Prečo dať zelenú sebarozvoju

Kvalita nášho života, naše správanie, motívy a túžby vychádzajú z potrieb, ktoré máme, ako aj z našej ochoty či schopnosti tieto potreby naplniť. Niekto má silnú potrebu bezpečia, iný potrebu uznania, prijatia či tvorivosti… U niekoho prevažuje potreba sebarealizácie a rastu. Naplnenie tejto potreby v nás spúšťa množstvo tvorivej energie a udržiava nás motivovaných.

Aj to je dôvod, prečo toľkým ľuďom leží na srdci otázka životného poslania a naplnenia potenciálu. Čoraz viac ľudí sa zaujíma o svoj osobný rast a rozvoj – chcú spoznať a rozvíjať svoje skutočné danosti a kvality. Pracujú na svojom sebarozvoji, zlepšení vzťahov, vnútornej rovnováhe, túžia naplniť svoje sny, vízie i ciele, chcú zažívať úspech.

Ľudí už nebaví mrhať svojou energiou. Dozreli do bodu, kedy sa chcú venovať tomu, čo ich baví, prejaviť svoje talenty a dary, svoje skutočné JA. Niečo, čo má zmysel. Rezonujú s výrazmi ako sebeláska, sebarealizácia, životné poslanie. Prebúdzajú sa do nového vedomia, opúšťajú rolu obete a stávajú sa aktívnym tvorcom svojho životného príbehu.

Objavte svoj vnútorný diamant

Každý z nás má v sebe niečo jedinečné a originálne, niečo, čo sa derie na povrch, aby uzrelo svetlo sveta. Ja to nazývam náš „vnútorný diamant“.

Tento vnútorný diamant však býva často ukrytý pod nánosmi našich pochybností, obáv, strachov a blokov. Tie zvyčajne vyplývajú z prežitkov, sklamaní a zranení, ktoré sa nám stali v minulosti. Často ani netušíme, kedy. Napriek tomu majú nad nami moc, bránia nám žiť naplno a obmedzujú nás v rôznych oblastiach života. A to je veľká škoda..

Nemusí to tak byť. Dobrá správa je, že je možné sa z tohto začarovaného kruhu vyslobodiť, a to dokonca rôznymi spôsobmi. Niekedy ten proces pripomína lúpanie cibule – pod mnohými vrstvami, ktoré nám často prinesú slzu, sa ukrýva zdravé jadro – náš vnútorný diamant.

Mojím zámerom je ukázať vám, ako uveriť v seba a svoju jedinečnosť. Inšpirovať vás, aby ste nechali ten svoj vnútorný diamant naplno rozžiariť a vpustili do svojho života viac svetla, radosti, úspechu a harmónie.

Procesom sebarozvoja prechádzame neustále, či chceme, či nie. Je však prospešné, ak týmto procesom prechádzame vedome a zameriame sa na tie oblasti nášho osobného rozvoja, ktorá práve nás posunú želaným smerom.

Človek, ktorý na sebe pracuje a dobre pozná sám seba, sa oveľa ľahšie dokáže vysporiadať aj s náročnejšími výzvami, ktoré nám život prináša. Neznamená to, že problémy sa mu budú vyhýbať. Ale bude si s nimi vedieť lepšie poradiť. Dokáže si udržať vnútornú rovnováhu, prípadne ak ho aj niečo „vykoľají“, oveľa rýchlejšie ju vie znovu nadobudnúť.

Keď sa vydáte na cestu sebarozvoja, po čase zistíte, že vaša myseľ sa zameriava viac na riešenie problémov, než na problémy samotné. Táto zmena nastavenia mysle vám spôsobí veľký prínos v každej životnej oblasti.

Akosi ľahšie prijmete prirodzenosť životného cyklu – to, že raz sme hore, raz dole, budete vnímať ako prirodzený chod života, ktorý sa stále obnovuje. Naučíte sa s vďačnosťou a naplno precítiť tie príjemné obdobia keď ste „hore“, pretože netrvajú večne…

Odvážne sa postavíte k obdobiam, ktoré bežne vnímame ako pád do priepaste alebo zlyhania, resp. ťažké časy. Aj tie majú pre nás význam. Práve keď sme na dne, keď to bolí najviac, dostávame sa do zákutí svojej duše, do ktorých máme prístup len občas (a nie je to vtedy, keď sme šťastní a svet je gombička).

