Ako nepochovať svoje nápady skôr, než uzrú svetlo sveta

Patríte medzi ľudí, čo majú hlavu plnú nápadov a skvelých ideí, no napokon ich nezrealizujú? Možno len neviete ako na to, alebo svojím nápadom dostatočne neveríte.

Aj ja som kedysi dovolila, aby boli moje nápady pochované skôr, než stihli uzrieť svetlo sveta. Niekedy som si nápad len zabudla poznačiť, a on mi „ufrnkol“. A niekedy som ani ja sama neverila, že ho môžem zrealizovať, alebo som sa nechala som ľahko odradiť inými ľuďmi. Dnes už túto chybu nerobím.

Nápady sú ako motýle – priletia a na chvíľu rozjasnia váš svet. Ak ich necháte odletieť, ostane len hmlistá spomienka…

Sme to ale my, kto má v rukách voľbu nechať toho motýľa odletieť, alebo ho nasledovať.

4 kroky, vďaka ktorým sa podarí vaše nápady realizovať

Keď som v minulosti prezentovala svoju detskú knižku Sedem farieb dúhy v školách a na čitateľských besedách, vždy som deťom radila, aby sa naučili veriť svojim nápadom. Na to, aby svoje nápady vedeli zrealizovať, im ale nestačí len veriť.

Pozrime sa na 4 dôležité kroky, ktoré nám zabezpečia, aby naše nápady neodleteli ako ten motýľ:

KROK 1: Nenechajte svojho motýľa odletieť

Tiež ste si všimli, že tie najlepšie nápady nás často zaskočia v nevhodnej chvíli? Napríklad, keď si umývate zuby, keď ste na výlete, sedíte v kine, v autobuse alebo v noci, keď zaspávate. Je to preto, lebo v uvoľnenom stave sa hlási k slovu naša pravá-kreatívna hemisféra.

Prvý, ozaj dôležitý krok, je svoj nápad si poznačiť. Je na vás, či si urobíte poznámku v mobile, prilepíte farebný papierik na chladničku, alebo použijete zápisník, nepodceňujte tento krok.

Ja som si pre tieto účely založila tzv. „nápadníček“ – zápisník, do ktorého si značím svoje nápady vždy. Používam ho najmä vtedy, keď pracujem na niečom veľkom – napr. keď píšem knihu, tvorím nový kurz alebo iný projekt. Nemusí to byť nič rozsiahle, stačí stručne, pár slovami či obrázkom, v ktorých sa ale neskôr dokážem orientovať a môžem ho rozvíjať.

Svoj nápadníček pri sebe nosím vždy, keď pracujem na novom projekte. Aj deťom v školách sa môj nápadníček, plný na pohľad chaotických poznámok a obrázkov, veľmi páčil.

Takže nezabudnite: svoje nápady si značte. V opačnom prípade je dosť pravdepodobné, že na ne zabudnete, a aj keď sa budete snažiť si spomenúť, málokedy sa to podarí.

KROK 2: Nedajte sa od nápadu odradiť

Niekedy sme svojim nápadom tak nadšení, že sa s ním chceme hneď pochváliť svojim blízkym. Aj ja som to kedysi robila. Potom som však pochopila, že je rozumné so svojim nápadom sa zveriť len určitým osobám.

Niekto môže byť skeptický, niekto prehnane kritický, opatrný, či nedôverčivý. Navyše, mnohí sa bránia zmenám.

Nemajte im to za zlé, možno vás len chcú ušetriť sklamania. Aj keď to s vami nemyslia zle, zrejme vás budú od nových (hlavne tých odvážnych) nápadov odrádzať.

Určite sa ale vo vašom okolí nájde niekto s otvorenou mysľou, kto už niečo podobné realizoval. Toto môže byť „váš človek“, ktorý vám poskytne ten správny uhol pohľadu. Najmä ak ide o niečo väčšie, nechoďte do toho sami.

Ak nemáte nablízku niekoho, kto vás podporí, môžete si nájsť oporu v podobe mentora či kouča, ktorý vás bude sprevádzať a podporovať.

