projektu. Pochybnosti „či to dokážem, či to má zmysel, či to vôbec mám šancu uspieť, atď.“

Keď som však pochopila túto časť svojej osobnosti a uvoľnila bloky, ktoré mi bránili žiť naplno, naučila som sa, ako sa so svojím vnútorným kritikom vysporiadať. Teraz ho považujem skôr ako „asistenta“, ktorý môže občas niečo poznamenať.

S účastníkmi mojich kurzov robievam rôzne cvičenia, ktoré im pomôžu získať nadhľad a vytiahnuť z podvedomia čo najviac negatívnych výrokov – lebo to, čo je odhalené, môžeme spracovať a oslobodiť sa od toho.

Pracovala som s klientom, ktorý bol o sebe presvedčený, že je lenivý a neschopný – ukázalo sa, že tieto výroky denne počúva od svojho otca, a to aj v dospelom veku. Naučil sa, ako sa postaviť za seba, obhájiť sa a uveriť v seba. Postupne sa aj postoj otca zmenil. No zmenila sa aj jeho práca, ktorá síce bola zaujímavá, no nie pre neho. Jeho priťahovalo niečo úplne iné.

Pracovaal som tiež s klientkou, ktorá bola o sebe presvedčená, že je hlúpa, a to napriek tomu, že mala 3 vysoké školy. Pomohlo jej, keď zistila, že toto presvedčenie pochádza od jej starších bratov, od ktorých sa toho v detstve napočúvala až-až. Starší súrodenci majú určitú mentálnu prevahu nad mladšími a bývajú často zdrojom mnohých blokov.

Získajte rovnováhu a ukážte čaro svojej osobnosti

Ukázali sme si, ako náš vnútorný kritik dokáže ľahko narušiť našu sebahodnotu, motiváciu, vnútornú rovnováhu, udupať naše sebavedomie… No nemusí to tak byť. Je len na vás, či a do akej miery mu to umožníte…

Keď ste v rovnováhe a vedomí svojej sily, potom váš vnútorný kritik, ale ani nikto iný nemá šancu zahnať vás do kúta. Tým, že sa vám podarí „vyrásť“ nad túto časť seba samých, nadobudnete odvahu púšťať sa do nových vecí a prekračovať zóny komfortu a stanete sa aktívnymi tvorcami svojho života.

Nájdite v sebe odvahu a túžbu ukázať svetu svoje osobné čaro!

Dajte šancu svojim talentom a darom – dovoľte si naplno ich prejaviť, nech aj nám ostatným prinesú úžitok.

Ak ste sa rozhodli to bremeno zhodiť, no nedarí sa vám, odporúčam vyhľadať podporu terapeuta alebo kouča. Pokojne sa môžete obrátiť aj na mňa, mám svoje overené postupy. Dôležité je uvedomiť si, že uvoľnením zdroja svojho negatívneho sebaobrazu sa vám veľmi uľaví a život naberie nové obrátky.

Miroslava Atanasová
Sprevádzam druhých na ceste sebarozvoja, objavovania vlastnej sebahodnoty a vnútornej rovnováhy. Ako ICF koučka - energetický, mindfulness a motivačný koučing odkryjem váš skutočný potenciál a naučím vás pracovať s vlastnou energiou. Ako mentorka a lektorka osobného rozvoja vás prevediem svetom komunikačných, prezentačných a manažérsky zručností, pripravím vás na pohovor, naučím vás motivovať seba i druhých, zvládať stres či organizovať svoj čas. Pomocou metód OneBrain a vnútorné dieťa pomôžem uvoľniť emočné bloky, ktoré vám bránia v raste. Ak túžite po harmónii, na diaľku vás prevediem príjemnou relaxáciou, alebo vám vytvorím osobné afirmácie šité na mieru. Som autorka niekoľkých motivačných eBookov pre dospelých, no píšem a vediem kurzy aj pre deti - pre viac info nakuknite do môjho Okienka pre deti. V prípade, že vás zaujímajú témy osobného rozvoja, môžete sledovať moju FB stránku Sebarozvoj a osobný rozkvet, alebo si stiahnuť ZDARMA niečo z mojej ponuky na tomto webe.
 • Pozrite sa, čo mám pre vás na stiahnutie ZDARMA:
 • KOHERENCIA SRDCA A MYSLE


 • ESENCIA ÚSPECHU + AFIRMÁCIE • AFIRMÁCIE PRE DETI


 • Postup pri vypĺňaní formulárov:

  Zadaním svojho mena a e-mailovej adresy v ktoromkoľvek z formulárov vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov a zaslaním daného produktu zdarma. Získate tiež možnosť dostávať novinky z oblasti sebarozvoja.

   

  Vaše osobné údaje (meno, e-mailová adresa) sú u mňa v bezpečí a moja spoločnosť Iskra Soft s.r.o., IČO: 47076151 ich bude na základe vášho súhlasu spracovávať podle zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy.

   

  Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať kliknutím na tlačítko ODHLÁSIŤ v každom zaslanom emaile.

 • Navštívte ma na Facebooku :)
 • Najnovšie články