Vízie nám otvárajú dvere do sveta možností

Aj keď pojem vízia býva často skloňovaný práve s vedením podnikov, nenejchate sa pomýliť. Nielen podniky majú svoje vízie. Každý, koho zaujíma osobný rozvoj a nie sú mu cudzie pojmy ako sebarealizácia či životné poslanie, skôr či neskôr narazí na otázku osobnej vízie. Jasné vízie prinášajú do života zázraky.

Aj keď je význam vízií nepopierateľný, naplno som si ho uvedomila až v čase, keď som viedla manažérske školenia a videla som rozdiel medzi firmami, ktoré majú, a tými, ktoré nemajú stanovenú podnikovú víziu.

Vízia je ako kompas, ktorý nám pomáha ľahšie sa orientovať v osobnom živote i v práci.

Stačí si položiť otázku: „Približujem sa k svojmu cieľu alebo sa vzďaľujem?

Zázraky v podobe synchronicity

Prínos vízie v podnikoch ma nútil zamýšľať sa, čo asi dokáže taká osobná vízia urobiť s mojím životom. A tak som si sadla a s pridaním ingrediencií z osobného rozvoja som si vytvorila svoju osobnú víziu.

Úprimne som si zodpovedala zásadné otázky, ktoré mi pomohli vytvoriť si obraz môjho smerovania z dlhodobého hľadiska.

Keď si ujasníme, čo chceme v živote dosiahnuť a stanovíme si jasnú víziu, náš život naberie na obrátkach.

Sila zmien, ktoré sa ako lavína spustili v mojom živote, keď som mu udala jasný smer,  ma prekvapila. Cesta sa jednoducho odrkývala sama a zrazu sa mi začali otvárať dvere do sveta nových možností.

Denne som sa tešila z malých zázrakov v podobe synchronicít – priaznivých okolností, ktoré mi nahrávali do karát a utvrdzovali ma v správnosti mojich rozhodnutí. Do života mi prichádzali ľudia, situácie a okolnosti, ktoré mi pomáhali na mojej ceste.

Niežeby som dovtedy nemala zaujímavý život, to sa nemôžem sťažovať. No akosi ináč som začala vnímať aj malé úspechy, ktoré prichádzali.

Ciele a vízie nie sú to isté

Mnohí si mýlia pojmy vízie a ciele, no nie je to to isté. O tvorbe cieľov sa viac dočítate TU. Ten rozdiel by sa dal prirovnať rozdielu medzi príjemnou prechádzkou v prírode a rozhodnutím, že zdolám Vysoké Tatry.

Prechádzky v prírode sú síce fajn, prinášajú dobrý pocit, uvoľnenie, radosť, dobrú náladu, posilňujú zdravie i psychiku.

No ak sa rozhodnem zdolať Tatry, to už je iný level. Ak prirovnám Tatry k vízii, potom jednotlivé vrchy budú čiastkové ciele. Ešte si musím zvoliť vhodnú stratégiu, časový rozsah, budem potrebovať premyslený plán, výstroj, v niektorých oblastiach aj sprievodcu, dobré znalosti, kondičku a určite silnú motiváciu…

Tak, ako si niekto rád „odfajkuje“ v tabuľkách splnené čiastkové ciele, vo svojej mape si urobím značku po každom vrchu, ktorý zdolám. Budú to také moje malé výhry. No ten pocit po každom malom víťazstve, ten je celkom odlišný od pocitu po bežnej prechádzke v prírode. Skúste si to predstaviť… Je to také víťazstvo nad sebou samým, ktoré v nás vyvolá pocit hrdosti.

Nie je vízia ako vízia

Niektoré vízie sú vopred predurčené na neúspech. Sú to tie, čo vo vás nedokážu vyvolať ani štipku emócie. Ozaj dobrá vízia vo vás musí vyvolať nadšenie a chuť nasledovať ju.

Jasná vízia, ktorá dokáže rozbúšiť srdce, rozjasniť pohľad a naplniť vás pocitom nadšenia. Takáto vízia predsavuje silnú motiváciu.

U zamestnancov podniku musí vyvolať pocit hrdosti, že prikladajú ruku k niečomu významnému. No nielen to. Aby vízia aj v druhých zapálila túžbu ju nasledovať, musí byť dobre sformulovaná a hlavne podaná. Nenadarmo sa vraví, že vízie menia manažérov na lídrov.