KROK 3: Dobre sa o svoj nápad starajte

Váš nápad je ako semiačko, z ktorého raz môže vyrásť rastlinka. Ako každá rastlinka potrebuje slnko a vodu, táto vaša bude potrebovať veľa starostlivosti a pozornosti. Keď sa o svoj nápad staráme s láskou, pekne porastie. A ak si už v čase semiačka viete predstaviť jeho finálnu podobu, môže to byť začiatok úspešného konca.

Aby sa naše sny stali aj realitou, musíme ich vyživovať, postarať sa o ne a chrániť ich. Hlavne v začiatkoch, keď je kvetinka krehká, doprajte jej, čo potrebuje, aby zosilnela. Odmena sa dostaví.

Aby ste nápad dotiahli do úspešného konca, nestačí snívať. Tu prichádza k slovu naša ľavá-logická hemisféra. Tá pomôže pri realizácii nápadu. Nápad je treba premeniť na cieľ a stanoviť si jasné kroky, ktoré vás povedú k jeho realizácii. Existujú rôzne metódy a postupy, vďaka ktorým môžete uspieť.

Či sa rozhodnete pre myšlienkové mapy, SMART ciele, strom želaní alebo akýkoľvek iný nástroj, dôležité je, aby vám vyhovoval a fungoval. Jednu z metód na dosiahnutie cieľov som podrobne popísala vo svojom eBooku Objav čaro vnútornej motivácie, v ktorom nájdete podrobný návod ako ostať motivovaný, ale tiež ako motivovať druhých.

KROK 4: Verte v seba a svoj nápad

Veriť sebe a svojim nápadom je dôležitým predpokladom úspechu. Ak neveríte v seba, nájdite príčiny a odstráňte ich. Kto by mal vo vás veriť, ak nie vy sami? To isté platí pre vaše nápady – ak svojmu nápadom neveríte, nemá zmysel sa doňho púšťať. Ak ale máte silnú vieru, potom pre svoje idey dokážete zapáliť aj druhých.

Zdravým základom pre realizáciu nápadov je silná motivácia a pozitívny, až elektrizujúci pocit pri pomyslení na výsledok. Ak to vyviera z vášho vnútra, je to to správne a treba za tým ísť. Posilní to vaše odhodlanie nezľaknúť sa pri prvých nezdaroch. Vypnite preto svoje pochybnosti a nebojte sa vzlietnuť.

Je celkom bežné, že cesty za našimi cieľmi bývajú kľukaté. Asi by bolo naivné si myslieť, že všetko pôjde hladko a bez prekážok (ale aj to sa môže stať). Nastavte svoju myseľ už od začiatku na úspech a prekážky, ktoré sa ukážu vnímajte ako výzvy. Ich prekonanie vás posilní, ale to iste viete.

Aj mne sa stáva, že sa mi občas nedarí, stratím motiváciu, alebo mi dochádza dych. Viem ale, že je to dočasné, a preto vtedy netlačím na pílu. V takých chvíľach sa vždy obrátim do svojho vnútra, doprajem si oddych, čas na premyslenie a načerpanie novej energie. Opriem sa o svoje vnútorné zdroje – ako ich nájdete u seba, som popísala v článku strome želaní.

Tak si to pekne zhrňme – na čo treba myslieť, aby sme svoje nápady vedeli zrealizovať:

 • KROK 1: svoj nápad si poznačte
 • KROK 2: nenechajte sa odradiť
 • KROK 3: dobre sa o svoj nápad starajte
 • KROK 4: po celý čas verte sebe a verte aj svojmu nápadu

Nepristrihujte druhým krídla

Nemáme radi, keď o nás a našich nápadoch niekto pochybuje a chce nám pristrihnúť krídla. Popísala som kroky, ako sa postaviť k svojim nápadom. Niekedy si ale neuvedomujeme, že sme to možno aj my, kto pochybuje o nápadoch iných ľudí. Ak sme príliš skeptickí či kritickí, môže sa stať, že ich nakoniec od nápadu odradíme.

