Afirmácie pre rozkvet duše

Možno si aj vy kladiete otázku, ako si udržať vnútornú rovnováhu, keď  máme občas pocit, že svet sa zbláznil a nič nie je tak, ako by sme si želali.

Existuje mnoho spôsobov, ja sama sa využívam rôzne metódy pri individuálnych sedeniach s klientom alebo na kurzoch osobného rozvoja. Už dlho pozorujem, že témy zamerané na zvládanie stresu či spracovanie emócií patria medzi tie najžiadanejšie. 

Každý z nás hľadá spôsob, ako sa dostať do vnútornej rovnováhy a ako si ju udržať. Prirodzene, nie každý sa však rozhodne pre kurz, terapiu, meditáciu či koučing. Každý by mal nasledovať to, čo mu je sympatické, čo ho priťahuje a čomu dôveruje.

Čo sú to afirmácie a ako fungujú

Jedným zo spôsobov, ako sa dotknúť svojho vnútra a nechať svoju dušu rozkvitnúť sú afirmácie. Ide o pozitívne výroky, ktoré priaznivo vplývajú na našu vnútornú rovnováhu alebo nám pomáhajú pri dosahovaní cieľov a snov.

Afirmácie sú ako semiačka – keď ich zasejete a denne si nájdete chvíľku, aby ste im venovali svoju plnú pozornosť, jedného dňa vyrastú a rozkvitnú. A spolu s nimi rozkvitne aj vaša duša.

Dalo by sa povedať, že je to taká skratka k dosiahnutiu vytúženého života v rovnováhe alebo k dosianutiu akéhokoľvek cieľa.

(CEZ TENTO OBRÁZOK SA PREKLIKÁTE K AFIRMÁCIÁM ZDARMA)

Ako s afirmáciami pracovať

V zásade platí, že to, čo je vám najbližšie, najpríjemnejšie, je pre vás to najlepšie. Môžete si ich vystrihnúť a pripevniť na viditeľné miesto alebo vložiť do peňaženky či za obal mobilu. Niekto si ich stiahne do mobilu, iný si ich pripne na nástenku, počítač či chladničku. Skúšajte, hrajte sa a skúmajte, až kým nájdete ten svoj spôsob… fantázii sa medze nekladú.

Jeden z najúčinnejších spôsobov je prilepiť danú afirmáciu na zrkadlo, a vždy, keď okolo neho pôjdete, pristaviť sa a „afirmovať“ – opakovať si ju pomaly, sústredne a vedome. Pohľadom do zrkadla sa účinok ešte zvýši – nenadarmo sa hovorí, že oči sú studňou do duše. Afirmácia sa vám tak dostane od kožu a vaša myseľ sa s ňou stotožní.

(AJ CEZ TENTO OBRÁZOK SA PREKLIKÁTE NA STRÁNKU S AFIRMÁCIAMI 😉 )

Ďalší vysoko účinný spôsob je opakovať si svoju afirmáciu tesne po zobudení a pred spaním. Môžete si ju dať na nočný stolík, niekto si ju dokonca dáva pod vankúš.

Význam spočíva v tom, že pred spaním a po zobudení sa mozog vyladí na nižšiu frekvenciu, pri ktorej je programovanie našej mysle oveľa účinnejšie. Nekladie taký odpor, ako v bežnom fungovaní počas dňa, preto je dobré tento moment využiť na naladenie sa na našu dušu.

Ako dlho a ako často

Pracujte vždy nejaký čas – povedzme týždeň alebo mesiac – len s jednou afirmáciou. Vaša myseľ tak bude mať dostatok času ju vstrebať a spracovať. Aj napriek tomu, že daný pozitívny výrok možno nereflektuje vašu realitu, vedomým a sústredeným opakovaním vyladíte svoju myseľ na frekvenciu tohto výroku.

Jedna moja klientka mala problém so sebaúctou. Napísala som jej afirmáciu: „Moja sebaúcta rastie každým dňom“, ktorú si mala opakovať 3x denne niekoľko minút. Spočiatku sa pri nej cítila neprirodzene, občas v nej vzbudzovala nevôľu, dokonca až odpor. Bojovala s ňou, no povzbudzovala som ju, aby zotrvala a afirmovala ďalej.

