Vplyv vnútornej rovnováhy na naše zdravie

Život nám neustále prináša výzvy: nové projekty, zamestnania, zmeny v partnerskom živote, v práci, problémy našich detí či iné náročné situácie, ktorým musíme čeliť. Tie momenty nás často nútia prehodnotiť svoje priority i zvyky.

Niektoré veci sa v živote proste stanú a jednoducho nemá zmysel s nimi bojovať… Skôr sa naučiť ich prijať, a to hlavne vtedy, ak to nedokážeme zmeniť.

Ak ale ide o situácie, ktoré máme vo svojich rukách, niekedy stačí zmeniť postoj a nevnímať ich ako na problém, ale skôr ako výzvu, ktorej musíme čeliť.

Aj súčasnej situácii, v ktorej sme sa v poslednom roku spoločne ocitli, čelí každý svojím spôsobom. Mnohí ľudia prehodnotili svoje svoje priority a uvedomili si, čo má v živote skutočne význam.

Ani mňa korona neobišla

Aj keď som si dávala pozor a rešpektovala opatrenia, nakoniec ani mňa korona neobišla. Zaujímavé je, že sa to stalo v čase, keď som začala pracovať na svojom novom eBooku Ako si udržať vnútornú rovnováhu.

Jedna kolegyňa úsmevne poznamenala, že som to dostala zo štúdijných dôvodov, aby som dokázala druhým pomôcť prekonať psychickú záťaž a obavy, ktoré so sebou choroba prináša.

Aj keď už roky vediem kurzy stres manažmentu a venujem sa terapiám na uvoľnenie stresu, poviem úprimne, že mi nebolo všetko jedno. Dosť som sa zľakla, aj keď, našťastie, som mala mierny resp. stredne ťažký priebeh.

Väčšinu času som mala k tejto situácii vyrovnaný postoj a zvládala som to v psychickej pohode. No prišli aj chvíle, keď som prepadla obavám a strachu. Vtedy moja predstavivosť začala produkovať rôzne katastrofické scenáre.

Ak sa vám niečo také stane, je potrebné si uvedomiť, že je to výplod našej mysle a okamžite to stopnúť. Nikomu neprospeje, ak sa začne opúšťať či ľutovať, alebo si predstavovať, čo všetko zlé sa môže stať. Áno, môže, ale zatiaľ sa nedeje…

Samoliečiace schopnosti nášho tela

Treba si uvedomiť: som TU a TERAZ a nepodliehať negatívnym scenárom, ktoré produkuje naša myseľ. Ak vám to pomôže, skúste si doslova popísať reálnu situáciu, v ktorej sa nachádzate.

Mne veľmi pomohlo uvedomenie, že naše telo má neuveriteľné samoliečiace schopnosti. Tie sa však oveľa viac dokážu prejaviť, ak v tom svojmu telu nebránime, ale podporíme ho napríklad aj tým, že si udržíme psychickú pohodu. Presvedčila som sa o tom pri toľkých terapiách…

Aby som samoliečiace mechanizmy svojho tela posilnila, opakovala som si vetu: „dôverujem svojmu telu“. To mi dodávalo silu.

Pravdaže, liečenie som podporila vitamínmi, minerálmi, bylinkovými čajmi, autopatiou a meditáciami spojenými s vizualizáciou zdravého tela. Myslím, že mi pomohlo z každého rožku trošku.

Každý organizmus je iný, u každého zaberá niečo iné. Ja popisujem tú svoju skúsenosť a som vďačná, že nebola príliš dramatická.

Naučte sa rozpoznať nerovnováhu

Je veľmi dôležité naučiť sa rozpoznať moment, v ktorom sa dostaneme do nerovnováhy. To znamená, že niečo nás rozladí a náš vnútorný pocit je zrazu negatívny. Prepadne nás strach, neistota, možno aj panika… Vtedy by nám mala začať blikať kontrolka.

Akonáhle sa naša vnútorná rovnováha naruší, pátrajte, čo vás rozladilo:

 • Začuli ste niečo v telke?
 • Niečo ste si prečítali?
 • Prebehla vám mysľou nepríjemná predstava?
 • Rozladil vás telefonát, rozhovor či nejaká informácia?

