Z čoho pramení pocit úspechu?

Úspech bol po stáročia predmetom záujmu tých najväčších mysliteľov, filozofov, vedcov, bádateľov… Keď si do vyhľadávača zadáte slovo “úspech”, za pár sekúnd vám vybehne vyše 17 miliónov odkazov; v angličtine ich bude takmer 1,5 miliardy.

Úspech aj dnes predstavuje magnet a inšpiráciu pre spisovateľov, motivačných spíkrov, biznismenov, športovcov, či nás, bežných ľudí. Nepochybne tomu tak bude aj v budúcnosti.

Prečo je pre nás úspech taký dôležitý?

V knihách či na internete nájdete tisícky citátov zameraných na úspech. Vybrala som pár z nich:

„Nech je život akokoľvek zlý, vždy jestvuje niečo, čo môžete robiť a dosiahnuť v tom úspech. Kým je život, ostáva nádej.“ — Stephen Hawking

„Celkový úspech je len nahromadením stoviek, ak nie tisícov pokusov a snáh, ktoré nikto nikdy neocení.“ — Brian Tracy

„Naša najväčšia slabosť je rezignácia. Najistejšia cesta k úspechu spočíva v tom, že vždy znova a znova riskujeme jeden nový pokus“ — Thomas Alva Edison

„Tajomstvom úspechu je vedieť niečo, čo iní nevedia.“ — Aristotle Onassis

Čokoľvek, čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť, to je možné dosiahnuť.“ — Napoleon Hill

Každý z nás má iné “merítko” úspechu.

Nie je ľahké definovať úsech, pretože každý z nás si pod ním predstaví niečo iné. V škole nás viedli k tomu, že úspešní budeme, keď skončíme s vyznamenaním alebo získame medaily a ocenenia za súťaže.

Vtedy nám to možno ako hodnotové kritérium stačilo. No koľkí z tých jedničkárov a víťazov by aj dnes mohli povedať, že žijú úspešný život? Zrejme to závisí od toho, čo si pod pojmom „úspešný život“ predstavujeme. A to už je odrazom naších vnútorných hodnôt – toho, čo je pre nás podstatné a dôležité.

Pre jedného úspech znamená sláva, pre iného splnenie novoročných predsavzatí, pevné zdravie, či šťastný rodinný život bez zbytočného stresu. Pre niektorých ľudí je merítkom úspechu počet núl na bankovom konte (najmä, ak je na prvom mieste iné číslo ako nula).

Z čoho pramení pocit úspechu?

V zásade platí, že nemusíte robiť veľké veci, aby ste sa cítili úspešní. Ak sa vám podarí dotiahnuť niečo do úspešného konca alebo uspejete v niečom, na čo ste vynaložili úsilie, snahu, čas, energiu, svoju šikovnosť či um – hoc aj rozveseliť pesimistu – potom sa zrejme budete cítiť úspešne.

Snáď každý z vo svojom živote zažil menší či väčší úspech sprevádzaný príjemným pocitom radosti a hrdosti, ktorý zaplavil celú jeho bytosť.

Pocit úspechu pramení z pocitu hrdosti, že sme niečo dokázali, naplnili určité hodnoty a prekonali samých seba. Práve pre tento dobrý pocit chceme zažívať úspech znova a znova.

Úspech je subjektívna záležitosť

Úspech má rôzne príčiny, prejavy i podoby a neprežívame ho všetci rovnako. Predstavte si, že zvládnete niečo, s čím nemáte veľa skúseností a nerobíte to bežne – napríklad presadiť kvety, zdolať nejakú horu, napísať báseň, upiecť tortu či uvariť dobrú večeru. Budete to považovať za úspech? Zrejme áno (verím, že áno).

Ak to ale urobí niekto, pre koho je to bežná záležitosť, ťažko hovoriť o pocite úspechu. Vy sa však nenechajte odradiť tými, pre ktorých je to rutina – oni len majú iné merítko úspechu ako vy.

Nikdy neznižujte hodnotu toho, čo prinesiete, vytvoríte, čo sa vám podarí. Dôležitý je ten VÁŠ pocit úspechu a sebaocenenia. A práve preto je úspech subjektívnou záležitosťou.

Úspech, viera v seba a motivácia

Ako spolu súvisia úspech – viera v seba a motivácia? Dost úzko – sú totiž silne prepojené a kráčajú ruka v ruke.

Ak v nás neveria druhí, to ešte nie je prekážkou nasledovať svoje túžby. Niekto to dokonca môže poňať ako výzvu a stimul. Ale ako by sme mohli uspieť, ak v seba neuveríme my sami? Je náročné, ak nie nemožné, uspieť bez viery v seba samého, svoje sny a túžby.

Nemenej dôležitá je motivácia, ktorá je ako motor na ceste za naším úspechom. Môžete mať talenty, dary, nápady, ciele… no bez vnútornej motivácie by ste to len ťažko dotiahli do úspešného konca.

Mojím merítkom úspechu je pocit vďačnosti, ktorý cítim po každom školení či sedení s klientom. Vďačnosti za to, že môžem byť pre druhých užitočná v oblasti, ktorá ma napĺňa. Prinášať hodnoty, ktoré druhým otvárajú cestu k ich rozvoju, rastu a verím, že aj úspechu.

Nepovažujem to za samozrejmosť alebo bežnú vec. Stálo ma to veľa úsilia, motivácie a viery v seba. A práve preto si to vážim a považujem to za úspech.

Keď sa necháte viesť tým, čo vás napĺňa, čo vám prináša radosť a kde sa cítite užitoční, potom máte oveľa väčšiu šancu uspieť, ako keby ste stagnovali na mieste, kde vás to nebaví.

Esencia úspechu

Tak, ako má každý kvet svoju unikátnu vôňu, aj úspech má pre každého inú, jedinečnú esenciu.

V čom spočíva tá vaša esencia úspechu? Ako sa na ňu naladiť a využiť ju pre vytvorenie úspešného a naplneného života? Ak sa o tom chcete dozvedieť viac, stiahnite si zdarma eBook ESENCIA ÚSPECHU.

Vďaka „9 krokom na ceste k úspešnému životu“, ktoré sú v eBooku podrobne vysvetlené, zdoláte na svojej ceste za úspechom aj tie najnáročnejšie prekážky.

Miroslava Atanasová
Sprevádzam druhých na ceste sebarozvoja a objavovania vnútornej rovnováhy. Ako OneBrain terapeutka vám pomôže uvoľniť emočné bloky a spojiť sa s vašim vnútorným svetlom. Ako mentorka a koučka vám ukážem váš skutočný potenciál a pomôžem dosiahnuť sny a ciele. Ako lektorka osobného rozvoja rozšírim vaše vedomosti v oblasti komunikačných, prezentačných, manažérskych zručností, pripravím vás na pohovor, naučím vás motivovať seba i druhých, zvládať stres, organizovať svoj čas ai. Viac informácií o mne sa dozviete TU>> Môžete mi napísať na e-mail: atanasova@sebarozvoj.eu alebo sa pridať do mojej FB skupiny: https://www.facebook.com/groups/www.sebarozvoj.eu/