Prečo je niekedy dobré začať od konca

V článku Ako by vyzeral náš život, keby ste si bezvýhradne verili, som písala o tom, aké to by to bolo púšťať sa do vecí s vedomím, že všetko dobre dopadne. Aký by to bol pocit ani na chvíľu o sebe nepochybovať? Kráčať si spokojne krok za krokom životom, prijímať situácie ako prídu a bez zbytočných pochybností nimi s ľahkosťou preplávať…

Čo funguje u mňa

Ten pocit istoty by nám veľa vecí uľahčil, no ako na to v praxi? Mne sa osvedčili viaceré techniky a spôsoby. Tá najjednoduchšia a pritom vysoko účinná je začať od konca:

Predtým, než sa do niečoho pustím, predstavím si dokonalý výsledok. Čím viac detailov si predstavím, čím viac zmyslov zapojiť, a čím lepší pocit si navodím, tým lepší výsledok sa dostaví.

Dôležité je hneď na začiatku v sebe ukotviť pocit víťazstva. Len si to predstavte:

 • Ako by ste sa chceli cítiť na konci?
 • Chcete pociťovať radosť?
 • Vďačnosť?
 • Hrdosť?
 • Pocit zadosťučinenia?

Keď svoju myseľ vyladíte na tieto pocity ešte predtým, než sa do niečoho pustíte, prekážky ktoré sa objavia, zvládnete oveľa ľahšie.

Pustite svoju fantáziu „na špacír“…

Deň „po“

Pred pár rokmi som pracovala súbežne na viacerých projektoch. Končili v jednom termíne a ja som mala pár mesiacov na to, aby som ich dotiahla do úspešného konca. Keď som videla to množstvo práce, netušila som, kde začať a čo skôr urobiť. No potom som sa na to pozrela z iného uhla pohľadu.

Aby som neprepadla panike, najprv som sa skľudnila a hneď na začiatku som nastavila svoju myseľ na úspech: moja fantázia zaletela o „deň po„. Predstavila som si úľavu deň po odovzdaní projektov – ako sa teším z výsledku, hrdá na to, že všetko super dopadlo. A výsledok? Dopadlo to nad moje očakávania.

Odvtedy to používam vždy, keď sa do niečoho púšťam. Či ide o nový projekt, školenie, konzultáciu s klientom, alebo trebárs aj návštevu u zubára, vždy si predstavím že už je „po tom“.

Vidím samu seba usmiatu a nadovšetko spokojnú s výsledkom (seba, aj tých, ktorých sa to týka). Keď si svoju myseľ už dopredu nastavíte na pozitívny výsledok, vyskladá sa vám to krásne ako mozaika. Chce to len zabudnúť na pochybnosti, uveriť v seba a dopriať si trpezlivosť.

Nepredstavujte si však dokonalý priebeh, ale dokonalý výsledok. Nie je to to isté. Naša myseľ nám totiž rada podsúva obrazy, ktoré nám na sebavedomí skôr uberú, ako pridajú.

Preto je dobré vžiť sa do predstavy, že už je „po tom„. Precítiť úľavu, radosť, hrdosť… možno oslavu s priateľmi pri pohári vínka. Hlavné je, že sa pritom spokojne usmievate a vychutnávate si svoj úspech. Skúste to a budete prekvapení výsledkom.

Zapojte hravosť a kreativitu

Chce to istý tréning. Začnite preto s niečím malým. Napríklad pri varení večere sa zahrajte na suverénneho šéfkuchára. Už na začiatku si predstave perfektný výsledok. A potom robte každý pohyb so sebaistotou. Kombinujte chute a ingrediencie, zapojte hravosť a kreativitu.

Keď vám to vyjde, ukotvite v sebe ten pocit úspechu a postupne sa púšťajte do väčších projektov. Tento pocit úspechu prenášajte do každej oblasti vášho života. Vneste ľahkosť a sebadôveru do všetkého, čo robíte a uvidíte ten rozdiel – príliv energie, zvýšenie sebadôvery, entuziazmus.

Ak sa vám to podarí jeden deň, určite sa to podarí aj ďalší. Vyskúšajte to. Urobte si z toho návyk. Verím, že sa vám to zapáči. Hlavne nepodliehajte sebakritike, pretože tá vám uberá energiu a chuť do života. Odrazí sa aj na vašich výsledkoch. Hlas vnútorného kritika sa ozýva v každom z nás, no je na nás, či ho budeme počúvať.

Dôležité je uvedomiť si, že vlastne nemáte dôvod neveriť v seba. Je to len o vašom postoji. Už v minulom článku som písala, že robíme to najlepšie, čo v danej chvíli vieme. Ak navyše svoje konanie obohatíte o ingredienciu sebadôvery, sami uvidíte, ako sa vám začne dariť v rôznych oblastiach života. Budem rada, ak mi dáte vedieť.

Miroslava Atanasová
Sprevádzam druhých na ceste sebarozvoja a objavovania vnútornej rovnováhy. Ako OneBrain terapeutka vám pomôže uvoľniť emočné bloky a spojiť sa s vašim vnútorným svetlom. Ako motivačná koučka vám ukážem váš skutočný potenciál a pomôžem dosiahnuť sny a ciele. Ako lektorka osobného rozvoja rozšírim vaše vedomosti v oblasti komunikačných, prezentačných, manažérskych zručností, pripravím vás na pohovor, naučím vás motivovať seba i druhých, zvládať stres, organizovať svoj čas ai. Viac informácií o mne sa dozviete TU>> Môžete mi napísať na e-mail: atanasova@sebarozvoj.eu alebo sa pridať do mojej FB skupiny: https://www.facebook.com/groups/www.sebarozvoj.eu/

Pre stiahnutie ZDARMA klikni na obrázok

 • Čo mám pre vás na stiahnutie ZDARMA

  Pre viac info kliknite na obrázok.

  Pre stiahnutie zdarma kliknite na tlačítko a vyplňte formulár.

 • ESENCIA ÚSPECHU

  Nalaď sa na svoju esenciu úspechu a vykroč na cestu za úspešným a naplneným životom.

 • AFIRMÁCIE PRE ROZKVET DUŠE

  Stiahnite si afirmácie a spojte sa so svojím vnútorným svetlom. Nechajte svoju dušu rozkvitnúť...

 • TAJOMSTVO EFEKTIVITY PRI PRÁCI Z DOMU

  Time manažment ponúka šikovné tipy a nástroje, ktoré vám pomôžu skĺbiť pracovné povinnosti s ostatnými aj v home office.

 • Vidíme sa na Facebooku :)
 • Najnovšie články