Afirmácie pre rozkvet duše

Stiahnite si zdarma eBook Esencia úpechu s afirmačnými kartičkami

Možno si aj vy kladiete otázku, ako si udržať vnútornú rovnováhu, hlavne keď má človek občas pocit, že svet sa zbláznil a nič nie je tak, ako by sme si želali.

Existuje mnoho spôsobov, metód a nástrojov, ktoré nám pomôžu udržať si vnútornú rovnováhu alebo ju znovu nadobudnúť, keď nás niečo rozladí. Asi neexistuje univerzálna technika, ktorá by bola vhodná pre každého alebo ktorá by zafungovala vždy, keď to potrebujeme. Preto je dobré poznať ich viac.

Ja sama som mnohé vyskúšala, niektoré mi sadli, iné nie. To platí asi pre každého. Na individuálnych sedeniach a kurzoch osobného rozvoja už dlho pozorujem, že témy zamerané na zvládanie stresu či spracovanie emócií patria medzi najžiadanejšie. Je to téma, o ktorej treba hovoriť.

Každý z nás hľadá svoj spôsob, ako sa dostať do vnútornej rovnováhy a ako si ju udržať.  Niekomu pomáha meditácia, modlitba, inému dobrá kniha, príjemná hudba, a niekto sa rozhodne pre terapiu či koučing. Každý by mal nasledovať to, čo mu je sympatické, čo ho priťahuje, s čím rezonuje.

Čo sú to afirmácie a ako fungujú

Jedným zo spôsobov, ako sa dotknúť svojho vnútra a vyladiť sa na harmóniu, sú afirmácie. Afirmácie sú pozitívne výroky, ktoré priaznivo vplývajú na našu vnútornú rovnováhu, na dosahovanie našich cieľov a snov. Pomáhajú nám pri zmene myslenia, vytvorení nových návykov a prekonávaní prekážok.

Afirmácie sú ako semiačka – keď ich zasejete a denne si nájdete chvíľku, aby ste im venovali svoju plnú pozornosť, jedného dňa vyrastú a rozkvitnú. A spolu s nimi rozkvitne aj vaša duša.

Dalo by sa povedať, že je to taká skratka k dosiahnutiu vytúženého života v rovnováhe alebo k dosianutiu akéhokoľvek cieľa.

Pre inšpiráciu som vytvorila 30 afirmačných kartičiek pre posilnenie úspechu, sebahodnoty, sebaprijatia a sebarealizácie, ktoré si môžete stiahnuť TU>> spolu s eBookom Esencia úspechu. Verím, že vás budú inšpirovať a pomôžu vám naladiť sa na tú najlepšiu verziu seba samých.

24 afirmačných kartičiek na podporu vášho úspechu + návod na ich použitie

Ako s afirmáciami pracovať

Pri používaní afirmácií je dôležité precítiť ich cez srdiečko, nie si ich len automaticky opakovať. Tak sa vám podarí „vyladiť“ na energiu danej afirmácie a ak to okorenínte silným pocitom lásky, vďačnosti či ocenenia, celé to bude krásne fungovať.

Dosiahnuť to môžete tým, že si vybavíte nejaký špeciálny moment zo svojho života, napríklad:

 • keď ste boli zaľúbení
 • prvý raz ste držali v náručí svoje dieťa
 • stalo sa niečo, za čo ste boli od srdca vďační
 • alebo sa vám podarilo niečo, na čo ste boli ozaj hrdí

Každý z nás má to svoje… Môže si pritom použiť koherenciu srdca a mysle – teda ich vzájomné harmonické prepojenie. Stačí, keď si položíte ruku na srdce, usmejete sa, jemne spomalíte dych, čím svoju pozornosť vedome prenesiete do svojho srdca. Obohatíte to pocitom vďačnosti či lásky a predstavou svetla vo svojom srdci. Podrobný návod si môžete stiahnuť tu:

Kliknutím na obrázok si môžete stiahnuť ZDARMA návod na koherenciu – harmonické zladenie srdca a mysle

Keď takto príjemne vyladíte svoje pocity, účinok afirmácií sa zvýši. Prepojenie medzi hlavou a srdcom dáva našej mysli jasný pokyn zamerať sa na tú svoju najlepšiu podstatu. Ja napríklad koherenciu používam na niektorých školeniach, keď vidím, že sa účastníci potrebujú trochu uvoľniť a naladiť na svoje vnútro. Začínam ňou aj každé relaxačné sedenie.

Fantázii sa medze nekladú

Pri práci s afirmáciami je dobré hľadať svoj spôsob, hlavne majte odvahu experimentovať. Závisí aj od toho ako a kedy s nimi pracujete. Skúšajte, hrajte sa a skúmajte, až kým nájdete to svoje… Majte otvorenú myseľ, raz vám totižto môže vyhovovať jeden spôsob, inokedy druhý.