Namiesto toho, aby sme druhú stranu odhovorili, skúsme si najprv vypočuť s otvorenou myseľou, o čom je ten ich nápad. Radšej si zahryznite do jazyka, akoby ste ho mali odradiť. Je jedno, či ide o vaše dieťa, vášho partnetra, kolegu, či zametnanca. Jedniné, čo by ste odhováraním dosiahli, je frustrácia a sklamanie.

Keď som si robila prieskum v rôznych firmách, zistila som, že jednou z najčastejších príčin frustrácie zamestnancov bolo ignorovanie ich nápadov. Vplýva to na zníženie motivácie a kreativity. Keď sa im to stane 2-3 krát, nebudú mať viac chuť sa danej osobe/vedeniu firmy so svojimi nápadmi nepochváliť. Stratia dôveru a možno aj nadšenie.

Aj keby sa vám nápad inej osoby zdá akokoľvek nereálny, nechajte si to pre seba. Skôr sa zaujímajte o jednotlivé kroky jeho realizácie. Možno tá druhá osoba sama zistí, že uletela od reality. A možno vás, práve naopak, milo prekvapí. Nezabúdajte, že práve rojkovia, hýbu svetom!

Podporte nápady, sny a ciele svojich ratolestí

O to viac to platí pre deti. Ak sa vám aj zdá, že to preháňajú s nadšením pre svoje nápady, je to v poriadku. Keby ste v nich potlačili ich tvorivosť, nemusí sa tak ľahko vrátiť. Preto ich radšej podporte a ukážte im cestu. Naučíte ich, že je prospešnejšie hľadať spôsoby ako niečo zrealizovať, než dôvody, prečo z toho vycúvať. (Čo je, mimochodom, bežným postojom mnohých ľudí.)

Ak ste rodičia, starí rodičia či učitelia, pozývam vás pre trochu inšpirácie nakuknúť do Okienka pre deti.

Miroslava Atanasová
Sprevádzam druhých na ceste sebarozvoja, objavovania vlastnej sebahodnoty a vnútornej rovnováhy. Ako ICF koučka - energetický, mindfulness a motivačný koučing odkryjem váš skutočný potenciál a naučím vás pracovať s vlastnou energiou. Ako mentorka a lektorka osobného rozvoja vás prevediem svetom komunikačných, prezentačných a manažérsky zručností, pripravím vás na pohovor, naučím vás motivovať seba i druhých, zvládať stres či organizovať svoj čas. Pomocou metód OneBrain a vnútorné dieťa pomôžem uvoľniť emočné bloky, ktoré vám bránia v raste. Ak túžite po harmónii, na diaľku vás prevediem príjemnou relaxáciou, alebo vám vytvorím osobné afirmácie šité na mieru. Som autorka niekoľkých motivačných eBookov pre dospelých, no píšem a vediem kurzy aj pre deti - pre viac info nakuknite do môjho Okienka pre deti. V prípade, že vás zaujímajú témy osobného rozvoja, môžete sledovať moju FB stránku Sebarozvoj a osobný rozkvet, alebo si stiahnuť ZDARMA niečo z mojej ponuky na tomto webe.
 • Pozrite sa, čo mám pre vás na stiahnutie ZDARMA:
 • KOHERENCIA SRDCA A MYSLE


 • ESENCIA ÚSPECHU + AFIRMÁCIE • AFIRMÁCIE PRE DETI


 • Postup pri vypĺňaní formulárov:

  Zadaním svojho mena a e-mailovej adresy v ktoromkoľvek z formulárov vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov a zaslaním daného produktu zdarma. Získate tiež možnosť dostávať novinky z oblasti sebarozvoja.

   

  Vaše osobné údaje (meno, e-mailová adresa) sú u mňa v bezpečí a moja spoločnosť Iskra Soft s.r.o., IČO: 47076151 ich bude na základe vášho súhlasu spracovávať podle zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy.

   

  Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať kliknutím na tlačítko ODHLÁSIŤ v každom zaslanom emaile.

 • Navštívte ma na Facebooku :)
 • Najnovšie články