Ako dobre poznáš svoje vnútorné dieťa?

Keď sa v spomienkach vrátime do detstva, určite tam nájdeme veľa lásky, radosti, hravosti či tvorivosti. No nájdeme tu aj “nelásku” v podobe potlačených potrieb, pocitov strachu, hnevu, hanby, straty bezpečia, krivdy či viny…

Vnútorné dieťa žije v každom z nás, bez ohľadu na vek, pohlavie či profesiu. Nepredstavuje len príjemné  či nepríjemné spomienky na naše detské JA. Je to aj súbor prežitkov z detstva, ktoré sú uložené hlboko v našom podvedomí.

Či chceme alebo nie, tieto prežitky sa nám v podobe podvedomých programov premietajú do našich prežitkov v dospelosti. Do značnej miery ovpyvňujú naše emócie, rozhodnutia, presvedčenia či vzťahy.

Nemôžete zmeniť, čo sa vám stalo v detstve. Ale môžete tomu porozumieť a uvedomiť si, aký vplyv to malo na váš vývoj ako človeka. To vám dá slobodu a možnosť byť plne prítomný svojmu dieťaťu, sebe a svojmu partnerovi.

Dr. Daniel Siegel

Ako si vybudovať sebavedomé JA

Vnútorné dieťa je neodeliteľnou súčasťou našej osobnosti, urýchľuje náš osobný rast a rozvoj, umožňuje nám spoznať samých seba a porozumieť svojim pocitom i problémom.

Otázne je, do akej miery ho poznáme, aké s ním máme spojenie, a či tento aspekt svojej osobnosti vôbec vnímame. Ak máte umeleckú dušu, považujete sa za romantikov a radi snívate, spojenie s vnútorným dieťaťom je pre vás celkom bežné. Len ste možno netušili, že sa to tak nazýva.

Keď sa účastníkov svojich kurzov pýtam, ako dobre poznajú svoje vnútorné dieťaťa, a či sa s ním už vôbec stretli (vedome), väčšinou dostanem zápornú odpoveď. A to je veľká škoda, pretože práca s vnútorným dieťaťom má pre nás veľký prínos – pomáha nám uvedomiť si vlastnú hodnotu a vybudovať si zdravé sebavedomé JA.

Práca s vnútorným dieťaťom nám pomáha uvedomiť si vlastnú hodnotu a vybudovať si zdravé sebavedomé JA.

Niektorých táto téma zaujme natoľko, že si dohodnú individuálne sedenie. Väčšinou to býva ich prvé vedomé stretnutie plné silných momentov. Ja sa okrem samotnej terapie vždy snažím svojim klientom vysvetiť, ako môžu aj sami s vnútorným dieťaťom pracovať.

Práca s vnútorým dieťaťom prináša množstvo benefitov, čo je aj dôvodom, prečo záujem o tento druh terapie rastie. Konceptom vnútorného dieťaťa sa zaoberajú rôzne terapeutické metódy a smery. Ja sama som absolvovala kuryz a tréningy v 4 odlišných metódach. Každá z nich pochádza z iného kontinentu a využíva odlišné techniky a nástroje.

Poskytlo mi to rozhľad, a zároveň možnosť vybrať si pri práci s klientom podľa jeho potrieb a predností. Nechávam sa viesť skúsenosťou a intuitívne jednotlivé techniky kombinujem. Akokoľvek odlišné tieto nástroje sú, jedno majú všetky spoločné – a to je láska a starostlivosť o naše vnútorné dieťa.

Poklad, ktorý nám prinesie vytúženú zmenu

V spojení s našim vnútorným dieťaťom sa naša pozornosť presúva z vonkajšieho prostredia do vnútorného. A práve vnútorný priestor nám prináša riešenia. Vypíname na chvíľku svoju analytickú myseľ (ľavá mozgová hemisféra) a “zapíname” kreatívnu (pravá hemisféra). Veľmi zjednodušene povedané: vstupujeme do hravosti a ľahkosti.

Ako často si dovolíte hodiť starosti za hlavu, uvoľniť sa, otvoriť svoju myseľ ľahkosti? V takýchto chvíľach je ľahké vrátiť sa k nášu hravému, bezprostrednému, detskému JA – svojmu vnútornému dieťaťu.

Tí, čo sa rozhodli oslobodiť od starých programov mysle, sa zhodujú na tom, že výsledok stojí za to. Práve uzdravením starých zranení, prijatím, odpustením a uvoľnením emočnej záťaže sa pred nami odkryje nový život.

Prinesie nám to samé poklady v podobe vytúženej zmeny: vnútorný pokoj, mier, ale aj sebalásku a sebaprijatie. A snáď tou najväčšou odmenou je príliv vďačnosti, lásky a vnútornej sily.

Ako uzdraviť svoje vnútorné dieťa

Ak chcete spoznať a naučiť sa so svojím vnútorným dieťaťom pracovať, pozývam vás na celodenný kurz Uzdrav svoje vnútorné dieťa, ktorý sa bude konať už tento mesiac. Zameriame sa na uzdravenie vašich najhlbších zranení a dotknete sa esencie svojho najvyššieho potenciálu. Čo s tým ďalej urobíte, je len na vás. 🙂

Kurz bude zameraný viac prakticky ako teoreticky. Čaká vás intenzívna práca na sebe, ktorá ale prinesie svoje ovocie. Toto je prehľad tém, ktorým sa budeme na kurze venovať:

  • Vysvetlíme si koncept vnútorného dieťaťa a význam, ktorý nám práca s ním prináša
  • Vyčistíme 3 najhlbšie úrovne vnútorného dieťaťa pre aktivovanie vašej sebelásky
  • Vysvetlíme si, ako si sami môžete spracovať bloky, zranenia a náročné emócie
  • Ukážeme si praktický spôsob, ako si poradiť pri vážnych životných rozhodnutiach
  • Naučíte sa spojiť s potrebami svojho tela, pochopením choroby či bolesti
  • Napojíte sa na zdroj svojej vnútornej sily, vďaka ktorej dokážete čeliť strachom i výzvam
  • Aktivujeme tú najlepšiu verziu vás samých – esenciu vášho silného, vyrovnaného JA

Ak si chcete prečítať viac podrobnosí a zistiť, či je tento kurz pre vás vhodný, prejdite na stránku Uzdrav svoje vnútorné dieťa, alebo ma kontaktujte.

Miroslava Atanasová
Sprevádzam druhých na ceste sebarozvoja a objavovania vnútornej rovnováhy. Ako OneBrain terapeutka vám pomôže uvoľniť emočné bloky a spojiť sa s vašim vnútorným svetlom. Ako mentorka a koučka vám ukážem váš skutočný potenciál a pomôžem dosiahnuť sny a ciele. Ako lektorka osobného rozvoja rozšírim vaše vedomosti v oblasti komunikačných, prezentačných, manažérskych zručností, pripravím vás na pohovor, naučím vás motivovať seba i druhých, zvládať stres, organizovať svoj čas ai. Viac informácií o mne sa dozviete TU>> Môžete mi napísať na e-mail: atanasova@sebarozvoj.eu alebo sa pridať do mojej FB skupiny: https://www.facebook.com/groups/www.sebarozvoj.eu/