Rojkovia hýbu svetom (alebo ako nestratiť schopnosť snívať)

Ak by ste si mali predstaviť tú najlepši verziu svojej budúcnosti, aká by bola? Bola by jasná, žiarivá, lákavá, alebo len matná a neistá? Máte odvahu snívať vo veľkom? Viete si predstaviť nepredstaviteľné? Alebo sa radšej sa držíte pri zemi?

Realisti radi pripomínajú rojkom, aby sa radšej držali nohami na zemi. Áno, pri snívaní je praktické dobre sa „ukotviť“, a potom už uvoľniť svoju myseľ a pustiť svoju fantáziu na špacír. Veď ak by sme nevedeli snívať, kto by prinášal nové nápady, odvážne vízie, či prelomové objavy?

„Žiaden pesimista neodhalil tajomstvá hviezd, neplavil sa do neznámej krajiny ani neobjavil nové obzory ľudského ducha.“

Helen Keller

Vy ste tvorcom svojho života

Mnohí si myslia, že nemajú osud vo svojich rukách. Cítia sa byť obeťami systému, vzdelania, životných okolností alebo svojich rodičov, partnerov či práce Toto sú pasce nášho ega, do ktorých často padáme, a preto sme ochotní uspokojiť a zmieriť sa s niečím priemerným.

Ak ste aj vy padli do pasce týchto presvedčení, uvedomte si, že ste to VY, kto drží svoje šťastie v rukách. Ste to VY, kto môže zo svojho života urobiť niečo výnimočné. Je to váš život a vaše šťastie. Postavte sa k nemu ako k svojmu „životnému projektu“ a doslova si ho vyšperkujte.

Na svojich prednáškach rada používam úryvok z knihy Alica v krajine zázrakov:

Aby ste dokázali vziať šťastie do svojich rúk a určiť si jasný smer, musíte sa vymaniť z role obete a uvedomiť si, že vy ste tvorcom svojho života. Máme vo svojich rukách oveľa väčšiu moc, ako si myslíme.

Život nie je o nachádzaní seba, je o tvorení seba.“

George Bernard Shaw

Dovoľte si snívať vo veľkom

Verím, že rojkovia hýbu svetom. Rojkovia majú odvahu nielen snívať, ale aj prekročiť hranice zabehaných koľají. Nemusí ísť o to „priniesť na tento svet niečo veľkolepé“. Nemusíte zachraňovať celý svet, stačí svoj život urobiť výnimočným.

Viem, že je ľahšie zotrvať v niečom poznanom, bezpečnom, zabehanom. No tam svoje šťastie nájde len málokto. Ak sme niekde spokojní, ešte to neznamená, že sme aj šťastní. Je jedno, či sa jedná o vzťahy, prácu, dom, školu byt, partnera…

Logika nám vraví, že je nerozumné opustiť svoju zónu komfortu. Veď to predsa so sebou prináša kopec rizík, otáznikov, neistotu a námahu navyše… Určite vás v tom utvrdí aj váš vnútorný kritik, ktorý nemá rád nové, a už vôbec nie na pohľad šialené nápady.

Ak by sme si to trochu zjednodušili model nášho mozgu, dá sa to ľahko pochopiť na našich mozgových hemisférach:

 • pravá – kreatívna hemisféra prináša nové idey a umožňuje nám snívať, tvoriť, unášať sa do sveta fantázie a snov
 • ľavá je logická, analyzuje, hľadá spôsoby ako dosiahnuť ciele a postará sa o realizáciu vašich nápadov a ich dotiahnutie do konca

Keď sa obidve zladia v harmonickom súzvuku, výsledok vás očarí.

Získajte nadhľad na svojím životom

Aj ja som veľakrát zvádzala vnútorný boj a váhala, či je rozumné skočiť rovnými nohami do neznáma. No keď som sa na to odhodlala, zrazu som pocítila skutočnú esenciu života. Jediné, čo som ľutovala bolo to, že som sa na to neodvážila už skôr. No netreba nič ľutovať, stačí do toho „dozrieť“.

Odvážnemu šťastie praje, a preto aj vaše sny a vízie by mali byť odvážne a vyvolávať vo vás nadšenie. O význame vízie som už v minulosti písala. Pred celým procesom tvorby je dobré urobiť si nadhľad nad svojím životom. Pozrieť sa naň z vtáčej perspektívy sa dá rôznymi spôsobmi: niekomu stačí predstava, iný si to zapíše, zakreslí, s niekým sa porozpráva, prípadne si urobí meditáciu… Vychádzajte z vlastných potrieb.

