Vnútorná rovnováha a naše zdravie

Nie je žiadnou novinkou, že naša psychika vplýva na náš zdravotný stav, a naopak.

Naše telo s nami komunikuje a ochotne nám dá vedieť, či sa oň dobre staráme, alebo nie. Otázka je, či aj my sme ochotní mu načúvať. Keď si dlhodobo nedoprajeme oddych alebo ignorujeme svoje potreby, niekedy nás až kolabs v podobe choroby či vyhorenia donúti spomaliť.

Vtedy nie je na škodu úprimne sa zamyslieť, čím sme k tomu prispeli a možno aj prehodnotiť svoje svoje priority. Naše telo má neuveriteľné samoliečiace schopnosti, ktoré sa dokážu prejaviť najmä vtedy, ak mu v tom nebránime.

Jednoduchý nástroj pre vnútronú pohodu: Koherencia srdca a mysle (zdarma). Pomáha udržiavať telo a myseľ v rovnováhe.

Môže byť choroba prínosom?

Môže. Niekedy nás doslova príde „prefackať“, aby sme sa spamätali a niečo zmenili. Sama poznám ľudí, ktorí boli vďační za chorobu (aj keď možno nie v prvej chvíli), pretože ich donútila prehodnotiť priority a zmeniť pohľad na život.

Dať seba na prvé miesto nie je vôbec sebecké, aj keď na to stále zabúdame – najmä my, rodičia. Ak nie sú v pohode rodičia, ako môžu byť v pohode deti?

Leň si spomeňte, koľkí začali počas kovidu s kváskovaním, otužovaním, pravidelným športovaním, chudnutím, meditáciou či radikálnou zmenou jedálnička… Možno išlo o strach z choroby, rozumnú prevenciu, alebo celkové prehodnotenie svojho životného štýlu.

Našťastie, mnohým sa podarilo udržať si to aj po kovide. Chopili sa možnosti a využili situáciu na zlepšenie svojho života.

Nemusíme však čakať na chorobu či inú vonkajšiu okolonosť, aby sme niečo zmenili.

Radi klamete sami seba?

Každý z nás má nejaké tie neresti a väčšinou my sami veľmi dobre vieme, čo robíme nesprávne, čo by sme mali zmeniť. No človek je tvor kreatívny a vynaliezavý. Rád hľadá možnosti, ako oklamať sám seba.

Poznáte to sami: 

 • niekto sa rád prejedá
 • iný chodí neskoro spať
 • jeden sa málo hýbe, alebo sa naopak preťažuje
 • niekto príliš tlačí na pílu alebo na svoje okolie
 • nevieme si stanoviť hranice
 • nedoprajeme si oddych
 • nechávame veci na poslednú chvíľu…

Málokto má zmeny rád. Oveľa pohodlnejšie je odsúvať rozhodnutie do neznáma… Až kým sa niečo nestane, a vonkajšie okolnosti nás neprinútia konať. Typickým príkladom dlhodobého ignorovania seba a svojich potrieb je vyhorenie. Verte, že nepostihuje len manažérov či IT-čkárov. Často sa týka mamičiek na materskej, alebo dokonca aj mladých ľudí.

Vyhorenie – šanca pre tvoj rast

eBook + 3 BONUSY zdarma

Čo všetko si nasľubujeme, keď je zle

Pokým sme v pohode, nič neriešime. Až keď je zle, hlbšie sa nad sebou zamyslíme a pod tlakom okolností si dokážeme svoje neresti pravdivo priznať. Vtedy je nám väčšinou hneď jasné, čo treba zmeniť, zlepšiť, prestať alebo začať robiť.

Typické príklady, pri ktorých si nasľubujeme hory-doly a sme ochotní niečo/všetko zmeniť:

 • Prejeme sa a je nám ťažko, sľubujeme si, že nabudúce si už dáme pozor.
 • Ráno nevieme vstať z postele, sľubujeme si, že ďalšie ponocovanie si odpustíme.
 • Keď sa blíži nejaký deadline alebo skúška, čo všetko by sme dali za „ešte jeden deň navyše“. Vtedy si vieme nasľubovať, ako zlepšíme svoj time manažment.