Výsledok mojich pozorovaní

Nebudem sa tu podrobne rozpisovať, zhrniem tie najdôležitejšie zistenia, na ktoré som prišla, keď som skúmala prínos vízie do života jednotlivca i firmy.

Čo prináša kvalitná podniková a osobná vízia:

Či už premýšľate nad svojou osobnou víziou alebo ste majiteľom podniku a nemáte jasne stanovenú víziu svojho ďalšieho smerovania, možno je najvyšší čas niečo v tomto smere podniknúť. Môžete to skúsiť sami alebo využiť koučing. Akokoľvek sa rozhodnete, donúti vás do lepšie sa zamyslieť nad svojím smerovaním a načrieť hlbšie do svojich zdrojov – a už len to bude pre vás prínosom.

U podnikateľov sa často osobné a firemné vízie zlievajú do jednej. K tomu dochádza najmä vtedy, ak to, čomu sa venujete, považujete aj za svoje životné poslanie alebo je predmetom podnikania vaše hobby. Niečo, čo máte ozaj radi a máte k tomu hlboký vzťah. Je to niečo iné ako podnikať preto, že sa to oplatí, je to moderné alebo chcem niekomu niečo dokázať… Musí v tom byť niečo viac.

Vízia je komplexnejšia a dlhodobejšia predstava o tom, akým smerom by sa mal náš život uberať, kam sa raz chceme dostať, akí chceme byť.

Verím, že sa mi podarilo priblížiť vám význam vízie. Teraz vám už nič nebráni v tom, aby ste sa vložili do role vizionára a pustili do tvorby svojej vízie. Podrobne sa víziou, hodnotami, cieľmi, poslaím, ale najmä motiváciou, demotiváciou a inými zaujímavými témami zaoberám vo svojom eBooku Objav čaro vnútornej motivácie.

Nenechajte si ujsť novinky! Pre pravidelnú dávku inšpirácie z oblasti sebarozvoja sa prihláste na odber pod článkom.

Miroslava Atanasová
Sprevádzam druhých na ceste sebarozvoja, objavovania vlastnej sebahodnoty a vnútornej rovnováhy. Ako ICF koučka - energetický, mindfulness a motivačný koučing odkryjem váš skutočný potenciál a naučím vás pracovať s vlastnou energiou. Ako mentorka a lektorka osobného rozvoja vás prevediem svetom komunikačných, prezentačných a manažérsky zručností, pripravím vás na pohovor, naučím vás motivovať seba i druhých, zvládať stres či organizovať svoj čas. Pomocou metód OneBrain a vnútorné dieťa pomôžem uvoľniť emočné bloky, ktoré vám bránia v raste. Ak túžite po harmónii, na diaľku vás prevediem príjemnou relaxáciou, alebo vám vytvorím osobné afirmácie šité na mieru. Som autorka niekoľkých motivačných eBookov pre dospelých, no píšem a vediem kurzy aj pre deti - pre viac info nakuknite do môjho Okienka pre deti. V prípade, že vás zaujímajú témy osobného rozvoja, môžete sledovať moju FB stránku Sebarozvoj a osobný rozkvet, alebo si stiahnuť ZDARMA niečo z mojej ponuky na tomto webe.
 • Pozrite sa, čo mám pre vás na stiahnutie ZDARMA:
 • KOHERENCIA SRDCA A MYSLE


 • ESENCIA ÚSPECHU + AFIRMÁCIE • AFIRMÁCIE PRE DETI


 • Postup pri vypĺňaní formulárov:

  Zadaním svojho mena a e-mailovej adresy v ktoromkoľvek z formulárov vyjadrujete svoj súhlas so spracovaním osobných údajov a zaslaním daného produktu zdarma. Získate tiež možnosť dostávať novinky z oblasti sebarozvoja.

   

  Vaše osobné údaje (meno, e-mailová adresa) sú u mňa v bezpečí a moja spoločnosť Iskra Soft s.r.o., IČO: 47076151 ich bude na základe vášho súhlasu spracovávať podle zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy.

   

  Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať kliknutím na tlačítko ODHLÁSIŤ v každom zaslanom emaile.

 • Navštívte ma na Facebooku :)
 • Najnovšie články