Ruka v ruke s vianočným upratovaním ide očista mysle

Možno ste si všimli, ako sa rozjasnia vaše myšlienky, keď poupratujete priestor okolo seba. Uprataním svojho domu, bytu, kancelárie, garáže či hoci len kabelky sa vyčistí a rozjasní aj vaše vnútorné naladenie.

Práve preto je dobré si to zvedomiť a popri vianočnom či akomkoľvek inom upratovaní sa vyladiť aj na upratanie svojej mysle. O to viac, ak sa neuspokojíte len s povrchnou očistou, ale idete do hĺbky, kam sa vám bežne nechce a zároveň sa zbavíte nepotrebných vecí.

Nie je náhoda, že očista a usporiadanie vecí v priestore ide ruka v ruke s očistou a usporiadaním našich myšlienok. Je to ako druh terapie, ktorá má pozitívny účinok na naše vnútro.

Vianočné (ne)upratovanie

Raz, keď sa blížili Vianoce a mňa už chytala predvianočná nálada, pustila do vianočného upratovania. Aj keď mám rada poriadok, musím priznať, že upratovanie nikdy nepatrilo medzi moje záľuby. Pre lepšiu motiváciu som preto vytiahla zo skrine krabicu s vianočnými ozdobami.

Tušila som, že do nej nemám nakuknúť, no akosi som nevydržala. Keď som uvidela všetky tie krásne ozdoby, zabudla som na upratovanie a rovno som sa pustila do zdobenia bytu.

Skúste uhádnuť, ako to dopadlo? Myslíte, že sa mi chcelo ešte upratovať? Isteže nie. Aj keď byt na prvý pohľad vyzeral „vianočne“, ja som vedela svoje. Celá ta výzdoba strácala na svojom čare a ten skutočný sviatočný pocit tam jednoducho chýbal.

Už takto nerobím. Predtým, než vytiahnem krabicu s ozdobami, vždy najprv upracem a zbavím sa nepotrebných vecí. Samozrejme, že Vianoce sú o niečom inom, ako o poriadku. No také ozajstné vyupratovanie má svoj význam.

Krištáľovo jasná budúcnosť

Uvedomila som si, že podobne to máme v našich životoch: snívame o krištáľovo jasnej budúcnosti, no nechce sa nám poupratovať vo svojej minulosti. Aj také ozajstné vyupratovanie svojej mysle má svoj význam.

Keď zažijeme niečo nepríjemné, najradšej by sme to hneď vymazali z pamäti. V snahe zabudnúť, tomu nechceme venovať pozornosť a veríme, že čas odplaví nepríjemné spomienky.

Pravda je však taká, že odvrátením svojej pozornosti to len zametieme pod koberec nášho podvedomia. Nespracovaná minulosť sa skôr či neskôr premietne do našej prítomnosti či budúcnosti.

Možno ste si všimli, že v poslednej dobe sa z každej strany núkajú metódy a techniky, ktoré nám sľubujú pritiahnuť si želanú budúcnosť. Z vlastnej skúsenosti môžem potvdiť, že niektoré z nich sú účinné. Žiaľ, často sa pri nich zabúda na to podstatné: vyriešiť/uzavrieť/spracovať/uzdraviť… (akokoľvek to nazvete) svoju minulosť.

Uzavrieť staré rany je nesmierne oslobodzujúce

Rozlúčte sa s tým, čo ste v minulosti nevedeli prijať, čo vás trápilo, nahnevalo, niečo, z čoho ste mali pocit krivdy alebo ste obviňovali samých seba. Uzavretie týchto starých rán a sporov vo vzťahoch s druhými, ale i vo svojom vnútre, je nesmierne oslobodzujúce.

Má to veľký význam – tak, ako aj vizualizovanie vysnívanej budúcnosti. Ale treba zachovať postupnosť: najpr A, potom B – najprv očista mysle a uvoľnenie uviaznutych emócií, a to vytvorí priestor pre to nové, čo chceme vo svojich životoch zažívať.

Je to ako s tým upratovním: vizualizovať si vytúženú budúcnosť predtým, než sme spracovali svoju minulosť, je ako robiť vianočnú výzdobu v neupratanom byte.

Ak nezahojíme staré rany, minulosť bude mať do určitej miery stále nad nami moc. Dobrá správa je, že uzdraviť minulosť je možné. Niekedy nám pomôže aj uvedomenie, že aj minulosť nezmeníme, vždy dokážeme zmeniť svoj postoj k nej.

Čerpajte z minulosti, ale nedovoľte, aby minulosť čerpala z vás.

Z vlastnej skúsenosti a zo skúseností mojich klientov viem, že je nesmierne odľahčujúce a príjemné zbaviť sa záťaže, ktorá nás oberá o potenciál, o život v radosti a istote. Mnohí z vás si so mnou týmto procesom prešli na terapii OneBrain alebo na terapii vnútorného dieťaťa.

Je to ako očista alebo mentálne upratovanie, ktoré by si mal pravidlne dopriať každý z nás. Ak sme to nestihli počas roka, potom teraz na konci roka je ten správny čas uzavrieť staré spory, krivdy a rany, aby sme do nového roka mohli vykročiť s čistým štítom a jasnou víziou.

Ak vás zaujíma, ako sa aj sami dokážete zbaviť aspoň niektorých postojov, presvedčení a programov, ktoré vám už neslúžia, pridajte sa do mojej FB skupiny alebo sledujte môj blog – pripravujem pre vás nový eBook na túto tému.

Miroslava Atanasová
Sprevádzam druhých na ceste sebarozvoja a objavovania vnútornej rovnováhy. Ako OneBrain terapeutka vám pomôže uvoľniť emočné bloky a spojiť sa s vašim vnútorným svetlom. Ako motivačná koučka vám ukážem váš skutočný potenciál a pomôžem dosiahnuť sny a ciele. Ako lektorka osobného rozvoja rozšírim vaše vedomosti v oblasti komunikačných, prezentačných, manažérskych zručností, pripravím vás na pohovor, naučím vás motivovať seba i druhých, zvládať stres, organizovať svoj čas ai. Viac informácií o mne sa dozviete TU>> Môžete mi napísať na e-mail: atanasova@sebarozvoj.eu alebo sa pridať do mojej FB skupiny: https://www.facebook.com/groups/www.sebarozvoj.eu/

Pre stiahnutie ZDARMA klikni na obrázok

 • Čo mám pre vás na stiahnutie ZDARMA

  Pre viac info kliknite na obrázok.

  Pre stiahnutie zdarma kliknite na tlačítko a vyplňte formulár.

 • ESENCIA ÚSPECHU

  Nalaď sa na svoju esenciu úspechu a vykroč na cestu za úspešným a naplneným životom.

 • AFIRMÁCIE PRE ROZKVET DUŠE

  Stiahnite si afirmácie a spojte sa so svojím vnútorným svetlom. Nechajte svoju dušu rozkvitnúť...

 • TAJOMSTVO EFEKTIVITY PRI PRÁCI Z DOMU

  Time manažment ponúka šikovné tipy a nástroje, ktoré vám pomôžu skĺbiť pracovné povinnosti s ostatnými aj v home office.

 • Vidíme sa na Facebooku :)
 • Najnovšie články