Vytvorte si svoj strom želaní

Aj veľké zmeny začínajú možno nenápadným nápadom. Nápady prichádzajú a odchádzajú – a je len na nás, čo s nimi urobíme – či ich necháme upadnúť do zabudnutia, alebo im venujeme pozornosť a energiu a pustíme sa do ich realizácie.

Prvým krokom, ako naplniť svoje sny či nápady, je v nejakej forme si ich poznačiť – napísať na papier, do počítača, urobiť si vision board či myšlienkovú mapu k ich realizácii. Pomáha to poriadne sa nad nimi zamyslieť, usporiadať myšlienky a v neposledom rade udržiavať na svojich cieľoch svoju pozornosť.

Ak to zavesíme na viditeľné miesto – nástenku, pracovný stôl, pracovnú plochu v počítači… naše podvedomie s tým bude stále pracovať a šance na úspech sa zvyšujú.

Môj prvý strom želaní

Keď to máme pekne zhrnuté na jednom mieste, vidíme celkový obraz, ale aj detaily a vzájomné väzby. Pred pár rokmi som prišla s novým nápadom a vytvorila som si svoj prvý STROM ŽELANÍ, vďaka ktorému sa mi podarilo naplniť väčšinu mojich cieľov.

Strom želaní by sa dal prirovnať k myšlienkovej mape, okrem našich cieľov je však obohatený o naše silné stránky – to, na čom môžeme stavať – naše schopnosti, vlohy, talenty a dary.

Význam takéhoto kreatívneho plániku spočíva najmä v tom, že prepájame pravú-kreatívnu hemisféru (tvorivosť, farby, tvary…) s ľavou-logickou (ciele a väzby medzi nimi) – a to zvyšuje šance na úspech.

Môj prvý strom želaní

Prečo je dobré mať jasné ciele

Dosahovanie cieľov nie je len o prekonávaní prekážok. Je to aj o prekonávaní nás samých a našich hraníc. Ak naše sny sú pre nás ozajstnou výzvou, potom nás nútia na sebe zapracovať a prekračovať hranice komfortnej zóny. Práve to nás motivuje púšťať sa do nových vecí, prekonávať vlastné hranice a podporuje v našom raste.

Dotiahnutie každého cieľa do úspešného konca vo vás vyvolá pocit hrdosti a zrejme aj vďaky. Len si spomeňte na ten pocit, kedy sa vám niečo podarilo. Inak to nebolo ani u mňa pri ktoromkoľvek cieli, ktorý sa mi podarilo dotiahnuť do finálnej podoby.

Patria medzi ne napríklad aj moje knižky pre deti – Sedem farieb dúhy, ktorá bola aj preložená do bulharského jazyka a moja nová knižka Rozprávky pre bábätká v brušku, ako aj každý iný zmysluplný projekt, ktorý sa mi podarilo dotiahnuť do finálnej verzie.

No dosiahla som aj veľa iných menších či väčších snov a cieľov. Je dobré si to občas pripomenúť, a to najmä vo chvíľach, keď má človek tendenciu o sebe pochybovať. Ocenenie svojho úsilia a úspechu vytvára zdravý základ na ďalšie úspechy, presne tak, ako poznať svoje kvality.

Viem si predstaviť, ako sa teraz niektorí z vás tvária pri predstave uznať svoje kvality. No až keď si uvedomíte svoje silné stránky, dokážete skutočne prijať, kto ste a postaviť sa za seba, svoje názory, svoju prácu, ale aj za svoje sny.

Kedysi dávno boli témy sebarozvoja pre mňa neprebádanou oblasťou. Nezamýšľala som sa nad svojimi cieľmi, a už vôbec nie nad víziou. Dnes mám vo svojom smerovaní jasno – viem, akým smerom sa chcem vo svojom živote uberať, v čom sa chcem rozvíjať a zlepšovať, do čoho chcem investovať čas a peniaze, pretože poznám svoje priority.

Ako to máte vy?

 • Poznáte svoje silné stránky?
 • Máte jasno vo svojich cieľoch?
 • Stanovili ste si, alebo ste aspoň premýšľali nad svojou životnou víziou?

Ak nie, možno je čas sa nad tým zamyslieť a začať skutočne pracovať na vlastnom sebarozvoji. Vychádzam z tvrdenia, že potrebu rastu máme predsa všetci.

