Vízie nám otvárajú dvere do sveta možností

Jasné vízie prinášajú do života zázraky. Aj keď pojem vízia býva často skloňovaný práve s vedením podnikov, nenejchate sa pomýliť. Nielen podniky majú svoje vízie. Každý, koho zaujíma osobný rozvoj a nie sú mu cudzie pojmy ako sebarealizácia či životné poslanie, skôr či neskôr narazí na otázku osobnej vízie.

Aj keď je význam vízií nepopierateľný, naplno som si ho uvedomila až v čase, keď som viedla manažérske školenia a videla som rozdiel medzi firmami, ktoré majú, a tými, ktoré nemajú stanovenú podnikovú víziu.

Vízia je ako kompas, ktorý nám pomáha ľahšie sa orientovať v osobnom živote i v práci.

(Približujem sa k svojmu cieľu alebo sa vzďaľujem?…)

Zázraky v podobe synchronicity

Prínos vízie v podnikoch ma nútil zamýšľať sa, čo asi dokáže taká osobná vízia urobiť s mojím životom. A tak som si sadla a s pridaním ingrediencií z osobného rozvoja som si vytvorila svoju osobnú víziu.

Úprimne som si zodpovedala zásadné otázky, ktoré mi pomohli vytvoriť si obraz môjho smerovania z dlhodobého hľadiska.

Keď si ujasníme, čo chceme v živote dosiahnuť a stanovíme si jasnú víziu, náš život naberie na obrátkach.

Sila zmien, ktoré sa ako lavína spustili v mojom živote, keď som mu udala jasný smer,  ma prekvapila. Cesta sa jednoducho odrkývala sama a zrazu sa mi začali otvárať dvere do sveta nových možností.

Denne som sa tešila z malých zázrakov v podobe synchronicít – priaznivých okolností, ktoré mi nahrávali do karát a utvrdzovali ma v správnosti mojich rozhodnutí. Do života mi prichádzali ľudia, situácie a okolnosti, ktoré mi pomáhali na mojej ceste.

Niežeby som dovtedy nemala zaujímavý život, to sa nemôžem sťažovať. No akosi ináč som začala vnímať aj malé úspechy, ktoré prichádzali.

Ciele a vízie nie sú to isté

Ten rozdiel by sa dal prirovnať rozdielu medzi príjemnou prechádzkou v prírode a rozhodnutím, že zdolám Vysoké Tatry.

Prechádzky v prírode sú síce fajn, prinášajú dobrý pocit, uvoľnenie, radosť, dobrú náladu, posilňujú zdravie i psychiku.

No ak sa rozhodnem zdolať Tatry, to už je iný level. Ak prirovnám Tatry k vízii, potom jednotlivé vrchy budú čiastkové ciele. Ešte si musím zvoliť vhodnú stratégiu, časový rozsah, budem potrebovať premyslený plán, výstroj, v niektorých oblastiach aj sprievodcu, dobré znalosti, kondičku a určite silnú motiváciu…

Tak, ako si niekto rád „odfajkuje“ v tabuľkách splnené čiastkové ciele, vo svojej mape si urobím značku po každom vrchu, ktorý zdolám. Budú to také moje malé výhry. No ten pocit po každom malom víťazstve, ten je celkom odlišný od pocitu po bežnej prechádzke v prírode. Skúste si to predstaviť… Je to také víťazstvo nad sebou samým, ktoré v nás vyvolá pocit hrdosti.

Nie je vízia ako vízia

Niektoré vízie sú vopred predurčené na neúspech. Sú to tie, čo vo vás nedokážu vyvolať ani štipku emócie. Ozaj dobrá vízia vo vás musí vyvolať nadšenie a chuť nasledovať ju.

Jasná vízia, ktorá dokáže rozbúšiť srdce, rozjasniť pohľad a naplniť vás pocitom nadšenia. Predsavuje silnú motiváciu.

U zamestnancov podniku musí vyvolať pocit hrdosti, že prikladajú ruku k niečomu významnému. No nielen to. Aby vízia aj v druhých zapálila túžbu ju nasledovať, musí byť dobre sformulovaná a hlavne podaná. Nenadarmo sa vraví, že vízie menia manažérov na lídrov.

Výsledok mojich pozorovaní

Nebudem sa tu podrobne rozpisovať, zhrniem tie najdôležitejšie zistenia, na ktoré som prišla, keď som skúmala prínos vízie do života jednotlivca i firmy.

Čo prináša kvalitná podniková a osobná vízia:

Či už premýšľate nad svojou osobnou víziou alebo ste majiteľom podniku a nemáte jasne stanovenú víziu svojho ďalšieho smerovania, možno je najvyšší čas niečo v tomto smere podniknúť.

U podnikateľov sa často osobné a firemné vízie zlievajú do jednej. K tomu dochádza najmä vtedy, ak to, čomu sa venujete, považujete aj za svoje životné poslanie alebo je predmetom podnikania vaše hobby. Niečo, čo máte ozaj radi a máte k tomu hlboký vzťah. Je to niečo iné ako podnikať preto, že sa to oplatí, je to moderné alebo chcem niekomu niečo dokázať… Musí v tom byť niečo viac.

Vízia je komplexnejšia a dlhodobejšia predstava o tom, akým smerom by sa mal náš život uberať, kam sa raz chceme dostať, akí chceme byť.

Verím, že sa mi podarilo priblížiť vám význam vízie. Teraz vám už nič nebráni v tom, aby ste sa vložili do role vizionára a pustili do tvorby svojej vízie.

Podrobne sa víziou, hodnotami, cieľmi, motiváciou/demotiváciou a inými zaujímavými témami zaoberám vo svojom motivačnom eBooku.

Nenechajte si ujsť novinky! Pre pravidelnú dávku inšpirácie z oblasti sebarozvoja sa prihláste na odber pod článkom.

Miroslava Atanasová
Sprevádzam druhých na ceste sebarozvoja a objavovania vnútornej rovnováhy. Ako OneBrain terapeutka vám pomôže uvoľniť emočné bloky a spojiť sa s vašim vnútorným svetlom. Ako motivačná koučka vám ukážem váš skutočný potenciál a pomôžem dosiahnuť sny a ciele. Ako lektorka osobného rozvoja rozšírim vaše vedomosti v oblasti komunikačných, prezentačných, manažérskych zručností, pripravím vás na pohovor, naučím vás motivovať seba i druhých, zvládať stres, organizovať svoj čas ai. Viac informácií o mne sa dozviete TU>> Môžete mi napísať na e-mail: atanasova@sebarozvoj.eu alebo sa pridať do mojej FB skupiny: https://www.facebook.com/groups/www.sebarozvoj.eu/

Pre stiahnutie ZDARMA klikni na obrázok

 • Čo mám pre vás na stiahnutie ZDARMA

  Pre viac info kliknite na obrázok.

  Pre stiahnutie zdarma kliknite na tlačítko a vyplňte formulár.

 • ESENCIA ÚSPECHU

  Nalaď sa na svoju esenciu úspechu a vykroč na cestu za úspešným a naplneným životom.

 • AFIRMÁCIE PRE ROZKVET DUŠE

  Stiahnite si afirmácie a spojte sa so svojím vnútorným svetlom. Nechajte svoju dušu rozkvitnúť...

 • TAJOMSTVO EFEKTIVITY PRI PRÁCI Z DOMU

  Time manažment ponúka šikovné tipy a nástroje, ktoré vám pomôžu skĺbiť pracovné povinnosti s ostatnými aj v home office.

 • Vidíme sa na Facebooku :)
 • Najnovšie články