Objavte svoj kľúč na prekonanie strachov

Zvyknete obdivovať druhých za to, že dokázali niečo, na čo by ste si vy nikdy netrúfli? Možno sa len podceňujete. Možno ste len nenabrali odvahu to skúsiť. Keď sa započúvame do príbehov ľudí, ktorí v živote niečo dokázali, zistíme, že aj oni museli prekonávať seba samých a čeliť výzvam (nerada používam slovo prekážka).

Ako čelíte výzvam vy? A ako čelíte svojim strachom? Niekedy sa mylne domnievame, že mať odvahu znamená nemať strach. Mať odvahu ale znamená nájsť silu na prekonanie toho strachu.

Strach nie je nikomu príjemný, ale je súčasťou nášho života. Vždy sa budú pred nami vynárať nové výzvy, ktoré v nás vyvolajú menší či väčší strach. Ak sa naučíme čeliť im s odvahou, nemusíme sa nechať paralyzovať strachom. Ten je väčšinou len v našej hlave.

Nájsť v kritickej chvíli odvahu vlastne znamená spojiť sa v náročnej situácii so svojou vnútornou silou.

Niekomu to ide ako po masle, niekto sa v tom musí pocvičiť. No túto „schopnosť“ máme všetci. Ak chete odhaliť svoju vnútornú silu a spojiť sa s ňou, márne by ste ju hľadali niekde vonku. Je potrebné sa obrátiť na svoje vnútorné zdroje.

Že ako sa to dá? Budeme trochu pátrať vo svojom vnútri a hľadať ten správny kľúč.

Prinášam vám niekoľko osvedčených tipov, ktoré vám v tom pomôžu – rôzne situácie si vyžadujú rôzny prístup:

  1. Uvedomte si, čoho presne sa bojíte. Aj keď to znie nepríjemne, skúste si predstaviť, čo by sa stalo, keby sa tento strach naplnil. Položte si otázku: „Čo najhoršie sa môže stať?“, a potom si predstavte, že sa to stalo. Prijatím tejto predstavy sa uvoľní veľká časť strachu.
  2. Aby ste verili, že v kritickej situácii dokážete v sebe nájsť dosť vnútornej sily, stačí sa obzrieť dozadu a pomenovať si, čo všetko ste už vo svojom živote dokázali. Čo všetko sa vám podarilo, aké výzvy ste už zvládli… Môžete si to zapísať. Verím, že sa toho nájde dosť.
  3. Pozrite sa zbližšia na tieto výzvy a  strachy, ktoré ste už v minulosti prekonali a  pátrajte, čo to bolo, čo u vás zabralo a pomohlo váš strach prekonať? Aj toto si zapíšte – tu je ukrytý váš vlastný kľúč k vnútorným zdrojom, ktorý môžete kedykoľvek použiť. Čo je to u vás?: – Rozvaha? Nadhľad? Viera? Humor? Vôľa?…
  4. Keď pred vami bude stáť nová výzva alebo niečo, z čoho máte strach, nikdy sa nezameriavajte na potlačenie strachu. Naopak, zamerajte sa na spojenie so svojou vnútornou silou a svojimi vnútornými zdrojmi – tým kľúčom, ktorý ste si pomenovali v predchádzajúcom kroku.
  5. Uvedomte si, že za svoje strachy sa netreba hanbiť. Treba zmeniť svoj postoj. Veľmi vám pomôže, keď ich nebudete živiť svojou pozornosťou. Jednoducho si ten strach pomenujte alebo okomentujte, napríklad takto: „Je to tu – objavil sa môj starý strach. Ja mu ale nebudem venovať svoju pozornosť.“ (alebo niečo v podobnom zmysle, čo s vami bude rezonovať).
  6. Na prepísanie nefunkčných vzorcov vo vašom podvedomí môžete použiť afirmácie. Jednu takú vám prinášam: „Keď som v spojení so svojou vnútornou silou, s odvahou čelím svojim strachom, aj každej novej výzve.“
  7. Niekedy zaberá „skok do vody“ – príliš nad tým nerozmýšľajte a rovnými nohami skočte rovno do toho, čoho sa najviac bojíte. Zhlboka nádych-výdych, nádych-výdych… a bez váhania ísť do akcie (pokiaľ to nie je životu nebezpečné). Môžete pritom predstierať, že strach vôbec nemáte a on zmizne sám.
  8. Ak nič z toho nezabralo, som si istá, že zabierie, keď si vymenujete, „čo môžete získať namiesto toho, čo môžete stratiť“.

Každý z nás má rôznu výbavu svojich vnútorných zdrojov, skúseností a presvedčení. Od toho potom závisí, ako sa v kritických chvíľach zachováme.

O mne si mnohí už v detstve mysleli, že som odvážna, aj keď som sa niekedy cítila ako totálny bojko. Ak mi ale na niečom záleží, mám silnú motiváciu a urobím všetko preto, aby som svoj strach prekonala.

Uvediem príklad: v minulosti som v sebe mala silnú túžbu stať sa lektorkou osobného rozvoja. Zároveň som ale mala veľký strach postaviť sa a hovoriť pred skupinou ľudí. Verila som ale, že to, po čom túžime, na to aj máme a mali by sme si za tým ísť.

Rozhodla som sa preto absolvovať odblok u mojej lektorky, pri ktorej som absolvovala kurzy OneBrain. V odbloku som odhalila, kde sú korene tohto strachu a podarilo sa mi s nimi vysporiadať. Postavila som sa zoči-voči svojmu strachu, aby viac nado mnou nemal moc. Pomohlo to.

Odvedy som mnohokrát prednášala pred menším či väčším publikom vo firmách, vzdelávacích centrách, na akademickej pôde, na výstavách a veľtrhoch a pod. Ak sa aj na chvíľu objavili nejaké obavy, veľmi rýchlo som ich zo seba striasla – nevenovala som im svoju pozornosť. Naopak, zamerala som sa na radosť, ktorú mi táto práca prináša.

Každý z vás môže zvíťaziť nad svojimi strachmi. Ak sa vám to zdá nemožné, aspoň sa o to pokúste – začnite niečím menším a objvate ten kľúč, ktorý funguje u vás. Pretože to, čo u nás funguje na maličkostiach, to väčšinou pomôže aj pri tých veľkých, na prvý pohľad nezvládnuteľných strachoch.

Miroslava Atanasová
Sprevádzam druhých na ceste sebarozvoja a objavovania vnútornej rovnováhy. Ako OneBrain terapeutka vám pomôže uvoľniť emočné bloky a spojiť sa s vašim vnútorným svetlom. Ako mentorka a koučka vám ukážem váš skutočný potenciál a pomôžem dosiahnuť sny a ciele. Ako lektorka osobného rozvoja rozšírim vaše vedomosti v oblasti komunikačných, prezentačných, manažérskych zručností, pripravím vás na pohovor, naučím vás motivovať seba i druhých, zvládať stres, organizovať svoj čas ai. Viac informácií o mne sa dozviete TU>> Môžete mi napísať na e-mail: atanasova@sebarozvoj.eu alebo sa pridať do mojej FB skupiny: https://www.facebook.com/groups/www.sebarozvoj.eu/