Niekto ich má položené pri nočnom stolíku či pod vankúšom. Iný si ich pripevní na viditeľné miesto ako chladnička, nástenka, pracovný stôl. Môžete ich nosiť za obalom mobilu či peňaženke. Alebo uložiť ako tapetu v mobile, na obrazovku počítača.

Jeden z obľúbených spôsobov je prilepiť si svoje afirmácie na zrkadlo, a keď idete okolo, pristaviť sa a „afirmovať“ – opakovať si ich pomaly, sústredne a vedome. Hlboký pohľa do zrkadla, do svojich očí, tento moment umocní a účinok ešte zvýši – nenadarmo sa hovorí, že oči sú studňou do duše. Afirmácie sa vám tak dostanú od kožu a vaša myseľ sa s nimi rýchlejšie stotožní.

Stiahnite si Afirmácie pre deti ZDARMA spolu s rozvrhmi hodín

Ďalší účinný spôsob je opakovať si svoju afirmáciu tesne po zobudení a pred spaním. Vtedy je náš mozog vyladený na nižšiu frekvenciu, pri ktorej je programovanie našej mysle oveľa účinnejšie. Nekladie taký odpor, ako v bežnom fungovaní počas dňa, preto je dobré tento moment využiť na naladenie sa na našu svoju dušu.

Navyše, ak afirmujete pred spaním, váš mozog aj počas spánku ďalej spracúva pozitívne výroky a pracuje s nimi.

Ako dlho a ako často

S afirmáciami pracujeme rôznym spôsobom. Závisí od cieľa, ktorý chceme dosiahnuť, ale napríklad aj od počtu afirmácií, s ktorými pracujeme. Ak máte jednu či dve-tri afirmácie, na ktoré sa chcete vyladiť, pracujte s nimi intenzívnjšie celý deň, príp. viac dní.

Ak máte ale viac väčší súbor afirmácií, je dobré nájsť si dostato času, aby te sa na ne dokázali vyladovať aspoň 1x denne. Niekto preferuje vybrať si 1-3, a s nimi pracovať intenzívnejšie, hoc aj každú hodinku. Chceme predsa výsledky. No dajte na vlastnú intuíciu, lebo je to hlavne o vašom príjemnom pocite, naladení, motivácii, nie o povinnosti.

Mojim klientom po sedení (odblok alebo koučing) vytváram afirmácie na mieru spolu s podrobným návodom, ako s nimi pracovať tak, aby sme dosiahli požadujúci účinok. Náš mozog potrebuje určitý čas na prepísanie mentálnych vozrcov, kým vstrebe a spracuje nové pozitívne výroky a vytvorí si nové návyky.

Aj keď na začiatku daná afirmácia možno neodráža vašu realitu, vedomým a sústredeným opakovaním vyladíte svoju myseľ na frekvenciu tohto výroku a zapojením srdca, ako som už spomínala, sa s danou afirmáciou postupne zladíte. Čím častejšie a intenzívnejšie si dovolíte to precítiť, tým prirodzenejším sa tento výrok stáva pre vašu myseľ.

Jedna moja klientka mala problém so sebaúctou. Napísala som jej súbor afirmácií, z ktorých jedna znela: „Vážim si samú seba, moja sebaúcta rastie každým dňom“. Pri tejto afirmácii sa spočiatku cítila neprirodzene, občas v nej vzbudzovala nevôľu, dokonca až odpor. Bojovala s ňou, no povzbudzovala som ju, aby zotrvala a aby zapojila vizualizáciu okamihov, kedy bola na seba hrdá. Bolo potrebné zotrvať a nevzdať to.

Po niekoľkých dňoch opakovania tohto výroku bolo semiačko v jej mysli i srdci zasiate. Chcelo to istú dávku trpezlivosti, sebadisciplíny, odhodlania, ale podarilo sa. Sebaúcta sa stávala v jej živote realitou a postupne silnela. Po pár týždňoch sa pozitívny účinok afirmácie zdravo ukotvil a naplno prejavil.

Naša myseľ začne postupne sama vyhľadávať situácie, ktoré nám tento pozitívny výrok potvrdia.

Bežne by som problém sebaúcty riešila odhalením a odstránením príčiny, na čo používam rôzne metódy a postupy. Stačili by možno 1-2 sedenia, aby sa uvoľnili emočné bloky a zranenia, a aby sa začal tvarovať nový vnútorný postoj človeka. Keď sa to navyše posilní tými správnymi afirmáciami, výsledok na seba nenechá dlho čakať.

