Z čoho pramení pocit úspechu?

Úspech bol po stáročia predmetom záujmu tých najväčších mysliteľov, filozofov, vedcov, bádateľov… Keď si do vyhľadávača zadáte slovo “úspech”, za pár sekúnd vám vybehne vyše 17 miliónov odkazov; v angličtine ich bude takmer 1,5 miliardy.

Úspech aj dnes predstavuje magnet a inšpiráciu pre športovcov, vedcov, spisovateľov, motivačných spíkrov, biznismenov, či ostatných ľudí nezávisle od toho, čomu sa venujú, aké sú ich sny, ktoré túžia dosiahnuť. Nepochybne tomu tak bude aj v budúcnosti. Kľúčové slovo je túžba.

Prečo je pre nás úspech taký dôležitý?

V knihách či na internete nájdete tisícky citátov zameraných na úspech. Vybrala som pár z nich:

„Nech je život akokoľvek zlý, vždy jestvuje niečo, čo môžete robiť a dosiahnuť v tom úspech. Kým je život, ostáva nádej.“ — Stephen Hawking

„Celkový úspech je len nahromadením stoviek, ak nie tisícov pokusov a snáh, ktoré nikto nikdy neocení.“ — Brian Tracy

„Naša najväčšia slabosť je rezignácia. Najistejšia cesta k úspechu spočíva v tom, že vždy znova a znova riskujeme jeden nový pokus“ — Thomas Alva Edison

„Tajomstvom úspechu je vedieť niečo, čo iní nevedia.“ — Aristotle Onassis

Čokoľvek, čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť, to je možné dosiahnuť.“ — Napoleon Hill

Každý z nás má iné “merítko” úspechu.

Nie je ľahké definovať úsech, pretože každý z nás si pod ním predstaví niečo iné. V škole nás viedli k tomu, že úspešní budeme, keď skončíme s vyznamenaním alebo získame medaily a ocenenia za súťaže.

Vtedy nám to možno ako hodnotové kritérium stačilo. No koľkí z tých jedničkárov a víťazov by aj dnes mohli povedať, že žijú úspešný život? Zrejme to závisí od toho, čo si pod pojmom „úspešný život“ predstavujeme. A to už je odrazom naších vnútorných hodnôt – toho, čo je pre nás podstatné a dôležité.

Pre jedného úspech znamená sláva, pre iného splnenie novoročných predsavzatí, pevné zdravie, či šťastný rodinný život bez zbytočného stresu. Pre niektorých ľudí je merítkom úspechu počet núl na bankovom konte (najmä, ak je na prvom mieste iné číslo ako nula).

Z čoho pramení pocit úspechu?

V zásade platí, že nemusíte robiť veľké veci, aby ste sa cítili úspešní. Ak sa vám podarí dotiahnuť niečo do úspešného konca alebo uspejete v niečom, na čo ste vynaložili úsilie, snahu, čas, energiu, svoju šikovnosť či um – hoc aj rozveseliť pesimistu – potom sa zrejme budete cítiť úspešne.

Snáď každý z vo svojom živote zažil menší či väčší úspech sprevádzaný príjemným pocitom radosti a hrdosti, ktorý zaplavil celú jeho bytosť.

Pocit úspechu pramení z pocitu hrdosti, že sme niečo dokázali, naplnili určité hodnoty a prekonali samých seba. Práve pre tento dobrý pocit chceme zažívať úspech znova a znova.

Úspech je subjektívna záležitosť

Úspech má rôzne príčiny, prejavy i podoby a neprežívame ho všetci rovnako. Predstavte si, že zvládnete niečo, s čím nemáte veľa skúseností a nerobíte to bežne – napríklad presadiť kvety, zdolať nejakú horu, napísať báseň, upiecť tortu či uvariť dobrú večeru. Budete to považovať za úspech? Zrejme áno (verím, že áno).

Ak to ale urobí niekto, pre koho je to bežná záležitosť, ťažko hovoriť o pocite úspechu. Vy sa však nenechajte odradiť tými, pre ktorých je to rutina – oni len majú iné merítko úspechu ako vy.

Nikdy neznižujte hodnotu toho, čo prinesiete, vytvoríte, čo sa vám podarí. Dôležitý je ten VÁŠ pocit úspechu a sebaocenenia. A práve preto je úspech subjektívnou záležitosťou.

