Vytvor si svoj STROM ŽELANÍ

Vraví sa, že cieľ, ktorý si nezapíšeme, ostáva len snom. Predpokladom k tomu, aby sa naše sny a ciele zhmotnili, je v nejakej forme si ich poznačiť – napísať na papier či do počítača, nakresliť, nalepiť obrázky…

Čím viac pozornosti a energie tomu venujeme, tým lepšie výhliadky, že ich naplníme. Ak si to zavesíme na viditeľné miesto – napr. na nástenku, pracovný stôl či pracovnú plochu v počítači…, naše podvedomie s tým bude stále pracovať a naše šance na úspech sa zvyšujú.

Ako mnohí z vás, aj ja mám vo zvyku vytvoriť si na nový rok alebo pred novým projektom mind mapku, vision board alebo aspoň story board. Pomáha mi to udržiavať pozornosť na mojich cieľoch, ale aj usporiadať myšlienky a nápady. Keď to mám pekne zhrnuté na jednom mieste, vidím celkový obraz, ale aj detaily a vzájomné väzby.

Tento rok som dostala celom nový nápad a vytvorila som si STROM ŽELANÍ.

Aj keď to na fotke nie je vidno, v koreňoch mám poznačené svoje kvality a silné stránky a v konároch zase ciele a sny, ktoré chcem v tomto roku naplniť. Ak by ste si aj vy chceli vytvoriť niečo podobné, môžete postupovať podľa môjho návodu alebo vlastnej fantázie:

 1. KROK: zamyslite sa nad svojou víziou – svojím dlhodobejším smerovaním
 2. KROK: uvedomte si svoje kvality, ktoré vám pomôžu pri dosiahnutí vízie a jednotlivých cieľov – poznačte si ich ku koreňom stromu
 3. KROK: do konárov si poznačte ciele a sny, ktoré chcete v novom roku dosiahnuť v rôznych oblastiach svojho života

Význam takéhoto kreatívneho plániku spočíva najmä v tom, že prepájame pravú-kreatívnu hemisféru (tvorivosť, farby, tvary…) s ľavou-logickou (ciele a väzby medzi nimi). To zvyšuje naše šance na úspech.

Poďme na to krok za krokom

KROK 1

Ak si budete chcieť urobiť podobný strom želaní, zamyslite sa najprv nad svojou víziou, teda komplexnejším a dlhodobejším smerovaním vo svojom živote. Môžete si položiť napríklad aj takéto otázky:

 • ktorým smerom sa chcem uberať
 • kam sa chcem dopracovať
 • aký/á raz chcem byť, ako sa chcem cítiť…

Aj keď s pojmom vízia ste sa stretli možno skôr v súvislosti s vedením podnikov, verte že osobná vízia má v našom živote veľký výzam. Keď som si tú svoju stanovila ja, začali sa diať zázraky… Obrovské zmeny som videla aj vo firmách, v ktorých som na tieto témy prednášala alebo u klientov, ktorých koučujem.

(Vízia je obšírna téma, preto ak bude záujem, vrátim sa k nej v samostatnom článku. Podrobný postup nájdete tiež v mojom eBooku Objav čaro vnútornej motivácie.)

KROK 2

Poďme sa pozrieť na korene nášho stromu želaní. Ja som si v ňom poznačila svoje silné stránky, kvality a hodnoty – to je ten pevný základ, z ktorého vychádzam, na ktorom môžem stavať. Niečo, na čo sa u seba vždy môžem spoľahnúť.

Vo svojom strome želaní som uviedla napr. tvorivosť, chuť pomáhať druhým a hľadať riešenia, porozumenie, vytrvalosť ai… Každý z nás má inú výbavu, iné kvality, vlohy a danosti a každý z nás by mal tie svoje poznať.

Určite sa toho nájde veľa, nemá zmysel byť prehnane skromný. Ak si s tým neviete poradiť, skúste si spomenúť, ktoré vaše kvality vám dopomohli k doterajším úspechom. Alebo sa opýtajte svojich priateľov a blízkych, budete prekvapení, čo všetko sa dozviete. 🙂

Korene sú náš pevný základ.

Verím, že ste si všimli, že hľadáme len kvality a silné stránky. To, čo považujeme za svoje „nedostatky“ alebo „slabé stránky“, si nevšímame.

Nikto predsa nie je dokonalý a nemá zmysel tráviť svoj život odstraňovaním nedostatkov, keď môžeme rozvíjať svoje kvality.

Nezabúdajme, že na čo sa zameriame, to rastie. Korene sú naša základňa, z ktorej vychádzame a na ktorej môžeme stavať.

KROK 3

Presunieme sa do koruny nášho stromu želaní. Ja mám v konároch stromu zaznačené svoje sny a ciele, na ktorých chcem v tomto roku pracovať. To, do čoho budem vkladať svoju energiu, čas, peniaze, pozornosť. Nech to pekne rastie, rozvíja sa a približuje ma k mojej osobnej vízii.

Ciele a sny zapisujte heslovite, aby ste sa v tom dokázali orientovať. Na podrobné rozpísanie jednotlivých cieľov slúžia iné techniky.