Pri takomto sedení čerpám múdrosť priamo od vnútornej inteligencie klienta. Na základe skúseností, ktorými si v živote prešiel, vnútorných zranení a nespracovaných situácií vnímam, čo potrebuje v živote posilniť. Dostane tak afirmácie, ktoré vyvierajú priamo z jeho najhlbších potrieb. Je to ako jeho osobný jedinečný recept pre vnútorný rast a harmóniu.

Osobné afirmácie šité na mieru sú ako vitamínová bomba pre dušu a myseľ – jedinečný recept pre váš osobný rast. Pracujete s nimi niekoľko dní/týždňov, aby vám pomohli prepísať mentálne vzorce a rýchlejšie dosiahnuť vaše sny a ciele, ale najmä vnútornú silu a rovnováhu.

afirmácie šité na mieru ako tapeta do mobilu

Ako afirmácie (ne)používať

Afirmácie si môžete nájsť na internete, v knihách, dokonca si ich môžete napísať aj sami. Dôležité je, aby išlo o pozitívne výroky a aby boli napísané v prítomnom čase.

Keby ste napísali „Chcem byť zdravá a silná“, ostalo by to pri tom „chcení“. Oveľa účinnejšií by bol výrok: „Som zdravá a silná“ alebo „Teším sa pevnému zdraviu“.

Keby ste použili výrok: „Budem bohatá a šťastná“, vaša afirmácia by sa nemusela naplniť, lebo naše podvedomie by to nevnímalo ako realitu, ale ako vzdialenú budúcnosť. Lepšie by bolo: „Žijem v hojnosti a šťastí.“. Vieme ale, o akú hojnosť či bohatstvo sa jedná? Ide o lásku, peniaze, úrodu? Môžete to pokojne konkretizovať podľa svojich potrieb.

Naše podvedomie nerozoznáva záporné výroky, napozná zápor, a preto afirmácia „Nebojím sa!“ by posilnila váš strach, nie vašu odvahu. Na posilnenie odvahy by sa hodilo skôr: „Som odvážna a smelá.“ alebo „S odvahou čelím každému strachu.“ Takto by sa dalo pokračovať ďalej.

Rodičia, starí rodičia, učitelia či vychovávatelia, mám tu ešte jedno prekvapenie pre vaše ratolesti: Afirmácie pre deti, ktoré si tiež môžete stianuť ZDARMA. Vytvorila som ich jednotlivo pre chlapcov a pre dievčatá, verím, že potešia spolu s veselými rozvrhmi hodín.

Pre osviežujúcu dávku afirmácií sa môžete prihlásiť do mojej FB skupiny Cesta vnútornej harmónie. Verím, že afirmácie vnesú do vášho života radosť, svetlo a pozitívnu energiu.

Miroslava Atanasová
Sprevádzam druhých na ceste sebarozvoja, objavovania vlastnej sebahodnoty a vnútornej rovnováhy. Ako ICF koučka - energetický, mindfulness a motivačný koučing odkryjem váš skutočný potenciál a naučím vás pracovať s vlastnou energiou. Ako mentorka a lektorka osobného rozvoja vás prevediem svetom komunikačných, prezentačných a manažérsky zručností, pripravím vás na pohovor, naučím vás motivovať seba i druhých, zvládať stres či organizovať svoj čas. Pomocou metód OneBrain a vnútorné dieťa pomôžem uvoľniť emočné bloky, ktoré vám bránia v raste. Ak túžite po harmónii, na diaľku vás prevediem príjemnou relaxáciou, alebo vám vytvorím osobné afirmácie šité na mieru. Som autorka niekoľkých motivačných eBookov pre dospelých, no píšem a vediem kurzy aj pre deti - pre viac info nakuknite do môjho Okienka pre deti. V prípade, že vás zaujímajú témy osobného rozvoja, môžete sledovať moju FB stránku Sebarozvoj a osobný rozkvet, alebo si stiahnuť ZDARMA niečo z mojej ponuky na tomto webe.
 • Pozrite sa, čo mám pre vás na stiahnutie ZDARMA:
 • KOHERENCIA SRDCA A MYSLE


 • ESENCIA ÚSPECHU + AFIRMÁCIE • AFIRMÁCIE PRE DETI


 • Postup pri vypĺňaní formulárov:

  Zadaním svojho mena a e-mailovej adresy v ktoromkoľvek z formulárov vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov a zaslaním daného produktu zdarma. Získate tiež možnosť dostávať novinky z oblasti sebarozvoja.

   

  Vaše osobné údaje (meno, e-mailová adresa) sú u mňa v bezpečí a moja spoločnosť Iskra Soft s.r.o., IČO: 47076151 ich bude na základe vášho súhlasu spracovávať podle zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy.

   

  Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať kliknutím na tlačítko ODHLÁSIŤ v každom zaslanom emaile.

 • Navštívte ma na Facebooku :)
 • Najnovšie články