Afirmácie pre rozkvet duše

Možno si aj vy kladiete otázku, ako si udržať vnútornú rovnováhu, hlavne keď má človek občas pocit, že svet sa zbláznil a nič nie je tak, ako by sme si želali.

Existuje mnoho spôsobov, metód a nástrojov, ktoré nám pomôžu udržať si vnútornú rovnováhu alebo ju znovu nadobudnúť, keď nás niečo rozladí. Asi neexistuje univerzálna technika, ktorá by bola vhodná pre každého alebo ktorá by zafungovala vždy, keď to potrebujeme. Preto je fajn poznať ich viac.

Ja sama som mnohé vyskúšala, niektoré mi sadli, iné nie. To platí asi pre každého. Na individuálnych sedeniach a kurzoch osobného rozvoja už dlho pozorujem, že témy zamerané na zvládanie stresu či spracovanie emócií patria medzi najžiadanejšie. Je to téma, o ktorej treba hovoriť.

Každý z nás hľadá svoj spôsob, ako sa dostať do vnútornej rovnováhy a ako si ju udržať.  Niekomu pomáha meditácia, modlitba, inému dobrá kniha, príjemná hudba, a niekto sa rozhodne pre terapiu či koučing. Každý by mal nasledovať to, čo mu je sympatické, čo ho priťahuje, s čím rezonuje.

Čo sú to afirmácie a ako fungujú

Jedným zo spôsobov, ako sa dotknúť svojho vnútra a vyladiť sa na harmóniu, sú afirmácie. Afirmácie sú pozitívne výroky, ktoré priaznivo vplývajú na našu vnútornú rovnováhu, na dosahovanie našich cieľov a snov. Pomáhajú nám pri zmene myslenia, vytvorení nových návykov a prekonávaní prekážok.

Afirmácie sú ako semiačka – keď ich zasejete a denne si nájdete chvíľku, aby ste im venovali svoju plnú pozornosť, jedného dňa vyrastú a rozkvitnú. A spolu s nimi rozkvitne aj vaša duša.

Dalo by sa povedať, že je to taká skratka k dosiahnutiu vytúženého života v rovnováhe alebo k dosianutiu akéhokoľvek cieľa.

(CEZ TENTO OBRÁZOK SA PREKLIKÁTE K AFIRMÁCIÁM ZDARMA)

Ako s afirmáciami pracovať

Pri používaní afirmácií je dôležité precítiť ich cez srdiečko, nie si ich len automaticky opakovať. Tak sa vám podarí „vyladiť“ na energiu danej afirmácie a ak to okorenínte silným pocitom lásky, vďačnosti či ocenenia, celé to bude krásne fungovať.

Dosiahnuť to môžete tým, že si vybavíte nejaký špeciálny moment zo svojho života, napríklad:

 • keď ste boli zaľúbení
 • prvý raz ste držali v náručí svoje dieťa
 • stalo sa niečo, za čo ste boli od srdca vďační
 • alebo sa vám podarilo niečo, na čo ste boli ozaj hrdí

Každý z nás má to svoje… Môže si pritom položiť ruku na srdce, usmiať sa, jemne spomaliť dych – tým svoju pozornosť prenesiete vedome do svojho srdca. Keď takto príjemne vyladíte svoje pocity, účinok afirmácií sa zvýši. Prepojenie medzi hlavou a srdcom dáva našej mysli jasný pokyn – a už vieme, že na čo sa zameriame, to rastie.

Fantázii sa medze nekladú

Pri práci s afirmáciami je dobré hľadať svoj spôsob a nebáť sa experimentovať. Závisí aj od toho ako a kedy s nimi pracujete. Skúšajte, hrajte sa a skúmajte, až kým nájdete to svoje…

Niekto ich má položené pri nočnom stolíku či pod vankúšom. Iný si ich pripevní na viditeľné miesto ako chladnička, nástenka, pracovný stôl. Môžete ich nosiť za obalom mobilu či peňaženke. Alebo uložiť ako tapetu v mobile, na obrazovku počítača.

Jeden z vysoko účinných spôsobov je prilepiť si svoje afirmácie na zrkadlo, a keď idete okolo, pristaviť sa a „afirmovať“ – opakovať si ich pomaly, sústredne a vedome. Hlboký pohľado zrkadla, do svojich očí, tento moment umocní a účinok ešte zvýši – nenadarmo sa hovorí, že oči sú studňou do duše. Afirmácie sa vám tak dostanú od kožu a vaša myseľ sa s nimi rýchlejšie stotožní.

(AJ CEZ TENTO OBRÁZOK SA PREKLIKÁTE NA STRÁNKU S AFIRMÁCIAMI)

Ďalší účinný spôsob je opakovať si svoju afirmáciu tesne po zobudení a pred spaním. Vtedy je náš mozog vyladený na nižšiu frekvenciu, pri ktorej je programovanie našej mysle oveľa účinnejšie. Nekladie taký odpor, ako v bežnom fungovaní počas dňa, preto je dobré tento moment využiť na naladenie sa na našu svoju dušu.

Ako dlho a ako často

Pracujte vždy nejaký čas – povedzme týždeň alebo mesiac – s jednou afirmáciou alebo so súborom afirmácií, ktoré ste si vybrali. Vaša myseľ tak bude mať dostatok času ju vstrebať a spracovať.