Ja som napríklad u seba takéto výkyvy zaznamenala vždy po návšteve jednej FB skupiny, do ktorej ma pridala kamarátka. Myslela som si, že si tam ľudia budú dávať tipy a rady, ako ochorenie ľahšie zvládnuť. No práve naopak, riešili sa tam prevažne ťažké priebehy ochorenia.

Keď som namiesto povzbudzovania našla sťažovanie, vedela som, že to nie je nič pre mňa. Po prečítaní niektorých príbehov sa mi ihneď pohoršilo. Cítila som, ako u mňa stúpa neistota, dokonca miestami beznádej, pretože som sa začala stotožňovať s niektorými nepriaznivými prípadmi.

Keď som si svoje pocity uvedomila, okamžite som túto skupinu opustila. Nemá zmysel robiť niečo, čo nás oslabuje.

Jedno je urobiť si prehľad v informáciách, ktoré nás upokoja a niečo celkom iné je dovoliť, aby nás tieto informácie ťahali dolu. Je v tom veľký rozdiel. Preto je dobré prehodnotiť úžitok a účinok takýchto informácií na vás samých.

Nie je jedno, akými predstavami „kŕmime“ svoje podvedomie.

Chcem tým povedať, že dôležitý bol ten moment rozpoznania mojej vlasntej rozladenosti. Keby som to ignorovala a pokračovala v tom, čo ma rozlaďuje, oberala by som samú seba o nádej a energiu potrebnú na vyliečenie.

Na čo sa treba zamerať

Práve toto sú momenty, ktoré sa môžeme alebo skôr musíme naučiť zvládnuť, ak si chceme udržať vnútornú rovnováhu. Nezabúdajme, že na čo sa zameriame, to rastie.

Zvlášť pri chorobe by sme sa nemali oslabovať negatívnymi predstavami, je to ako píliť pod sebou konár. To, samozrejme, neplatí len pre koronu, ale aj pre iné choroby či náročné životné situácie.

Niekedy býva náš strach väčšou záťažou ako choroba/situácia samotná.

Keď zvádzame boj medzi pozitívnymi a negatívnymi pocitmi, je to ako boj dobra so zlom, ktorý poznáme z rozprávok. Tam väčšinou dobro víťazí. V tom prvom prípade to tak ale nemusí byť. Ak u nás prevládnu negatívne pocity, je dosť pradepodobné, že sa to prejaví aj na zhoršení celkového stavu.

Nie je žiadnou novinkou, že naša psychika vplýva na náš zdravotný stav, a naopak. Aj ja som ihneď cítila, ako sa mi pri negatívnych myšlienkach priťažilo aj po fyzickej stránke. Je to taký začarovaný kruh. Nie je predsa ľahké udržať si pozitívnu myseľ a emócie, keď sa človek cíti mizerne.

V takýchto chvíľach pomôže stíšiť sa do seba a položiť si otázku, čo ma môže táto situácia naučiť, čo mi má priniesť, kam ma môže posunúť.

Čo všetko si dokážeme nasľubovať, keď je najhoršie

Ked sa človek necíti dobre, vtedy mu je väčšinou hneď jasné, čo by mal vo svojom živote zmeniť, zlepšiť, prestať alebo začať robiť.

Povedzme si úprimne, málokto z nás žije vzorový život: niekto sa prejedá, iný chodí neskoro spať, nehýbe sa alebo sa preťažuje a nevie oddychovať, príliš tlačí na pílu, nevie si stanoviť hranice, necháva veci na poslednú chvíľu atď…, mohla by som menovať do nekonečna. (Našli ste sa v niečom?)

Každý z nás má nejaké tie neresti a väčšinou veľmi dobre vieme, čo robíme nesprávne a mali by sme zmeniť. Ale je pohodlné tieto zmeny odsúvať do neznáma… Až kým sa niečo nestane a vonkajšie okolnosti nás neprinútia konať.