Úspech, viera v seba a motivácia

Ako spolu súvisia úspech – viera v seba a motivácia? Dosť úzko – sú totiž silne prepojené a kráčajú ruka v ruke. Ak v nás neveria druhí, to ešte nie je prekážkou nasledovať svoje túžby. Niekto to dokonca môže poňať ako výzvu a stimul. Ale ako by sme mohli uspieť, ak v seba neuveríme my sami? Je náročné, ak nie nemožné, uspieť bez viery v seba samého, svoje sny a túžby.

Nemenej dôležitá je motivácia, ktorá je ako motor na ceste za naším úspechom. Môžete mať talenty, dary, nápady, ciele… no bez vnútornej motivácie by ste to len ťažko dotiahli do úspešného konca.

Mojím merítkom úspechu je pocit vďačnosti, ktorý cítim po každom školení či sedení s klientom. Vďačnosti za to, že môžem byť pre druhých užitočná v oblasti, ktorá ma napĺňa. Prinášať hodnoty, ktoré druhým otvárajú cestu k ich rozvoju, rastu a verím, že aj úspechu.

Nepovažujem to za samozrejmosť alebo bežnú vec. Stálo ma to veľa úsilia, motivácie a viery v seba. A práve preto si to vážim a považujem to za úspech.

Keď sa necháte viesť tým, čo vás napĺňa, čo vám prináša radosť a kde sa cítite užitoční, potom máte oveľa väčšiu šancu uspieť, ako keby ste stagnovali na mieste, kde vás to nebaví.

Esencia úspechu

Tak, ako má každý kvet svoju unikátnu vôňu, aj úspech má pre každého inú, jedinečnú esenciu.

V čom spočíva tá vaša esencia úspechu? Ako sa na ňu naladiť a využiť ju pre vytvorenie úspešného a naplneného života? Ak sa o tom chcete dozvedieť viac, stiahnite si zdarma eBook ESENCIA ÚSPECHU spolu s afirmačnými kartičkami úspechu.

Vďaka 9 krokom na ceste k úspešnému životu, ktoré sú v eBooku vysvetlené, môžete aj vy zdolať prekážky na svojej ceste za úspechom s ľahkosťou a nadhľadom.

Esencia úspechu a 24 afirmačných kartičiek úspechu

Miroslava Atanasová
Sprevádzam druhých na ceste sebarozvoja, objavovania vlastnej sebahodnoty a vnútornej rovnováhy. Ako ICF koučka - energetický, mindfulness a motivačný koučing odkryjem váš skutočný potenciál a naučím vás pracovať s vlastnou energiou. Ako mentorka a lektorka osobného rozvoja vás prevediem svetom komunikačných, prezentačných a manažérsky zručností, pripravím vás na pohovor, naučím vás motivovať seba i druhých, zvládať stres či organizovať svoj čas. Pomocou metód OneBrain a vnútorné dieťa pomôžem uvoľniť emočné bloky, ktoré vám bránia v raste. Ak túžite po harmónii, na diaľku vás prevediem príjemnou relaxáciou, alebo vám vytvorím osobné afirmácie šité na mieru. Som autorka niekoľkých motivačných eBookov pre dospelých, no píšem a vediem kurzy aj pre deti - pre viac info nakuknite do môjho Okienka pre deti. V prípade, že vás zaujímajú témy osobného rozvoja, môžete sledovať moju FB stránku Sebarozvoj a osobný rozkvet, alebo si stiahnuť ZDARMA niečo z mojej ponuky na tomto webe.
 • Pozrite sa, čo mám pre vás na stiahnutie ZDARMA:
 • KOHERENCIA SRDCA A MYSLE


 • ESENCIA ÚSPECHU + AFIRMÁCIE • AFIRMÁCIE PRE DETI


 • Postup pri vypĺňaní formulárov:

  Zadaním svojho mena a e-mailovej adresy v ktoromkoľvek z formulárov vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov a zaslaním daného produktu zdarma. Získate tiež možnosť dostávať novinky z oblasti sebarozvoja.

   

  Vaše osobné údaje (meno, e-mailová adresa) sú u mňa v bezpečí a moja spoločnosť Iskra Soft s.r.o., IČO: 47076151 ich bude na základe vášho súhlasu spracovávať podle zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy.

   

  Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať kliknutím na tlačítko ODHLÁSIŤ v každom zaslanom emaile.

 • Navštívte ma na Facebooku :)
 • Najnovšie články