Nezabudnite si svoje ciele zaznačiť, zapísať, zakresliť…

Ako som už spomínala, hneď na začiatku je dôležité si svoje sny, nápady, ciele zapísať, zaznačiť alebo zakresliť, pretože „Cieľ, ktorý si nezapíšete, ostáva iba snom.“ Či už sa rozhodnete použiť strom želaní, vision board, myšlienkovú mapu alebo excelovskú tabuľku, hlavne aby ste sa v tom vedeli orientovať a aby vás to motivovalo!

Je tiež dôležité, aby ste svoje ciele mali na očiach – tak s nimi bude vaše podvedomie pracovať a v živote sa spustí vlna synchronicít.

Ak by ste si na začiatku roka vytvorili strom želaní, a potom ho odložili do šuplíka, je dosť možné, že na konci roka ho nájdete na spodku kopy papierov a len smutne myknete plecom: „tak zas to tento rok nevyšlo…“. A to predsa nechcem. Nezabúdajte, že len VY to máte v rukách, nikto iný vaše sny za vás plniť nebude!

Pre svoje sny treba aj niečo urobiť

Jedno je teda ciele si stanoviť, a niečo iné je urobiť všetko pre ich dosiahnutie. Krok za krokom kráčať až do cieľovej rovinky. Keby to šlo bez prekážok, mali by sme to príliš ľahké a možno by to aj bola nuda, čo poviete.

Čo je tá vaša hora?

Ak sa ale na prekážky pozrieme ako na výzvy, pri každom posune pocítite nárast vnútornej sily – a to vám nikto nevezme. Držím vám palce, aby ste sa odvážili snívať vo veľkom a dosiahli to, po čom v hĺbke svojej duše túžite!

Ak vás témy vízií, cieľov, životného poslania a motivácie zaujíma, v mojom eBooku Objav čaro vnútornej motivácie sa nimi podrobne zaoberám. Nájdete v ňom aj jednu jednu z mojich najúspešnejších techník na dosiahnutie cieľov.

Konkrétne na príklade cieľa ako schudnúť rozoberám krok po kroku, jeden z najčastejších cieľov. Podľa tohto postupu je možné dosiahnuť aj akýkoľvek iný cieľ.

Ak sa chcete osobne poradiť a cítite, že pri stanovení a dosiahnutí svojich cieľov potrebujete podporu či vedenie, prihláste sa ku mne na koučingové sednie, rada vás týmto úžasným procesom prevediem, aby sme sa spoločne mohli tešiť z vašich výsledkov. Lúčim sa s vami afirmáciou pre podporu vašich snov:

Miroslava Atanasová
Sprevádzam druhých na ceste sebarozvoja, objavovania vlastnej sebahodnoty a vnútornej rovnováhy. Ako ICF koučka - energetický, mindfulness a motivačný koučing odkryjem váš skutočný potenciál a naučím vás pracovať s vlastnou energiou. Ako mentorka a lektorka osobného rozvoja vás prevediem svetom komunikačných, prezentačných a manažérsky zručností, pripravím vás na pohovor, naučím vás motivovať seba i druhých, zvládať stres či organizovať svoj čas. Pomocou metód OneBrain a vnútorné dieťa pomôžem uvoľniť emočné bloky, ktoré vám bránia v raste. Ak túžite po harmónii, na diaľku vás prevediem príjemnou relaxáciou, alebo vám vytvorím osobné afirmácie šité na mieru. Som autorka niekoľkých motivačných eBookov pre dospelých, no píšem a vediem kurzy aj pre deti - pre viac info nakuknite do môjho Okienka pre deti. V prípade, že vás zaujímajú témy osobného rozvoja, môžete sledovať moju FB stránku Sebarozvoj a osobný rozkvet, alebo si stiahnuť ZDARMA niečo z mojej ponuky na tomto webe.
 • Pozrite sa, čo mám pre vás na stiahnutie ZDARMA:
 • KOHERENCIA SRDCA A MYSLE


 • ESENCIA ÚSPECHU + AFIRMÁCIE • AFIRMÁCIE PRE DETI


 • Postup pri vypĺňaní formulárov:

  Zadaním svojho mena a e-mailovej adresy v ktoromkoľvek z formulárov vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov a zaslaním daného produktu zdarma. Získate tiež možnosť dostávať novinky z oblasti sebarozvoja.

   

  Vaše osobné údaje (meno, e-mailová adresa) sú u mňa v bezpečí a moja spoločnosť Iskra Soft s.r.o., IČO: 47076151 ich bude na základe vášho súhlasu spracovávať podle zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy.

   

  Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať kliknutím na tlačítko ODHLÁSIŤ v každom zaslanom emaile.

 • Navštívte ma na Facebooku :)
 • Najnovšie články