Objavte svoj kľúč na prekonanie strachov

Zvyknete obdivovať druhých za to, že dokázali niečo, na čo by ste si vy nikdy netrúfli? Možno sa len podceňujete. Možno ste len nenabrali odvahu to skúsiť. Keď sa započúvame do príbehov ľudí, ktorí v živote niečo dokázali, zistíme, že aj oni museli prekonávať seba samých a čeliť výzvam (nerada používam slovo prekážka).

Ako čelíte výzvam vy? A ako čelíte svojim strachom? Niekedy sa mylne domnievame, že mať odvahu znamená nemať strach. Mať odvahu ale znamená nájsť silu na prekonanie toho strachu.

Strach nie je nikomu príjemný, ale je súčasťou nášho života. Vždy sa budú pred nami vynárať nové výzvy, ktoré v nás vyvolajú menší či väčší strach. Ak sa naučíme čeliť im s odvahou, nemusíme sa nechať paralyzovať strachom. Ten je väčšinou len v našej hlave.

Nájsť v kritickej chvíli odvahu vlastne znamená spojiť sa v náročnej situácii so svojou vnútornou silou.

Niekomu to ide ako po masle, niekto sa v tom musí pocvičiť. No túto „schopnosť“ máme všetci. Ak chete odhaliť svoju vnútornú silu a spojiť sa s ňou, márne by ste ju hľadali niekde vonku. Je potrebné sa obrátiť na svoje vnútorné zdroje.

Že ako sa to dá? Budeme trochu pátrať vo svojom vnútri a hľadať ten správny kľúč.

Prinášam vám niekoľko osvedčených tipov, ktoré vám v tom pomôžu – rôzne situácie si vyžadujú rôzny prístup:

 1. Uvedomte si, čoho presne sa bojíte. Aj keď to znie nepríjemne, skúste si predstaviť, čo by sa stalo, keby sa tento strach naplnil. Položte si otázku: „Čo najhoršie sa môže stať?“, a potom si predstavte, že sa to stalo. Prijatím tejto predstavy sa uvoľní veľká časť strachu.
 2. Aby ste verili, že v kritickej situácii dokážete v sebe nájsť dosť vnútornej sily, stačí sa obzrieť dozadu a pomenovať si, čo všetko ste už vo svojom živote dokázali. Čo všetko sa vám podarilo, aké výzvy ste už zvládli… Môžete si to zapísať. Verím, že sa toho nájde dosť.
 3. Pozrite sa zbližšia na tieto výzvy a  strachy, ktoré ste už v minulosti prekonali a  pátrajte, čo to bolo, čo u vás zabralo a pomohlo váš strach prekonať? Aj toto si zapíšte – tu je ukrytý váš vlastný kľúč k vnútorným zdrojom, ktorý môžete kedykoľvek použiť. Čo je to u vás?: – Rozvaha? Nadhľad? Viera? Humor? Vôľa?…
 4. Keď pred vami bude stáť nová výzva alebo niečo, z čoho máte strach, nikdy sa nezameriavajte na potlačenie strachu. Naopak, zamerajte sa na spojenie so svojou vnútornou silou a svojimi vnútornými zdrojmi – tým kľúčom, ktorý ste si pomenovali v predchádzajúcom kroku.
 5. Uvedomte si, že za svoje strachy sa netreba hanbiť. Treba zmeniť svoj postoj. Veľmi vám pomôže, keď ich nebudete živiť svojou pozornosťou. Jednoducho si ten strach pomenujte alebo okomentujte, napríklad takto: „Je to tu – objavil sa môj starý strach. Ja mu ale nebudem venovať svoju pozornosť.“ (alebo niečo v podobnom zmysle, čo s vami bude rezonovať).
 6. Na prepísanie nefunkčných vzorcov vo vašom podvedomí môžete použiť afirmácie. Jednu takú vám prinášam: „Keď som v spojení so svojou vnútornou silou, s odvahou čelím svojim strachom, aj každej novej výzve.“
 7. Niekedy zaberá „skok do vody“ – príliš nad tým nerozmýšľajte a rovnými nohami skočte rovno do toho, čoho sa najviac bojíte. Zhlboka nádych-výdych, nádych-výdych… a bez váhania ísť do akcie (pokiaľ to nie je životu nebezpečné). Môžete pritom predstierať, že strach vôbec nemáte a on zmizne sám.
 8. Ak nič z toho nezabralo, som si istá, že zabierie, keď si vymenujete, „čo môžete získať namiesto toho, čo môžete stratiť“.

