Viete svoje názory prejaviť pokojne a rozvážne, alebo patríte medzi ľudí, ktorí sa nechajú ľahko vtiahnuť do hádky? Alebo, naopak, aj keď viete, že máte pravdu, radšej mlčíte či sa necháte zahnať do kúta?
Ja viem, nie vždy je jednoduché udržať si rovnováhu, hlavne ak ide o témy, ktoré sú pre nás citlivé. Ale dá sa to naučiť. Jedným z najefektívnejších nástrojov komunikácie je aktívne počúvanie, o ktorom si neskôr tiež povieme.
Na kurzoch asertívnej komunikácie sa ma často účastníci pýtajú, prečo niekedy, aj keď cítia, že majú pravdu, nedokážu si ju obhájiť. Inokedy sa, naopak, presadzujú nevhodným spôsobom, tlačia na pílu, valcujú druhých svojimi názormi, dokonca sa obhajujú krikom či inými agresívnymi prejavmi.
Aj v komunikácii je potrebné nájsť tú správnu rovnováhu. Poznáme to asi všetci – keď v sebe niečo potláčame, začne sa nám to kopiť. Potom stačí málo a vybuchneme… Pritom, dalo by sa to aj inak.
Nebojte sa postaviť sami za seba a presadiť si svoje stanovisko, len si pritom zachovajte svoj vnútorný kľud. Môže vám v tom pomôcť táto afirmácia:
„Pokojne dokážem vyjadriť a presadiť to, čo považujem za správne.“
Asertivita vychádza z našej samotnej podstaty. Živočíšni predkovia človeka používali k riešeniu konfliktov dva prostriedky – boj (agresia) a únik (pasivita/submisivita). My, ľudia, sme k tomu pridali verbálnu komunikáciu, kde sa síce tiež vieme prejaviť submisívne alebo agresívne.
No tu už vzniká aj možnosť riešeniť rôzne situácie a konflikty bez toho, aby niektorá zo zúčastnených strán odchádzala porazená. Žiaľ, nie vždy sa nám to podarí.
SUBMISIVITA <– ASERTIVITA –> AGRESIVITA
Rovnováha by mala ostať zachovaná. Na tomto je postavený princíp asertívneho správania.
Skúste sa zamyslieť, ktoré životné situácie vás vytáčajú či frustrujú natoľko, že máte tendenciu správať sa agresívne – niekto to má v práci, niekto na úradoch alebo pri svojich deťoch…
A v ktorých situáciách sa, naopak chováte skôr pasívne? Nedokážete si jasne stanoviť a obhájiť hranice. Neviete sa za seba postaviť, aj keď cítite, že sa vám deje krivda.
Nemustí to hneď znamenať, že ste agresívny/pasívny človek. Znamená to, že v nejakej situácii sa buď prehnane presadzujete, alebo, naopak, potláčate svoje postoj. S tým sa dá niečo robiť.
Hlanve je dôležité si uvedomiť, že v žiadnom prípade to neznamená to, že ste zlý či menej hodnotný človek. Znamená to, že niečo v tej situácii nemáte spracované, môže to byť nejaké zranenie z minulosti, čo sa dá vyriešiť tréningom alebo na hlbšej úrovni uzdravením vášho vnútorného dieťaťa.
Ak niekto napríklad v práci niečo pasívne prijme aj proti svojmu vnútornému presvedčeniu, potom je dosť možné, že v inej oblasti sa prejaví agresívne – napríklad sa po príchode z práce poháda s manželkou, nakričí na deti a pod.
Asertívna komunikácia pomáha nadobdnúť rovnováhu nielen v komunikácii, ale aj v našom živote.
Našťastie, nie je ťažké naučiť sa vyjadrovať a presadzovať svoje stanovisko pokojným spôsobom a bez toho, aby to vyviedlo vás alebo druhú stranu z rovnováhy.
Treba len pochopiť určité princípy a rozhodnúť sa pre rešpekt. Keď si uvedomíte, že máte právo na svoj názor a rešpekt, ľahko predídete konfliktu a svoj názor si budete vedieť aj pokojne obhájiť. To isté platí pre názory a postoje iných – naučme sa ich rešpektovať a bude to mať prínos pre všetky strany.
Veľmi nám v tom pomôže jednoduché uvedomenie, že každý z nás to má ináč, a je to úplne v poriadku:
Už len toto uvedomenie nám pomôže nájsť v sebe viac ochoty rešpektovať názory druhých, ale aj vedieť si obhájiť tie svoje.
Teraz je to aktuálne, najmä keď sa jedná o horúce témy, ako je napr. očkovanie. Aj tí najblížší v rodinách môžu mať iný názor, čo by nás ale nemalo rozdeliť.
Berme to ako výzvu naučiť sa rešpektovať postoje iných. Nenechajme, aby nás to rozdeľovalo a naučme sa predchádzať konflitkom. Namiesto toho skúsme vpustiť do života viac lásky a porozumenia – to je to, čo nás spája.