Pád na to pomyselné dno nám dáva príležitosť vstúpiť viac do seba a odhaliť lekcie, ktoré nás môžu niekam posunúť. Nahliadnutie do temných zákutí našej duše si vyžaduje kus sebareflexie a odvahy. No ak tú lekciu zvládneme, to isté dno už nebudeme musieť znovu zažívať.

Keď si tento proces zvedomíme, postupne sa ukáže, že odchýlky medzi tým „hore a dole“ sa znižujú. Aj preto je dobré dať zelenú sebarozvoju!

Čo ma naučila vlastná skúsenosť

Ja som také poriadne dno zažila v jednom zo svojich prvých zamestnaní, do ktorého som nastúpila krátko po vysokej. Viete si predstaviť mladého nadšeného človeka plného ideálov, ktorý narazí na realitu, diametrálne odlišnú od svojich predstáv.

Chcela som uspieť na mieste, ktoré bolo na míle vzdialené od mojich vrodených taletnov a darov. Moje nadšenie a snaha sa postupne premenili na sklamanie a frustráciu v práci, na ktorú som sa nehodila. Bola som vtedy len krôčik od úplného vyhorenia.

Niekoré veci nám nie sú predurčené, no kvôli obave zo zlyhania pred sebou i svetom sa ich držíme ako kliešť.

Aj keď to mnou poriadne zatriaslo, nepodľahla som negatívnej predstave o sebe, ako sa to stáva mnohým, čo sa dostanú do podobnej situácie. Práve naopak. Prinieslo mi to nové poznanie a smerovanie. Naučilo ma to, že nemám ísť sama proti sebe, ale hľadať v živote to, čo ma vnútorne napĺňa.

V podstate som za túto skúsenosť vďačná. Nasmerovala ma do oblasti osobného rozvoja, ktorá ma odjakživa priťahovala. Začala som obrusovať svoj vnútorný diamant a usilnove pracovať na vlastnom sebarozvoji: absolvovala som mnohé kurzy, tréningy, školenia, prečítala stovky kníh.

Dnes pôsobím ako lektorka osobného rozvoja, koučka a terapeutka. Sprevádzam druhých na ceste sebarozvoja a objavovania vnútornej rovnováhy. Pomáham im hľadať riešenia na svoje problémy a začať žiť ich lepšie JA.

Vo svojej profesionálnej praxi som sa stretla s mnohými, ktorí čelili vyhoreniu tak, ako ja kedysi. Nemá zmysel považovať to za zlyhanie či slabosť, práve naopak – je na každom z nás, ako sa tomu postaví, čo si z toho vezme, a či ho to posunie dopredu v jeho osobnom rozvoji a raste.

eBook Vyhorenie – šanca pre tvoj rast

Život si niekedy nájde zaujímavý spôsob, ako nás dostať na tú správnu cestu. Aj o tom je SEBAROZVOJ – nepodľahnúť životným okolnostiam, ale ponaučiť sa z nich a dovoliť si rásť. Moje vlastné skúsenosti, ako i skúsenosti klientov ma inšpirovali k napísaniu eBooku Vyhorenie – šanca pre tvoj rast.

Tento blog som založila so zámerom inšpirovať aj ďalších „hľadačov pravdy“ a obohatiť vás o poznanie a múdrosti, ktoré som pozbierala na vlastnej ceste sebarozvoja. Pomôcť vám uveriť, že je vo vás viac, ukázať vám, ako uvoľniť tie vrstvy, pod ktorými sa ukrýva váš vnútorný diamant – čaro vašej osobnosti.

Bude mi cťou vniesť viac porozumenia a pozitívnej energie do vašich životov a sledovať, ako semiačko, ktoré zasejeme, vyrastie v silný strom a bude vás inšpirovať na ceste sebarozvoja.

Miroslava Atanasová
Sprevádzam druhých na ceste sebarozvoja a objavovania vnútornej rovnováhy. Ako OneBrain terapeutka vám pomôže uvoľniť emočné bloky a spojiť sa s vašim vnútorným svetlom. Ako mentorka a koučka vám ukážem váš skutočný potenciál a pomôžem dosiahnuť sny a ciele. Ako lektorka osobného rozvoja rozšírim vaše vedomosti v oblasti komunikačných, prezentačných, manažérskych zručností, pripravím vás na pohovor, naučím vás motivovať seba i druhých, zvládať stres, organizovať svoj čas ai. Viac informácií o mne sa dozviete TU>> Môžete mi napísať na e-mail: atanasova@sebarozvoj.eu alebo sa pridať do mojej FB skupiny: https://www.facebook.com/groups/www.sebarozvoj.eu/