Každý z nás má rôznu výbavu svojich vnútorných zdrojov, skúseností a presvedčení. Od toho potom závisí, ako sa v kritických chvíľach zachováme.

O mne si mnohí už v detstve mysleli, že som odvážna, aj keď som sa niekedy cítila ako totálny bojko. Ak mi ale na niečom záleží, mám silnú motiváciu a urobím všetko preto, aby som svoj strach prekonala.

Uvediem príklad: v minulosti som v sebe mala silnú túžbu stať sa lektorkou osobného rozvoja. Zároveň som ale mala veľký strach postaviť sa a hovoriť pred skupinou ľudí. Verila som ale, že to, po čom túžime, na to aj máme a mali by sme si za tým ísť.

Rozhodla som sa preto absolvovať odblok u mojej lektorky, pri ktorej som absolvovala kurzy OneBrain. V odbloku som odhalila, kde sú korene tohto strachu a podarilo sa mi s nimi vysporiadať. Postavila som sa zoči-voči svojmu strachu, aby viac nado mnou nemal moc. Pomohlo to.

Odvedy som mnohokrát prednášala pred menším či väčším publikom vo firmách, vzdelávacích centrách, na akademickej pôde, na výstavách a veľtrhoch a pod. Ak sa aj na chvíľu objavili nejaké obavy, veľmi rýchlo som ich zo seba striasla – nevenovala som im svoju pozornosť. Naopak, zamerala som sa na radosť, ktorú mi táto práca prináša.

Každý z vás môže zvíťaziť nad svojimi strachmi. Ak sa vám to zdá nemožné, aspoň sa o to pokúste – začnite niečím menším a objvate ten kľúč, ktorý funguje u vás. Pretože to, čo u nás funguje na maličkostiach, to väčšinou pomôže aj pri tých veľkých, na prvý pohľad nezvládnuteľných strachoch.

Miroslava Atanasová
Sprevádzam druhých na ceste sebarozvoja, objavovania vlastnej sebahodnoty a vnútornej rovnováhy. Ako ICF koučka - energetický, mindfulness a motivačný koučing odkryjem váš skutočný potenciál a naučím vás pracovať s vlastnou energiou. Ako mentorka a lektorka osobného rozvoja vás prevediem svetom komunikačných, prezentačných a manažérsky zručností, pripravím vás na pohovor, naučím vás motivovať seba i druhých, zvládať stres či organizovať svoj čas. Pomocou metód OneBrain a vnútorné dieťa pomôžem uvoľniť emočné bloky, ktoré vám bránia v raste. Ak túžite po harmónii, na diaľku vás prevediem príjemnou relaxáciou, alebo vám vytvorím osobné afirmácie šité na mieru. Som autorka niekoľkých motivačných eBookov pre dospelých, no píšem a vediem kurzy aj pre deti - pre viac info nakuknite do môjho Okienka pre deti. V prípade, že vás zaujímajú témy osobného rozvoja, môžete sledovať moju FB stránku Sebarozvoj a osobný rozkvet, alebo si stiahnuť ZDARMA niečo z mojej ponuky na tomto webe.
 • Pozrite sa, čo mám pre vás na stiahnutie ZDARMA:
 • KOHERENCIA SRDCA A MYSLE


 • ESENCIA ÚSPECHU + AFIRMÁCIE • AFIRMÁCIE PRE DETI


 • Postup pri vypĺňaní formulárov:

  Zadaním svojho mena a e-mailovej adresy v ktoromkoľvek z formulárov vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov a zaslaním daného produktu zdarma. Získate tiež možnosť dostávať novinky z oblasti sebarozvoja.

   

  Vaše osobné údaje (meno, e-mailová adresa) sú u mňa v bezpečí a moja spoločnosť Iskra Soft s.r.o., IČO: 47076151 ich bude na základe vášho súhlasu spracovávať podle zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy.

   

  Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať kliknutím na tlačítko ODHLÁSIŤ v každom zaslanom emaile.

 • Navštívte ma na Facebooku :)
 • Najnovšie články