Jednu z mojich najúspešnejších techník na dosiahnutie cieľov som podrobne opísala v spomínanom eBooku Objav čaro vnútornej motivácie. Na cieli „ako schudnúť“ rozoberám krok po kroku, ako je možné dosiahnuť akýkoľvek cieľ, netýka sa to len chudnutia.

To, čo si do konárov zapíšete vy, závisí od vašich vlastných priorít, cieľov, snov a túžieb. Ja som si tam okrem rodiny, zdravia a sebarozvoja poznačila projekty, ktoré chcem dokončiť alebo na nich začať pracovať – knihy, online kurzy, terapie, meditácie ai. Keď to mám takto pekne pred očami, viem, že vďaka svojej vytrvalosti sa budem čoskoro tešiť na plody svojej práce.

Na tom konári vpravo dolu som ponechala priestor na niečo nové, neočakávané, niečo čo poteší. Nemusíme všetko plánovať, vytvorme si priestor na príjemné prekvapenia.

Viete snívať vo veľkom?

Snívanie vo veľkom dáva priestor pre rozkvet našej duše. Umožní nám to prekonávať samých seba, vystupovať z komfortnej zóny a motivuje nás púšťať sa do nových vecí.

Tak napríklad, ja som si do svojoho stromu želaní celkom odvážne pridala aj novinku – chcem sama zilustrovať svoju novú knihu pre deti (len podotýkam, že kresliť veľmi neviem a nikdy som nič neilustrovala…, ale už som sa stihla zapísať na kurz ilustrácie pre začiatočníkov). Ak vás niečo láka, nikdy nie je neskoro začať…

Prečo je dobré mať jasno vo svojich cieľoch

V čase, keď som sa ešte nezaoberala osobným rozvojom, asi by som bola len ťažko vymýšľala, čo napísať do jednotlivých koreňov či konárov takéhoto stromu.

O svojich kvalitách som vtedy zrejme len tušila, no teraz viem, že sú pevným základom mojej osobnosti. Do konárov by som si možno poznačila len nejaké náhodné ciele, pretože som netušila, ako a prečo si urobiť jasno vo svojich cieľoch. Ba zrejme by som ani nič podobné ako „strom želaní“ nebola schopná vymyslieť, pretože moja kreativita bola pomerne zablokovaná.

Kým boli témy sebarozvoja pre mňa neprebádanou oblasťou, nezamýšľala som sa nad svojimi cieľmi, a už vôbec nie nad víziou. Dnes mám vo svojom smerovaní jasno – viem, akým smerom sa chcem vo svojom živote uberať, v čom sa chcem rozvíjať a zlepšovať.

Ako to máte vy?

Poznáte svoje silné stránky? Máte jasno vo svojich cieľoch? Stanovili ste si, alebo ste aspoň premýšľali nad svojou životnou víziou?

Ak nie, možno je čas sa nad tým zamyslieť a začať skutočne pracovať na vlastnom sebarozvoji. Ako vždy zdôrazňujem, potrebu rastu máme predsa všetci. 😉

O tom, že to skutočne funguje svedčia aj moje splnené sny a ciele za minulý rok, ktoré dokonca prevýšili moje očakávania. Časť mojich úspešne ukončených projektov i to, čomu sa venujem nájdete tu: https://www.plazovnici.cz/vnutorna-rovnovaha-a-sebarozvoj/

Miroslava Atanasová
Sprevádzam druhých na ceste sebarozvoja a objavovania vnútornej rovnováhy. Ako OneBrain terapeutka vám pomôže uvoľniť emočné bloky a spojiť sa s vašim vnútorným svetlom. Ako motivačná koučka vám ukážem váš skutočný potenciál a pomôžem dosiahnuť sny a ciele. Ako lektorka osobného rozvoja rozšírim vaše vedomosti v oblasti komunikačných, prezentačných, manažérskych zručností, pripravím vás na pohovor, naučím vás motivovať seba i druhých, zvládať stres, organizovať svoj čas ai. Viac informácií o mne sa dozviete TU>> Môžete mi napísať na e-mail: atanasova@sebarozvoj.eu alebo sa pridať do mojej FB skupiny: https://www.facebook.com/groups/www.sebarozvoj.eu/

Pre stiahnutie ZDARMA klikni na obrázok

 • Čo mám pre vás na stiahnutie ZDARMA

  Pre viac info kliknite na obrázok.

  Pre stiahnutie zdarma kliknite na tlačítko a vyplňte formulár.

 • ESENCIA ÚSPECHU

  Nalaď sa na svoju esenciu úspechu a vykroč na cestu za úspešným a naplneným životom.

 • AFIRMÁCIE PRE ROZKVET DUŠE

  Stiahnite si afirmácie a spojte sa so svojím vnútorným svetlom. Nechajte svoju dušu rozkvitnúť...

 • TAJOMSTVO EFEKTIVITY PRI PRÁCI Z DOMU

  Time manažment ponúka šikovné tipy a nástroje, ktoré vám pomôžu skĺbiť pracovné povinnosti s ostatnými aj v home office.

 • Vidíme sa na Facebooku :)
 • Najnovšie články