Aj napriek tomu, že daný pozitívny výrok možno nereflektuje vašu realitu, vedomým a sústredeným opakovaním vyladíte svoju myseľ na frekvenciu tohto výroku a zapojením srdiečka, ako som už spomínala, sa s danou afirmáciou postupne zladíte.

Jedna moja klientka mala problém so sebaúctou. Napísala som jej niekoľko afirmácií, jedna z nich bola: „Moja sebaúcta rastie každým dňom“. Pri tejto afirmácii sa spočiatku cítila neprirodzene, občas v nej vzbudzovala nevôľu, dokonca až odpor. Bojovala s ňou, no povzbudzovala som ju, aby zotrvala a aby zapojila vizualizáciu okamihov, kedy bola na seba hrdá. Bolo potrebné zotrvať a nevzdať to.

Po niekoľkých dňoch opakovania tohto výroku bolo semiačko v jej mysli i srdci zasiate. Chcelo to istú dávku sebadisciplíny, vytrvalosti a odhodlania, ale podarilo sa. Sebaúcta sa stávala v jej živote realitou a postupne silnela. Po pár týždňoch sa pozitívny účinok afirmácie zdravo ukotvil a naplno prejavil.

Naša myseľ začne postupne sama vyhľadávať situácie, ktoré nám tento pozitívny výrok potvrdia.

Bežne by som problém sebaúcty riešila odhalením a odstránením príčiny. Stačilo by 1-2 sedenia na pochopenie príčiny, uvoľnenie emočného bloku, a tým aj prepísanie nefunkčných vzorcov mysle. Pri takomto sedení čerpám múdrosť priamo od vnútornej inteligencie daného človeka. Dostane tak afirmácie, ktoré vyvierajú priamo z jeho najhlbšej múdrosti. Je to ako jeho osobný jedinečný recept pre vnútorný rast a harmóniu.

Ako afirmácie (ne)používať

Afirmácie si môžete nájsť na internete, v knihách, dokonca si ich môžete napísať aj sami. Dôležité je, aby išlo o pozitívne výroky a aby boli napísané v prítomnom čase.

Keby ste napísali „Chcem byť zdravá a silná“, ostalo by to pri tom „chcení“. Oveľa účinnejšií by bol výrok: „Som zdravá a silná“ alebo „Teším sa pevnému zdraviu“.

Keby ste použili výrok: „Budem bohatá a šťastná“, vaša afirmácia by sa nemusela naplniť, lebo naše podvedomie by to nevnímalo ako realitu, ale ako vzdialenú budúcnosť. Lepšie by bolo: „Žijem v hojnosti a šťastí.“. Vieme ale, o akú hojnosť či bohatstvo sa jedná? Ide o lásku, peniaze, úrodu? Môžeme to pokojne konkretizovať.

Naše podvedomie nepozná zápor, preto afirmácia „Nebojím sa!“ by posilnila váš strach, nie vašu odvahu. Na posilnenie odvahy by sa hodilo skôr: „Som odvážna a smelá.“ alebo „S odvahou čelím strachu.“ Takto by sa dalo pokračovať ďalej.

Vytvorila som pre vás Afirmácie pre rozkvet duše, ktoré si môžete stiahnuť zdarma. Verím, že vás budú inšpirovať a že sa vám podarí naladiť sa na tú najlepšiu verziu seba samých. Pre pravidelnú dávku afirmácií na každý týždeň sa prihláste do mojej FB skupiny Cesta vnútornej harmónie. Vnesú vám do všedných dní radosť, svetlo a pozitívnu energiu.

(AK STE SA STÁLE NEPREKLIKALI K AFIRMÁCIÁM, JE TU EŠTE JEDNA MOŽNOSŤ 🙂 )

Miroslava Atanasová
Sprevádzam druhých na ceste sebarozvoja a objavovania vnútornej rovnováhy. Ako OneBrain terapeutka vám pomôže uvoľniť emočné bloky a spojiť sa s vašim vnútorným svetlom. Ako motivačná koučka vám ukážem váš skutočný potenciál a pomôžem dosiahnuť sny a ciele. Ako lektorka osobného rozvoja rozšírim vaše vedomosti v oblasti komunikačných, prezentačných, manažérskych zručností, pripravím vás na pohovor, naučím vás motivovať seba i druhých, zvládať stres, organizovať svoj čas ai. Viac informácií o mne sa dozviete TU>> Môžete mi napísať na e-mail: atanasova@sebarozvoj.eu alebo sa pridať do mojej FB skupiny: https://www.facebook.com/groups/www.sebarozvoj.eu/

Pre stiahnutie ZDARMA klikni na obrázok

 • Čo mám pre vás na stiahnutie ZDARMA

  Pre viac info kliknite na obrázok.

  Pre stiahnutie zdarma kliknite na tlačítko a vyplňte formulár.

 • ESENCIA ÚSPECHU

  Nalaď sa na svoju esenciu úspechu a vykroč na cestu za úspešným a naplneným životom.

 • AFIRMÁCIE PRE ROZKVET DUŠE

  Stiahnite si afirmácie a spojte sa so svojím vnútorným svetlom. Nechajte svoju dušu rozkvitnúť...

 • TAJOMSTVO EFEKTIVITY PRI PRÁCI Z DOMU

  Time manažment ponúka šikovné tipy a nástroje, ktoré vám pomôžu skĺbiť pracovné povinnosti s ostatnými aj v home office.

 • Vidíme sa na Facebooku :)
 • Najnovšie články