Na vrchole vlastnej sily

Na svoje vízie sa naladíte najlepšie vtedy, keď ste v povznesenej nálade – napríklad na rozkvitnutej lúke, na vysokom vrchu, pri mori či vodopáde. Sila prírody je „nákazlivá“.

V žiadnom prípade sa do vízií nepúšťajte po náročnom dni, hádke, keď ste smutní, unavení alebo sa vám niečo nepodarilo. To by ste len ťažko popustili uzdu svojej fantázii a vaša vízia by nemala ten správny šmrnc. Nedovolili by ste si snívať a rojčiť v rozsahu, na aký máte potenciál.

Nech je to po nejako peknom zážitku, po dosiahnutí úspechu, keď ste si vedomí vlastnej hodnoty, a cítite sa na vrchole vlastej sily.

Najlepšia verzia vašej budúcnosti

Popustite uzdu svojej fantázii, zabudnite na realitu a buďte na chvíľu tým rojkom, ktorý si dožičí to najlepšie (a ešte lepšie), čo pre neho existuje. Vytvorte si predstavu tej najlepšej verzie svojej budúcnosti. Budúcnosti, o akej snívate, po akej túžite VY, nie niekto iný.

Neuspokojte sa s ničím priemerným. Roztiahnite krídla a odvážte sa snívať o svojej budúcnosti vo veľkom. Vaša vízia má byť spojená s vašim skutočným pravým bytím a vychádzať z vašej vnútornej múdrosti. Musí vo vás vyvolávať nadšenie až zimomriavky. Vy ste tí, čo v ňu musia veriť a túžiť, aby sa naplnila.

Zaplavte svoje srdce pozitívnymi emóciami. Vylaďte svoju myseľ na úspech. Keď sa naša myseľ spojí so srdcom, spoločne dokážu zázraky.

Choďte za tým, čo vás priťahuje, čo vás láka, čo vám je sympatické. Len tak budete žiť svoj život autenticky a podľa seba, bez ohľadu na to, či vám to niekto schválil, alebo nie.

Ku svojim snom a víziám sa často vracajte a pamätajte, že dôležitý je ten pocit nadšenia, čo vo vás vyvoláva. Ak to tam chýba, ešte to nie je ono a potrebujete na tom viac popracovať. Svoju víziu si dolaďujte dovtedy, kým s ňou nebudete úplne stotožnení.

Aj ja sa ku svojej vízii občas vrátim a vylaďujem, pretože aj ja sa mením. Nejde však o veľké zmeny, skôr o drobné kozmetické úpravy. Vízie totiž vychádzajú z našich hodnôt, a tie sa v zásadnej miere nemenia.

Ako umelec, ktorý vylepšuje svoje dielo do momentu, kedy sa to JEMU páči. Za takúto víziu budete schopní sa kedykoľvek postaviť.

Keď si človek uvedomí, kým je a kam smeruje, začne sa oveľa ľahšie rozhodovať, komu a čomu povie ÁNO alebo NIE. Pri klientoch, ktorí si stanovili svoju víziu som pozorovala zvýšené sebavedomie, ktoré vychádzalo z ich jasného „sebaurčenia“.

Dodalo im to istotu a rozhodnosť v tom, do čoho budú investovať svoj čas, pozornosť, peniaze, energiu, vedomosti… v akej oblasti sa rozvíjať, na čom pracovať, ale aj čoho sa vzdať, aby svoje vízie a sny aj naplnili.

Témam vízia, motivácia, poslanie, dosahovanie snov a cieľov, prekonávanie prekážok a rôznych demotivačných faktorov, sa podrobne venujem v eBooku Objav čaro vnútornej motivácie, kde nájdete osvedčené postupy návody, cvičenia, rady a tipy z praxe.

Ebook má niekoľko sprievodných BONUSOV, jedným z nich je pracovný zošit, vďaka ktorému sa prekopete svojou motiváciou i demotiváciou z každej strany a naučíte sa, ako s nimi pracovať u seba i druhých. Dozviete sa v ňom tiež, ako si stanoviť a dosiahnuť aj tie najodvážnejšie ciele, čo je krok za krokom rozpísané na príklade chudnutia. Osvojíte si skvelú koučingovú metódu, vďaka ktorej udržíte motiváciu u seba i druhých. Ak vás tieto témy zaujímajú, neváhajte a eBook si objednajte TU.

