Prečo je niekedy dobré začať od konca

V článku Ako by vyzeral náš život, keby ste si bezvýhradne verili, som písala o tom, aké to by to bolo púšťať sa do vecí s vedomím, že všetko dobre dopadne. Aký by to bol pocit ani na chvíľu o sebe nepochybovať? Kráčať si spokojne krok za krokom životom, prijímať situácie ako prídu a bez zbytočných pochybností nimi s ľahkosťou preplávať…

Čo funguje u mňa

Ten pocit istoty by nám veľa vecí uľahčil, no ako na to v praxi? Mne sa osvedčili viaceré techniky a spôsoby. Tá najjednoduchšia a pritom vysoko účinná je začať od konca:

Predtým, než sa do niečoho pustím, predstavím si dokonalý výsledok. Čím viac detailov si predstavím, čím viac zmyslov zapojím, a čím lepší pocit si navodím, tým lepší výsledok sa dostaví.

Dôležité je hneď na začiatku v sebe ukotviť pocit víťazstva. Len si to predstavte:

 • Ako by ste sa chceli cítiť na konci?
 • Chcete pociťovať radosť?
 • Vďačnosť?
 • Hrdosť?
 • Pocit zadosťučinenia?

Keď svoju myseľ vyladíte na tieto pocity ešte predtým, než sa do niečoho pustíte, prekážky ktoré sa objavia, zvládnete oveľa ľahšie.

Pustite svoju fantáziu „na špacír“…

Deň „po“

Pred pár rokmi som pracovala súbežne na viacerých projektoch. Končili v jednom termíne a ja som mala pár mesiacov na to, aby som ich dotiahla do úspešného konca. Keď som videla to množstvo práce, netušila som, kde začať a čo skôr urobiť. No potom som sa na to pozrela z iného uhla pohľadu.

Aby som neprepadla panike, najprv som sa skľudnila a hneď na začiatku som nastavila svoju myseľ na úspech: moja fantázia zaletela o „deň po„. Predstavila som si úľavu deň po odovzdaní projektov – ako sa teším z výsledku, hrdá na to, že všetko super dopadlo. A výsledok? Dopadlo to nad moje očakávania.

Odvtedy to používam vždy, keď sa do niečoho púšťam. Či ide o nový projekt, školenie, konzultáciu s klientom, alebo trebárs aj návštevu u zubára, vždy si predstavím že už je „po tom“.

Vidím samu seba usmiatu a nadovšetko spokojnú s výsledkom (seba, aj tých, ktorých sa to týka). Keď si svoju myseľ už dopredu nastavíte na pozitívny výsledok, vyskladá sa vám to krásne ako mozaika. Chce to len zabudnúť na pochybnosti, uveriť v seba a dopriať si trpezlivosť.

Nepredstavujte si však dokonalý priebeh, ale dokonalý výsledok. Nie je to to isté. Naša myseľ nám totiž rada podsúva obrazy, ktoré nám na sebavedomí skôr uberú, ako pridajú.

Preto je dobré vžiť sa do predstavy, že už je „po tom„. Precítiť úľavu, radosť, hrdosť… možno oslavu s priateľmi pri pohári vínka. Hlavné je, že sa pritom spokojne usmievate a vychutnávate si svoj úspech. Skúste to a budete prekvapení výsledkom.

Zapojte hravosť a kreativitu

Chce to istý tréning. Začnite preto s niečím malým. Napríklad pri varení večere sa zahrajte na suverénneho šéfkuchára. Už na začiatku si predstave perfektný výsledok. A potom robte každý pohyb so sebaistotou. Kombinujte chute a ingrediencie, zapojte hravosť a kreativitu.

Keď vám to vyjde, ukotvite v sebe ten pocit úspechu a postupne sa púšťajte do väčších projektov. Tento pocit úspechu prenášajte do každej oblasti vášho života. Vneste ľahkosť a sebadôveru do všetkého, čo robíte a uvidíte ten rozdiel – príliv energie, zvýšenie sebadôvery, entuziazmus.

Ak sa vám to podarí jeden deň, určite sa to podarí aj ďalší. Vyskúšajte to. Urobte si z toho návyk. Verím, že sa vám to zapáči. Hlavne nepodliehajte sebakritike, pretože tá vám uberá energiu a chuť do života. Odrazí sa aj na vašich výsledkoch. Hlas vnútorného kritika sa ozýva v každom z nás, no je na nás, či ho budeme počúvať.

Dôležité je uvedomiť si, že vlastne nemáte dôvod neveriť v seba. Je to len o vašom postoji. Už v minulom článku som písala, že robíme to najlepšie, čo v danej chvíli vieme. Ak navyše svoje konanie obohatíte o ingredienciu sebadôvery, sami uvidíte, ako sa vám začne dariť v rôznych oblastiach života. Budem rada, ak mi dáte vedieť.

Miroslava Atanasová
Sprevádzam druhých na ceste sebarozvoja, objavovania vlastnej sebahodnoty a vnútornej rovnováhy. Ako ICF koučka - energetický, mindfulness a motivačný koučing odkryjem váš skutočný potenciál a naučím vás pracovať s vlastnou energiou. Ako mentorka a lektorka osobného rozvoja vás prevediem svetom komunikačných, prezentačných a manažérsky zručností, pripravím vás na pohovor, naučím vás motivovať seba i druhých, zvládať stres či organizovať svoj čas. Pomocou metód OneBrain a vnútorné dieťa pomôžem uvoľniť emočné bloky, ktoré vám bránia v raste. Ak túžite po harmónii, na diaľku vás prevediem príjemnou relaxáciou, alebo vám vytvorím osobné afirmácie šité na mieru. Som autorka niekoľkých motivačných eBookov pre dospelých, no píšem a vediem kurzy aj pre deti - pre viac info nakuknite do môjho Okienka pre deti. V prípade, že vás zaujímajú témy osobného rozvoja, môžete sledovať moju FB stránku Sebarozvoj a osobný rozkvet, alebo si stiahnuť ZDARMA niečo z mojej ponuky na tomto webe.
 • Pozrite sa, čo mám pre vás na stiahnutie ZDARMA:
 • KOHERENCIA SRDCA A MYSLE


 • ESENCIA ÚSPECHU + AFIRMÁCIE • AFIRMÁCIE PRE DETI


 • Postup pri vypĺňaní formulárov:

  Zadaním svojho mena a e-mailovej adresy v ktoromkoľvek z formulárov vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov a zaslaním daného produktu zdarma. Získate tiež možnosť dostávať novinky z oblasti sebarozvoja.

   

  Vaše osobné údaje (meno, e-mailová adresa) sú u mňa v bezpečí a moja spoločnosť Iskra Soft s.r.o., IČO: 47076151 ich bude na základe vášho súhlasu spracovávať podle zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy.

   

  Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať kliknutím na tlačítko ODHLÁSIŤ v každom zaslanom emaile.

 • Navštívte ma na Facebooku :)
 • Najnovšie články