Napríklad keď sa prejete a je vám ťažko, sľubujete si, že nabudúce si už dáte pozor. Alebo keď ráno neviete vstať z postele, sľubujete si, že dnes si večerný film odpustíte. Niečo podobné sa deje, keď sa študentom blíži skúška alebo v práci sa skloňuje k deadlinu nejakého projektu, ako veľmi by vám pomohol ešte jeden deň navyše. Vtedy si sľubujete, že nabudúce hneď na začiatku vložíte do toho viac energie a času, aby ste sa už v podobnej situácii neocitli.

Práve vtedy, keď sa ocitneme pod vonkajším tlakom okolností, dokážeme si svoje neresti pravdivo priznať. Keď je nám najhoršie, dokážeme si nasľubovať hory-doly a sme ochotní niečo/všetko zmeniť. No ako dlho vydržíme?

Niekto sa ponaučí a skutočne začne cvičiť, zdravo sa stravovať, dopraje si dostatočný spánok či zlepší svoj time manažment… a dokonca sa mu to podarí natrvalo.

Žiaľ, nie každý v týchto zmenách aj vydrží. Často sa stáva, že akonáhle sa nám polepší, zabudneme na svoje predsavzatia a vrátime sa do starých zabehaných koľají.

Aj choroba môže byť transformačná

Sama poznám pár ľudí, čo po prekonaní Covidu začali s otužovaním, pravidelným športovaním, chudnutím, meditáciou či radikálnou zmenou jedálnička.

Títo ľudia sa necítia ako obeť niečoho nespravodlivého, ale podarilo sa im udržať si postoj vďačnosti. Chorobu vnímajú ako niečo transformačné, čo prišlo, aby ich „prefackalo“ a dalo im novú šancu zlepšiť svoj život.

Skúste sa zamyslieť, čo ste vy sami sebe sľubovali, keď ste boli pod tlakom vonkajších okolností či náročných udalostí. Úprimne si priznajte, či ste to aj dokázali splniť. Ak vo svojom predsavzatí zotrváte a nepovolíte, urobíte si tým veľkú službu. Verte, že to výrazne zlepší kvalitu vášho života.

Verím, že vás moje poznatky a postrehy obohatili a poteším sa, ak mi dáte lajk, prípadne sa prihlásite na odber noviniek. 🙂

Miroslava Atanasová
Sprevádzam druhých na ceste sebarozvoja a objavovania vnútornej rovnováhy. Ako OneBrain terapeutka vám pomôže uvoľniť emočné bloky a spojiť sa s vašim vnútorným svetlom. Ako motivačná koučka vám ukážem váš skutočný potenciál a pomôžem dosiahnuť sny a ciele. Ako lektorka osobného rozvoja rozšírim vaše vedomosti v oblasti komunikačných, prezentačných, manažérskych zručností, pripravím vás na pohovor, naučím vás motivovať seba i druhých, zvládať stres, organizovať svoj čas ai. Viac informácií o mne sa dozviete TU>> Môžete mi napísať na e-mail: atanasova@sebarozvoj.eu alebo sa pridať do mojej FB skupiny: https://www.facebook.com/groups/www.sebarozvoj.eu/

Pre stiahnutie ZDARMA klikni na obrázok

 • Čo mám pre vás na stiahnutie ZDARMA

  Pre viac info kliknite na obrázok.

  Pre stiahnutie zdarma kliknite na tlačítko a vyplňte formulár.

 • ESENCIA ÚSPECHU

  Nalaď sa na svoju esenciu úspechu a vykroč na cestu za úspešným a naplneným životom.

 • AFIRMÁCIE PRE ROZKVET DUŠE

  Stiahnite si afirmácie a spojte sa so svojím vnútorným svetlom. Nechajte svoju dušu rozkvitnúť...

 • TAJOMSTVO EFEKTIVITY PRI PRÁCI Z DOMU

  Time manažment ponúka šikovné tipy a nástroje, ktoré vám pomôžu skĺbiť pracovné povinnosti s ostatnými aj v home office.

 • Vidíme sa na Facebooku :)
 • Najnovšie články