Nenechajte svoje vízie „odletieť“

Určite to poznáte – čo si nepoznačíte, či už ide o sen, cieľ, super nápad, ľahko sa stratí ako vo vetre. Nenechajte preto svoju víziu len tak odletieť. Dôverujte jej a poznačte si ju v takej forme, aby ste s ňou rezonovali. Je dôležité mať ju na očiach, aby „vyživovala“ vaše podvedomie. Ono tak bude hľadať cestičky k jej naplneniu.

Aby ste nestratili nadšenie, poznačte si medzikroky – jednotlivé ciele, ktoré potrebujete dosiahnuť.Je to predpoklad toho, že sa raz k svojej vízii aj dopracujete a zároveň si budete udržiavať svoju motiváciu a nenecháte sa tak ľahko odradiť. Pomôže vám v tom aj táto afirmácia.

Použiť môžete vision board, myšlienkovú mapu, strom želaní alebo hoci aj excelovskú tabuľku – každý to, čo mu vyhovuje. Poznačiť si svoje sny a ciele je dôležitým predpokladom toho, aby sa raz aj naplnili. Krôčik po krôčiku sa budete približovať a tešiť na svoj vysnívaný život.

Chce to trpezlivosť, kus sebadisciplíny, odvahu a nadšenie. No tá najdôležitejšia ingrediencia je viera v seba, svoje sny a viera v to, že aj VY si zaslúžite žiť život, po akom túžite.

Rojkovia hýbu svetom

Niektorí ľudia považujú rojčenie za slabosť alebo nezrelosť. Ja s tým nesúhlasím, veď predsa v detstve sme mali schopnosť rojčiť/snívať všetci. Len niektorí to pod návalom stresov, starostí a povinností zatlačili do úzadia. A to je škoda. Od srdca im želám, aby sa im táto schopnosť vrátila.

Ak patríte medzi rojkov, určite sa nemáte za čo hanbiť. Rojčenie vám dáva krídla, ktoré vám umožnia pohybovať sa vo vyšších dimenziách. Je to dôkaz, že ste stále v spojení so svojím vnútorným dieťaťom. Zrejme máte tak trochu detskú náturu, no možno práve to vás robí čarovným.

Tešte sa, že ste nestratili schopnosť snívať. Váš život to robí bohatším, plnším a krajším. Ak vám nabudúce nejaký realista bude pripomínať, aby ste sa držali nohami pevne na zemi, urobte to a skutočne sa poriadne ukotvite (rojkovia na to niekedy zabúdajú).

A potom si už len držte klobúky, aby vám neodleteli, keď roztiahnete krídla. Možno budete pre nás ostatných inšpiráciou.

Miroslava Atanasová
Sprevádzam druhých na ceste sebarozvoja, objavovania vlastnej sebahodnoty a vnútornej rovnováhy. Ako ICF koučka - energetický, mindfulness a motivačný koučing odkryjem váš skutočný potenciál a naučím vás pracovať s vlastnou energiou. Ako mentorka a lektorka osobného rozvoja vás prevediem svetom komunikačných, prezentačných a manažérsky zručností, pripravím vás na pohovor, naučím vás motivovať seba i druhých, zvládať stres či organizovať svoj čas. Pomocou metód OneBrain a vnútorné dieťa pomôžem uvoľniť emočné bloky, ktoré vám bránia v raste. Ak túžite po harmónii, na diaľku vás prevediem príjemnou relaxáciou, alebo vám vytvorím osobné afirmácie šité na mieru. Som autorka niekoľkých motivačných eBookov pre dospelých, no píšem a vediem kurzy aj pre deti - pre viac info nakuknite do môjho Okienka pre deti. V prípade, že vás zaujímajú témy osobného rozvoja, môžete sledovať moju FB stránku Sebarozvoj a osobný rozkvet, alebo si stiahnuť ZDARMA niečo z mojej ponuky na tomto webe.
 • Pozrite sa, čo mám pre vás na stiahnutie ZDARMA:
 • KOHERENCIA SRDCA A MYSLE


 • ESENCIA ÚSPECHU + AFIRMÁCIE • AFIRMÁCIE PRE DETI


 • Postup pri vypĺňaní formulárov:

  Zadaním svojho mena a e-mailovej adresy v ktoromkoľvek z formulárov vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov a zaslaním daného produktu zdarma. Získate tiež možnosť dostávať novinky z oblasti sebarozvoja.

   

  Vaše osobné údaje (meno, e-mailová adresa) sú u mňa v bezpečí a moja spoločnosť Iskra Soft s.r.o., IČO: 47076151 ich bude na základe vášho súhlasu spracovávať podle zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy.

   

  Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať kliknutím na tlačítko ODHLÁSIŤ v každom zaslanom emaile.

 • Navštívte ma na Facebooku :)
 • Najnovšie články