Po niekoľkých dňoch opakovania tohto výroku bolo semiačko v mysli mojej klientky zasiate. Sebaúcta sa stávala v jej živote realitou a postupne silnela. Bolo potrebné zotrvať a nevzdať to.

Po niekoľkých dňoch začne naša myseľ sama vyhľadávať situácie, ktoré jej tento pozitívny výrok potvrdia.

To sa stalo aj v tomto prípade a po 3 týždňoch pravidelného používania afirmácie sa jej mojej pozitívny účinok ukotvil a naplno prejavil.

Bežne by som problém sebaúcty riešila terapiou OneBrain alebo liečením cez vnútorné dieťa. Stačilo by 1-2 sedenia na odhalenie a odstánenie príčiny. Uvoľnili by sme emočný blok, a tým by sa „nefunkčný vzorec mysle“ prepísal. No vzorec sa podarilo prepísať aj pomocou afirmácie. Nespoznali sme síce príčinu a chcelo to viac sebadisciplíny, vytrvalosti a odhodlania. No podarilo sa.

Ako afirmácie (ne)používať

Afirmácie si môžete nájsť na internete, v knihách, dokonca si ich môžete napísať aj sami. Dôležité je, aby išlo o pozitívne výroky a aby boli napísané v prítomnom čase.

Keby ste napísali „Chcem byť zdravá a silná“, ostalo by to pri tom „chcení“. Oveľa účinnejšií by bol výrok: „Som zdravá a silná“ alebo „Teším sa pevnému zdraviu“.

Keby ste použili výrok: „Budem bohatá a šťastná“, vaša afirmácia by sa nemusela naplniť, lebo naše podvedomie by to nevnímalo ako realitu, ale ako vzdialenú budúcnosť. Lepšie by bolo: „Žijem v hojnosti a šťastí.“. Vieme ale, o akú hojnosť či bohatstvo sa jedná? Ide o lásku, peniaze, úrodu? Môžeme to pokojne konkretizovať.

Naše podvedomie nepozná zápor, preto afirmácia „Nebojím sa!“ by posilnila váš strach, nie vašu odvahu. Na posilnenie odvahy by sa hodilo skôr: „Som odvážna a smelá.“ alebo „S odvahou čelím strachu.“ Takto by sa dalo pokračovať ďalej.

Vytvorila som pre vás Afirmácie pre rozkvet duše, ktoré si môžete stiahnuť zdarma. Verím, že vás budú inšpirovať a že sa vám podarí naladiť sa na tú najlepšiu verziu seba samých. Pre pravidelnú dávku afirmácií na každý týždeň sa prihláste do mojej FB skupiny Cesta vnútornej harmónie. Vnesú vám do všedných dní radosť, svetlo a pozitívnu energiu.

(AK STE SA STÁLE NEPREKLIKALI K AFIRMÁCIÁM, JE TU EŠTE JEDNA MOŽNOSŤ 🙂 )

Miroslava Atanasová
Sprevádzam druhých na ceste sebarozvoja a objavovania vnútornej rovnováhy. Ako terapeutka uvoľňujem emočné bloky, ako koučka rozvíjam potenciál a ako lektorka vzdelávam a rozširujem obzory. Viac informácií o mne sa dozviete TU>> Môžete mi napísať na e-mail: atanasova@sebarozvoj.eu alebo sa pridať do mojej FB skupiny: https://www.facebook.com/groups/www.sebarozvoj.eu/

Pre stiahnutie ZDARMA klikni na obrázok

  • Esencia úspechu

    Nalaď sa na svoju esenciu úspechu a vykroč na cestu za úspešným a naplneným životom.

  • Tajomstvo efektivity pri práci z domu

    Time manažment ponúka šikovné tipy a nástroje, ktoré vám pomôžu skĺbiť pracovné povinnosti s ostatnými aj v home office.

  • Vidíme sa na Facebooku :)
  • Najnovšie články