Ako ako dlho naozaj vydržíme? Koľkokrát ste si v podobných situáciách sľubolovali, že sa zmeníte, a že to bolo už posledný raz? A skutočne bolo?

Niekto sa ponaučí a skutočne sa začne o seba dobre starať. Začne cvičiť, zdravo sa stravovať, dopraje si dostatočný spánok, zlepší svoj time manažment, začne sa starať o svoju duševnú pohodu

Nie každý však v týchto zmenách aj vydrží. Akonáhle sa nám polepší, zabudneme na svoje predsavzatia a vrátime sa do starých zabehaných koľají.

Často v tom majú prsty naše mentálne vzorce a nastavenia mysle. Dnes už existujú rôzne nástroje a metódy, ktoré to riešia od koreňa problému.

Ak nájdeme stratenú rovnováhu a svoj postoj k sebe, ako aj work-life balans zlepšíme, kvalita nášho života sa výrazne zlepší. Naše telo a myseľ sa nám za to radi odvďačia. Mojím odporúčaním je neignorovať to, čo vám telo našepkáva a začať ho brať vážne.

Svoje zdravie môžete podporiť láskavou starostlivosťou o seba. Starajte sa o seba ako o takú vzácnu rastlinku, doprajte si pohodu, kľud a občas si poleňošte. Pomôcť si môžete napríklad aj touto afirmáciou: „Dôverujem svojmu telu a s láskou sa oň starám“.

Stiahnite si afirmačné kartičky úspechu ZDARMA

Afirmácie sú pozitívne výroky, ktoré urýchľujú náš osobný rast a rozvoj, pomáhajú nám dosahovať naše sny a ciele. Majú pozitívny vplyv na našu vnútornú pohodu a harmóniu. Mám pre vás zdarma afirmačné kartičky úspechu, ak máte deti, odporúčam stiahnuť si afirmácie pre deti.

Pokiaľ chcete s afirmáciami pracovať na hlbších úrovniach, odporúčam dať si vytvoriť osobné afirmácie šité na mieru. Je to ako vitamínová bomba pre myseľ a dušu – je to jedinečný recept pre váš osobný rast.

Miroslava Atanasová
Sprevádzam druhých na ceste sebarozvoja, objavovania vlastnej sebahodnoty a vnútornej rovnováhy. Ako ICF koučka - energetický, mindfulness a motivačný koučing odkryjem váš skutočný potenciál a naučím vás pracovať s vlastnou energiou. Ako mentorka a lektorka osobného rozvoja vás prevediem svetom komunikačných, prezentačných a manažérsky zručností, pripravím vás na pohovor, naučím vás motivovať seba i druhých, zvládať stres či organizovať svoj čas. Pomocou metód OneBrain a vnútorné dieťa pomôžem uvoľniť emočné bloky, ktoré vám bránia v raste. Ak túžite po harmónii, na diaľku vás prevediem príjemnou relaxáciou, alebo vám vytvorím osobné afirmácie šité na mieru. Som autorka niekoľkých motivačných eBookov pre dospelých, no píšem a vediem kurzy aj pre deti - pre viac info nakuknite do môjho Okienka pre deti. V prípade, že vás zaujímajú témy osobného rozvoja, môžete sledovať moju FB stránku Sebarozvoj a osobný rozkvet, alebo si stiahnuť ZDARMA niečo z mojej ponuky na tomto webe.
 • Pozrite sa, čo mám pre vás na stiahnutie ZDARMA:
 • KOHERENCIA SRDCA A MYSLE


 • ESENCIA ÚSPECHU + AFIRMÁCIE • AFIRMÁCIE PRE DETI


 • Postup pri vypĺňaní formulárov:

  Zadaním svojho mena a e-mailovej adresy v ktoromkoľvek z formulárov vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov a zaslaním daného produktu zdarma. Získate tiež možnosť dostávať novinky z oblasti sebarozvoja.

   

  Vaše osobné údaje (meno, e-mailová adresa) sú u mňa v bezpečí a moja spoločnosť Iskra Soft s.r.o., IČO: 47076151 ich bude na základe vášho súhlasu spracovávať podle zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy.

   

  Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať kliknutím na tlačítko ODHLÁSIŤ v každom zaslanom emaile.

 • Navštívte ma na Facebooku :)
 • Najnovšie články